Zakaz wstępu osób trzecich do przedszkoli. Premier wprowadza alarm BRAVO i CHARLIE–CRP

2022-04-26 10:02

Kilka dni temu na tę wiadomość nie zwrócono większej uwagi. Do czasu, aż okazało się, że wiele szkół odwołuje zebrania, a przedszkola zwiększają kontrolę osób wchodzących do placówek. Alarm BRAVO i CHARLIE–CRP wprowadzono na terenie całego kraju. Dlaczego?

Dzieci w przedszkolu
Autor: Getty Images

"Z uwagi na rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które wprowadza drugi stopień alarmowy Bravo) i trzeci stopień alarmowy (CHARLIE-CRP) obowiązujący od 30.04.2022 r. zmuszeni jesteśmy przełożyć dzień otwarty w szkole...". Takie informacje zaczęły docierać w ostatnich dniach do rodziców przez dzienniki elektroniczne.  

Jednocześnie wiele przedszkoli zaostrzyło kontrolę osób wchodzących do placówek - mogą wejść do nich tylko rodzice, żadne osoby trzecie i nieupoważnione. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

Premier wprowadza alarmy w całej Polsce

Wprowadzenie na terenie całego kraju tego drugiego stopnia alarmowego BRAVO ma charakter prewencyjny - podkreślają dyrektorzy palcówek, jednak rodzice są zaniepokojeni. Czym są wprowadzone przez premiera Morawieckiego alarmy?

Drugi stopień BRAVO dotyczy większego i niezidentyfikowanego zagrożenia terrorystycznego.Podwyższony stopień alarmowy CHARLIE-CRP - zagrożenia w cybeprzestrzeni. Podwyższone stopnie alarmowe będą obowiązywać do końca kwietnia.

Jak czytamy na stronie www.gov.pl podniesienie stopni alarmowych związane jest "z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni".

Warto dodać, że alarmy takie obowiązywały w rejonach przygranicznych już od marca, czyli od początku inwazji na Ukrainę, dopiero teraz objęły cały kraj. 

Czytaj również: Polskie szkoły są gotowe na dzieci z Ukrainy? Będzie nauka polskiego, pomoc tłumacza i nie tylko

Jesteś w ciąży i wojna na Ukrainie napawa cię lękiem? Zobacz, co radzą inne ciężarne i psycholog

Co oznaczają nowe alarmy?

Stopnie alarmowe są przeznaczone dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne i ich celem -obok m.in. wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich czy obiektów użyteczności publicznej - jest również wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Czy więc jest się czego obawiać? Przeciwnie - alarmy maja na celu zapewnienie bezpieczeństwa obiektów strategicznych, które mogą stać się celem ataków termostatycznych. W tym placówek oświatowych. 

Dla własnego spokoju warto zadbać o zaktualizowanie w przedszkolu danych osób, które mogą odbierać nasze dziecko (dziadków, rodzinę), aby uniknąć nerwowych sytuacji.

Nic się również nie stanie, jeśli odwołane zostanie jakieś zebranie czy dzień otwarty w szkole - po okresie pandemii zarówno placówki, jak i rodzice przyzwyczaili się do spotkań on line, które być może zostaną przywrócone do czasu odwołania alarmów.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza