Zamiast zajmować się dzieckiem, urlop ojcowski spędzi na wakacjach. To prezent od mamusi

2023-08-23 12:00

Urlop ojcowski, jak sama nazwa wskazuje, ma służyć poświęceniu się roli ojca. Tatusiowie na całym świecie wykorzystują go, by zbudować więź ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi, a także by odciążyć zmęczone partnerki. Okazuje się, że od tych pozytywnych wzorców są niechlubne wyjątki. Ten tata, wraz z własną mamą, wpadł na oburzający pomysł.

Urlop ojcowski spędzi bez dziecka, za to na wakacjach
Autor: Getty Images Urlop ojcowski spędzi bez dziecka, za to na wakacjach.

Czytając historię, którą jedna z mam podzieliła się za pośrednictwem portalu Reddit, internauci nie kryją oburzenia. - Lepiej dobrze się zastanów, zanim nawet rozważysz zbudowanie z nim życia - ocenia jedna z internautek. 

Dowiedz się: Jeśli twoja tak nie robi, jesteś szczęściarą. 12 konfliktów z teściowymi po narodzinach dziecka

Zachowania niszczące związek. Co to takiego wyjaśnia Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych.

Sprawdź: "Moja teściowa wszystko wie lepiej. Nie tak przewijam, źle kąpię, niepotrzebnie noszę"

Wcześniej wszystko układało się idealnie

Kobieta, która dzieli się swoją historią w internecie, jest w 37. tygodniu ciąży i z jej opisu, ma zaangażowanego w ciążę partnera. "Mój chłopak wziął 3 tygodnie wolnego, aby zostać ze mną, abyśmy mogli przyzwyczaić się do bycia rodzicami noworodka" - relacjonuje.

Przyszła mama dostała też od teściowej miły upominek z okazji zostania mamą. 

"Dała mi bransoletkę z jadeitami i pasującą bransoletkę dla noworodka, ponieważ częścią ich kultury jest dawanie kamienia rodzinnego matce i dziecku, gdy tylko dołączą do rodziny. To było bardzo miłe z jej strony" - relacjonuje kobieta.

Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie drugi prezent - tym razem dla syna przyszłej babci...

Urlop tacierzyński na wakacjach?

"Matka mojego chłopaka zaplanowała mu „wakacje ojcowskie” na ostatnie dwa tygodnie jego urlopu. Przyszła na kolację i wręczyła mu bilety. To całkowicie opłacone wakacje do Włoch w ramach prezentu z tytułu ojcostwa" - opowiada oburzona ciężarna.

Nic dziwnego, że kobieta poczuła się urażona. Powiedziała niedoszłej teściowej, że urlop ojcowski ma być przeznaczony na pomoc przy dziecku. Wtedy teściowa się popłakała, nazywając przyszłą mamę "niewdzięczną". Przyszła babcia była zaskoczona reakcją synowej i powiedziała, że partner pomoże jej przez pierwszy tydzień i to w zupełności wystarczy. Argumentowała swoje zdanie tym, że jej mąż nawet nie był z nią w szpitalu, kiedy urodził się jej syn. 

Co ciekawe, przyszły tata przychyla się do zdania matki, chcąc wyjechać chociaż na tydzień, by nie zmarnować drogiego prezentu...

Co zrobiłybyście na miejscu tej kobiety, będącej jedną nogą na sali porodowej?

Urlop ojcowski w Polsce

Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie. Istotną informacją jest to, że wymiar tego urlopu jest niezmienny, np. w razie urodzenia bliźniąt nie ulega on podwojeniu. Można go wykorzystać dopóki dziecko nie ukończy 24. miesiąca życia.