Koniec z ochraniaczami do łóżeczek? Pierwszy kraj zakazał ich w obawie o życie niemowląt

2022-05-18 10:30
łóżeczko niemowlęce
Autor: Getty Images Ochraniacze do łóżeczek niemowlęcych uznane za jedną z przyczyn SIDS.

Nowy przepis ma na celu zmniejszenie liczby nagłych zgonów niemowląt poprzez uduszenie. Decyzję o uchwaleniu nowego prawa podjęto po tym, jak zespół ekspertów udowodnił, że ochraniacze stanowią zagrożenie dla śpiących niemowląt. Dzięki zakazowi, z czasem ochraniacze do łóżeczek całkiem znikną z amerykańskich domów.

Ustawa o bezpiecznym śnie dla niemowląt z 2021 r. podpisana została w poniedziałek. Zakazuje ona produkcji i sprzedaży ochraniaczy do łóżeczek lub podkładów do łóżeczek dla niemowląt.

Zgodnie z tym przepisem, ochraniacze do łóżeczek definiowane są jako: "wyściełane materiały umieszczane wokół wnętrza łóżeczka, mające na celu zapobieganie uderzeniu, czy utknięciu dziecka znajdującego się w łóżeczku w jakiekolwiek części otworów łóżeczka". Twórcy nowego prawa i ich zespół ekspertów są zdania, że niemowlę może przycisnąć buzię do ochraniacza i doprowadzić w ten sposób do uduszenia

Dowiedz się: Zasnęła przy karmieniu, nad ranem dziecko nie oddychało - jak częste to przypadki?

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Przeczytaj też: Pozycjonery snu – czy twoje dziecko ich potrzebuje? Pediatra wyjaśnia

Ustawa jest dwupartyjna, a w trakcie jej tworzenia rządzący byli wyjątkowo zgodni, co do jej zasadności. Oto ich zdania obiegające amerykańskie media:

  • „Fakt, że te produkty, mogące przyczynić się do śmierci dziecka, nadal można znaleźć na półkach w całym kraju, jest niezwykle mylący dla świeżo upieczonych rodziców, którzy nie wierzą, że sklepy sprzedawałyby je, gdyby były naprawdę niebezpieczne dla dzieci”.
  • "Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc nowym rodzicom i zakończyć takie tragiczne historie, którym można było zapobiec."

Dowiedz się: Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!

Ustawa jest nowa, ale wcześniej miały miejsce zakazy na poziomie samorządowym. Chicago zabroniło sprzedaży ochraniaczy do łóżeczek w 2011 roku, a Maryland i Ohio poszły w ich ślady odpowiednio w 2013 i 2017 roku.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dzieci należy usypiać na plecach w pustym otoczeniu (bez kocyków, poduszek, pluszowych zabawek lub ochraniaczy) i na twardej powierzchni do spania.

Źródło: people.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza