Zakładasz dziecku na plażę „niezgubkę”? Policjantka ostrzega, jakich danych na niej nie wpisywać

2022-07-26 12:09

Opaska „niezgubka” to sprawdzony sposób, na szybkie znalezienie dziecka, gdy zginie w wakacyjnym tłumie. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się ją założyć, gdy idzie z dzieckiem w zatłoczone miejsce. Niestety, jak zauważa podinspektor Małgorzata Sokołowska autorka bloga Z Pamiętnika Policjantki, rodzice często popełniają jeden kardynalny błąd.

Zakładasz dziecku na plażę „niezgubkę”? Policjantka ostrzega, jakich danych na niej nie wpisywać
Autor: Getty images/Inatagram @z_pamietnika_policj Zakładasz dziecku na plażę „niezgubkę”? Policjantka ostrzega, jakich danych na niej nie wpisywać

Niezgubka to opaska, na której wpisujemy swój numer telefonu i zakładamy ją na rękę dziecka, kiedy udajemy się w jakieś zatoczone miejsce np. na plażę, lotnisko itp. W wewnętrznej jej części wpisujemy dane, które ułatwią szybki kontakt z nami, gdy dziecko się zgubi.

Wielu rodziców wpisuje jednak za dużo informacji. A te osobom o złych zamiarach mogą ułatwić szybkie zdobycie zaufania naszego dziecka.

Przeczytaj także: Zgubić dziecko? To może przydarzyć się każdemu. Tę jedną rzecz musisz zrobić natychmiast, gdy się zorientujesz

Boisz się, że zgubisz dziecko w tłumie? Mamy z TikToka zdradzają metody, które warto wykorzystać

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Policjantka: tego nie wpisuj na niezgubce

Jedyną informacją na niezgubce powinien być tylko numer telefonu do rodzica/rodziców.

- Nie wpisujcie tam imienia dziecka. Kiedy osoba o złych zamiarach zobaczy imię i zwróci się bezpośrednio po imieniu do małego dziecka, to ono może pomyśleć, że ta osoba zna mamę, zna tatę, zna też je, przez co może zaufać nieznajomemu - przestrzega podinspektor Małgorzata Sokołowska.

Gdy jesteśmy za granicą warto do numeru telefonu dodać także numer kierunkowy do Polski +48.

Jak samemu zrobić niezgubkę?

Nie musisz kupować dedykowanej opaski w sklepie. Łatwo wykonasz ją sama w domu – wystarczy zwykła kartka papieru, taśma klejąca i długopis. Wytnij pasek z papieru, napisz na nim swój numer telefonu, następnie w całości oklej go taśmą klejącą. Dopasuj opaskę do nadgarstka dziecka i sklej jej końce, w razie potrzeby przytnij.

Przed wyjściem w zatłoczone miejsce, załóż dziecku opaskę na rączkę. Jeśli twoje dziecko się zagubi, osoby, które je znajdą, będą mogły szybko się z tobą skontaktować.

Przeczytaj także: Jak skutecznie szukać zagubionego dziecka - doświadczone matki zdradzają sposób

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza