Chwali sobie taką różnicę wieku między dziećmi. "To dobre tylko dla ciebie, bo masz mniej roboty!"

2023-04-11 14:19

Zasnęła usypiając niemowlę, gdy jej 5-letnia córka grzecznie się bawiła... "To idealna różnica wieku" - zachwyca się mama, ale inni rodzice się z nią nie zgadzają. Ich zdaniem taka przerwa między dziećmi nie jest korzystna dla ich relacji. Jest dobra tylko dla rodziców, którzy nie muszą już poświęcać tyle uwagi starszakowi. Zgadzacie się z tym?

dziewczynka na kanapie trzymająca młodszego braciszka
Autor: Getty images Chwali sobie taką różnicę wieku między dziećmi. "To niedobre dla dzieci, tylko dla ciebie, bo masz mniej roboty!"

Pewna mama zasnęła, usypiając swoje 16-miesięczne dziecko. W domu była jeszcze jej starsza 5-letnia córeczka. Gdy kobieta się obudziła, wystraszyła się, ale zupełnie niepotrzebnie. Kilkulatka nie przeszkadzając mamie, zajmowała się sobą, rysując i robiąc zaproszenia urodzinowe na swoje urodziny.

" To… to takie miłe" - podsumowała Kaitliln, które zawodowo jest specjalistką od snu małych dzieci. - 4 lata to idealna różnica wieku".

4 lata to idealna różnica wieku między dziećmi?

Tiktokerka swoim nagraniem wywołała burzliwą dyskusję wśród obserwujących ją rodziców. Wielu z nich nie zgadza się z jej opinią, że 4 lata różnicy to idealna przerwa między rodzeństwem. Taka przerwa sprawia, że dzieci nie mają ze sobą kontaktu, a ich relacje nie są najlepsze.

„Jako dziecko posiadające rodzeństwo z taką właśnie różnicą wieku, całkowicie się nie zgadzam. Moja siostra i ja nigdy nie byłyśmy sobie blisko dorastając i wcale nie jesteśmy sobie bliskie jako dorosłe osoby" - napisała internautka. 

To dobre, ale dla ciebie

Z trenerką snu nie zgodziło się wiele mam obserwujących jej profil. Głównym zarzutem było to, że Kaitlin oceniła różnicę wieku z punktu widzenia rodzica. Jej córeczka jest już "odchowana", potrafi się sobą zająć, więc mama może więcej czasu poświęcać maluchowi. Ale zdaniem internautek, 4 lata to nie jest dobra różnica wieku dla rodzeństwa.  

„Dobre dla rodziców, ale słabe dla dzieci - nie będą przyjaciółmi” – napisała jedna z użytkowniczek.

"To dobre tylko dla ciebie, bo masz mniej roboty!" - odpowiedziała inna.

Autorka nagrania broniła się, tłumacząc, że różnica wieku między jej córeczkami nie była planowana - po prostu po urodzeniu starszego dziecka nie mogła donosić kolejnych ciąż. Gdy jej się to w końcu udało, minęły 4 lata. Ale teraz cieszy się z tego odstępu i uważa go za idealny. Jako przykład podała sytuację, która właśnie się jej przydarzyła.

Idealna różnica między rodzeństwem

Rok po roku

Starsze dziecko nie rozumie jeszcze, że maluch jest dla niego konkurencja, dlatego może nie odczuwać zazdrości. Wiele dzieci urodzonych w odstępie roku wychowuje się jak bliźnięta:  maja ze sobą mocną więź, bo nie pamiętają czasów bez siebie. Gdy dorosną, będą się razem bawić, bo będą na podobnym etapie rozwoju, nauczą się dzielić ze sobą wszystkim, wspierać się i pomagać sobie.  

Dwa lata różnicy

Wielu rodziców uważa, że to właśnie idealna różnica wieku. Dzieci są wystarczająco zbliżone wiekiem, aby razem się bawić, ale dwulatek jest w trudnym okresie rozwoju, co może wywoływać u niego nie tylko typowy bunt, ale i napady zazdrości o malucha.  Dziecko pamięta czasy, gdy miało rodziców tylko dla siebie i może po prostu nie lubić młodszego brata czy siostry, którzy zaburzyli jego spokojne życie jedynaka. Może być agresywny w stosunku do rodzeństwa albo manifestować swój stosunek do niego regresem w rozwoju. Ale pocieszające jest to, że to mija i po paru latach dzieciaki zaczynają się dogadywać. Różnica wieku nie jest na tyle duża, żeby utrudnić im wspólną zabawę, posiadanie wspólnych kolegów itd. 

Trzy lata różnicy 

Wiele wskazuje na to, że trzy lata to najlepsza różnica wieku między rodzeństwem. Trzylatek może już nie spać w ciągu dnia, więc będzie domagał się twojego zainteresowania, a jeśli go nie dostanie, będzie zazdrosny o niemowlę. Z drugiej strony dziecko w tym wieku może już chodzić do przedszkola i żyć "własnym" życiem, co sprawi, że nie będzie interesować się za bardzo młodszym rodzeństwem. 

Cztery lata i więcej 

Większa różnica wieku oznacza, że dziecko doskonale rozumie, czym jest pojawienie się malucha w domu, Może być trochę zazdrosne, ale prawidłowo pokierowane, może pomagać przy maluchu i mieć wobec niego "macierzyńskie" uczucia. Może być opiekuńcze i nawet wpaść w rolę "rodzica" wobec młodszego dziecka. Ono zaś będzie mieć w nim oparcie i pomoc: starszy brat czy siostra to autorytet i osoba budząca ogólny podziw, godna naśladowania. 

Ale jak to wygląda po latach? Rodzeństwo urodzone w odstępie 4-5 lat w przyszłości może nie być ze sobą mocno związane: gdy malec będzie zaczynał przygodę z przedszkolem, starszak będzie już uczniem. Większa różnica wieku nie oznacza oczywiście zawsze braku bliskości, ale na pewno wiąże się z tym, że dzieci będą miały mniej wspólnych wspomnień z domu, mniej wspólnych zainteresowań czy znajomych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza