Twoje dziecko tyje? Nie odchudzaj go, tylko wprowadź zasadę 9-5-2-1-0

2023-01-17 16:28

Coraz częściej odchodzimy od klasycznego liczenia kalorii, na rzecz zmiany stylu życia na zdrowy. Rezygnujemy z używek, dbamy o higienę snu, wybieramy dobry dla nas model odżywiania. To samo jest możliwe w odniesieniu do dzieci. Zasada 9-5-2-1-0 w łatwy sposób pomoże dziecku utrzymać dobrą wagę - bez odchudzania.

Dziecko podczas posiłku
Autor: Getty Images Coraz więcej dzieci cierpi z powodu otyłości.

Zmiana stylu życia gwarantuje dużo lepsze rezultaty, bez efektu jojo. Wiemy, jako dorośli, jak ważna w utrzymaniu wagi jest higiena snu, czy aktywność fizyczna. Wybieramy też niekiedy dobrze dopasowany model odżywania, który wykluczy żmudne liczenie kalorii. W modzie są okno żywieniowe czy dieta niełączenia.

U dzieci ciężko by było je wprowadzić, a nawet nie ma takiej potrzeby. Odchudzanie malucha mogłoby trwale wpłynąć negatywnie na jego samoocenę. Właśnie dlatego tak dobrym pomysłem jest model 9-5-2-1-0. Przyniesie efekty w spadku wagi, a do tego może już na zawsze wykształtować w dziecku zdrowe nawyki. 

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Przeczytaj: Soki dla dzieci: napój czy przekąska? Co warto wiedzieć o sokach dla dzieci?

Na czym konkretnie polega ta metoda zdrowego stylu życia, którą lekarze polecają dla dzieci? Spróbujmy rozszyfrować ten ciąg cyfr. 

9 – to optymalna ilość snu dla dziecka. Jeśli mały człowiek sypia mniej, jego organizm będzie przemęczony i może się automatycznie regenerować zwiększając apetyt. Jeśli dziecko coraz częściej sięga po przekąski, koniecznie skontroluj, ile godzin przesypia.

5 – to najbardziej wskazana dzienna ilość porcji owoców i warzyw, co do której stosować się powinni zarówno dorośli, jak i dzieci.

2 – maksymalnie tyle godzin dziecko powinno spędzać przed ekranem. Niezależnie od tego, czy mowa o komputerze, telewizorze, czy tablecie. 

1 – godzina dziennie - tyle dziecko powinno poświęcać na aktywność fizyczną. Liczą się tu także spacery, ruchowe zajęcia dodatkowe, czy lekcje WF-u, o ile nie zostały przesiedziane na ławce z powodu zwolnienia. 

0 – ta zasada dotyczy słodzonych napojów. Jeśli dziecko nie będzie ich w ogóle piło, znacznie ograniczy ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii. I nie będzie konieczności, by całkiem rezygnować ze słodyczy. 

Dowiedz się: Nadmiar cukru w diecie dziecka: jakie są skutki jedzenia słodyczy u dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza