Jak twoje niemowlę pije z butelki? Zwróć uwagę - to ważny sygnał dla jego zdrowia

2023-03-27 12:02

Już w wieku niemowlęcym, zauważyć można, że część maluszków to niejadki, a inne mają niepohamowany wprost apetyt. Okazuje się, że sposób ssania dziecka może mieć wpływ na jego ogólny stan zdrowia w dalszym dzieciństwie i dorosłości. Naukowcy badali sposób jedzenia niemowląt karmionych butelką w odniesieniu do ryzyka otyłości w kolejnych latach życia.

niemowlę pijące z butelki
Autor: Getty Images Sposób ssania u niemowlęcia może mieć wpływ na jego późniejszą wagę.

Zwykło się uważać, że dzieci karmione butelka mają większe ryzyko otyłości w dalszym dzieciństwie i dorosłości od tych karmionych piersią. Prawda jest jednak taka, że każdy z nas zna szczuplutkie dziecko, które w niemowlęctwie było na mleku modyfikowanym, tak samo jak znaleźć można liczne przykłady dzieci karmionych piersią, które zmagają się z nadwagą. 

Naukowcy, których od lat nurtuje ten problem, postanowili dokładniej przyjrzeć się sposobowi, w jaki jedzą niemowlęta. 

Przeczytaj: Twoje dziecko tyje? Nie odchudzaj go, tylko wprowadź zasadę 9-5-2-1-0

Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Sprawdź: "Jestem otyłą ciężarną". Możesz czuć się dobrze i wyglądać pięknie, ale to nadal ciąża podwyższonego ryzyka

Problem otyłości osiąga coraz większą skalę. Już 1/4 Polaków zmaga się z tą chorobą. Naukowcy chcieli sprawdzić, w jakim stopniu skłonność ta rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Amerykańskie badane opublikowane na łamach pisma "Appettite" wykazało, że niemowlęta "łapczywie" jedzące w pierwszych miesiącach życia, mogą być bardziej narażone na otyłość w dalszych latach. Jak wyciągnięto te wnioski? Badania przeprowadziła dr Julie Lumeng z Uniwersytetu Michigan - pediatra rozwojowy i behawioralny, która w swoim eksperymencie przydzieliła maluchy do trzech różnych stylów ssania.

– Jeśli uda się nam zidentyfikować czynniki ryzyka otyłości w bardzo wczesnym wieku, być może dorastające dzieci będą miały lepsze wyniki zdrowotne. Ocena stylu ssania butelki przez dziecko może przydać na różne sposoby: od przewidywania otyłości do zmiany zachowań żywieniowych zgłaszanych przez rodziców, również przedstawionych w naszym badaniu. Nasz eksperyment to również przyczynek do zrozumienia biologicznych lub środowiskowych podstaw otyłości i tego, kiedy zaczyna się ona rozwijać - skomentowała dr Lumeng.

W badaniu udział wzięło 114 par matek i ich czteromiesięcznych dzieci. Każda para otrzymała od twórców badania "inteligentną butelkę", która miała za zadanie mierzyć poszczególne parametry. Dzieci zważono na początku badań, a następnie w momencie, gdy kończyły 1. rok życia

W trakcie eksperymentu wyłoniono trzy grupy odróżniające się od siebie stylem ssania mleka:

  • energicznie jadło 51 proc. dzieci,
  • umiarkowanie jadło 28 proc. dzieci,
  • spokojnie zaś jadło najmniej, bo 21 proc. maluchów. 

Okazało się, że energicznie jedzące maluchy przytyły w ciągu kolejnych miesięcy życia znacznie więcej niż ich rówieśnicy, jedzący spokojnie. Twórcy badania mają nadzieję, że taka wiedza pozwoli rodzicom i lekarzom działać w porę, zanim jeszcze dziecko zacznie mieć nadwagę.

- Charakterystyka ssania niemowląt może pomóc w przewidywaniu, które z nich mogą być bardziej zagrożone otyłością. Dlatego też style ssania zasługują na więcej badań - skomentowała prof. Keith Feldman, pediatra z Children's Mercy Kansas City, będąca głównym autorem badań. 

Dowiedz się: Mój niemowlak ma nadwagę. Jak odchudzić dziecko i czy w ogóle to robić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza