Różnica wieku między dziećmi. Czy istnieje idealna różnica wieku?

2014-05-05 12:19 Karolina Wojtaś, psycholog
Rodzeństwo
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Nie istnieje zasada, która orzekałaby, jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza dla nich i dla rodziców.

Pytanie, które nurtuje wielu rodziców planujących więcej niż jedną pociechę – czy istnieje idealna różnica wieku między dziećmi? Niestety, odpowiedź może rozczarować, ponieważ takiego ideału po prostu nie ma.

Tak naprawdę różnica wieku między dziećmi mają swoje plusy... i minusy. Dlatego warto zapoznać się z wszystkimi aspektami i dopiero wówczas podjąć decyzję.

Różnica wieku: bardzo mała, czyli 1-2 lata

Korzyści: Najczęściej wymienianą korzyścią tak małej różnicy wieku między dziećmi jest ich świetny kontakt. Rzeczywiście – relacje dzieci w tak podobnym wieku są często bardzo dobre, zwłaszcza w późniejszych latach ich życia.

Po osiągnięciu przez dzieci wieku przedszkolnego pojawia się bardzo ważna korzyść, która polega na spędzaniu ze sobą czasu – dla mamy i taty oznacza to chwile wytchnienia, gdy dzieci bawią się same ze sobą.

Rodzeństwo z tak małą różnicą wieku często przechodzą razem te same choroby, a ewentualne trudności związane z pielęgnacją są już łatwiejsze do rozwiązania, ponieważ w pamięci są jeszcze świeże doświadczenia związane z poprzednim dzieckiem.

Ważną korzyścią jest równieżmożliwość stosunkowo szybkiego powrotu do pracy – mama „za jednym razem” odchowuje dzieci i może zająć się dalszą karierą.

Minusy: Pojawienie się na świecie drugiego dziecka, gdy pierwsze jest jeszcze tak malutkie, oznacza dla rodziców ogromną pracę. Wielu z nich podkreśla, że przy tak małej różnicy wieku pierwsze dwa lata to prawdziwe wyzwanie – dzieci są szalenie wymagające i niesamodzielne, więc pracy jest dwa razy więcej.

W związku z powyższym powstaje realne zagrożenie dla małżeństwa. Konflikty, brak czasu dla siebie, ogromne zmęczenie – wszystko to powoduje, że znacznie trudniej jest utrzymać pozytywne, pełne zrozumienia relacje z małżonkiem, nie wspominając już o sferze seksualnej.

Różnica wieku: mała, czyli 3–5 lat

Korzyści: Największą korzyścią wynikającą z takiej różnicy wieku między dziećmi jest fakt, że rodzice mają chwilę na „odpoczynek” – zanim drugie dziecko się pojawi, pierwsze staje się już mniej absorbujące.

Warto podkreślić, że dziecko 4-letnie jest już w stanie pomagać rodzicom – nawet, gdy chodzi o takie drobiazgi, jak podanie chusteczek czy przyniesienie pampersa. Także spacery są dużo większą przyjemnością, ponieważ starszak rozumie już, co wolno robić, a czego nie.

Istotny jest również fakt, że przy takiej różnicy wieku, starsze dziecko najczęściej uczęszcza już do przedszkola, więc młoda mama może czasem odpocząć – i na przykład zdrzemnąć się razem z niemowlęciem.

Minusy: Zdecydowanym minusem takiej różnicy wieku między dziećmi jest fakt, że młoda mama musi zrobić sobie sporą przerwę od pracy – będzie ona wynosiła nawet sześć lat. Dla kobiet robiących karierę w swoim zawodzie może być to okres, po którym powrót do pracy będzie bardzo trudny.

Pewnym minusem jest też niewątpliwie fakt, że starsze dziecko znajduje się w fazie rozwoju, w której będzie dość boleśnie odczuwać przyjście na świat nowego członka rodziny. Przedszkolaki są egocentryczne, więc jest im trudno zrozumieć, że nagle ktoś oprócz nich jest równie ważny.

>>Przeczytaj również, dlaczego coraz więcej rodziców decyduje się tylko na jedno dziecko!>>

Różnica wieku: duża, czyli 6–12 lat

Korzyści: Gdy dziecko rodzi się w momencie, gdy starszak jest już uczniem, rodzicom znacznie łatwiej jest opiekować się malcem. Pierwsze dziecko jest już bardzo samodzielne, potrafi zaopiekować się przez chwilę niemowlęciem i ma za sobą etap buntu – najczęściej jest bardzo dumne, że może pomóc rodzicom.

Wielu rodziców, którzy zdecydowali się na taką różnicę wieku między dziećmi podkreśla, że taki odstęp umożliwia „stęsknienie się” za niemowlęciem i wszystkim, co się z nim wiąże. Doświadczenie plus unormowana sytuacja rodzinna również pozwalają na bardziej spokojne i świadome macierzyństwo.

Minusy: Gdy pierwsze dziecko ma już na przykład osiem lat, powrót do obowiązków związanych z malutkim dzieckiem może być bardzo trudny dla rodzica, dodatkowo pojawia się ryzyko poświęcania zbyt małej ilości uwagi starszemu dziecku, które potrzebuje dużo wsparcia przy nauce i wchodzi w fazę buntu.

Przy takiej różnicy wieku minusem jest też bez wątpienia inny kontakt między dziećmi. 12-latka i czterolatek nie będą mieli wspólnych tematów i nie zmieni się to jeszcze przez wiele, wiele lat. Odpadają zatem wspólne zabawy.

Różnica wieku: bardzo duża, czyli ponad 12 lat

Korzyści: Niewątpliwą korzyścią tak dużej różnicy wieku między dziećmi jest fakt, że starsze dziecko może już pełnić rolę opiekuna, co znacznie ułatwia niektóre sprawy (choćby szybkie wyjście do sklepu czy okazjonalnie – możliwość wyjścia na kolację).

Minusy: Olbrzymim minusem tak dużej różnicy wieku jest oczywiście fakt, że dzieci będą miały już zupełnie inne zainteresowania, znajomych, problemy. Niewykluczone jest, że będą w dobrych relacjach, ale z pewnością kontakty te nie będą opierały się na wspólnych tematach.

Jeśli młodsze dziecko pojawia się, gdy starsze jest w fazie dojrzewania, rodzice mogą być mniej wrażliwi na pewne, niepokojące sygnały. Niewyspanej i zmęczonej mamie może być trudniej dostrzec, że dziecko zaczyna się gorzej uczyć lub wpadać w niewłaściwe towarzystwo.

>>Przeczytaj również, jak urządzić pokój dla rodzeństwa!>>

Różnica wieku: To, co dobre dla was

Rozpatrując kwestie idealnej różnicy wieku między dziećmi należy wciąż pod uwagę nie tylko ich rozwój, ale wszelakie inne aspekty. Jeśli na przykład jesteście akurat w gorszej sytuacji finansowej, może warto dorzucić ten punkt do swojej listy: „minusów małej różnicy wieku”. Takich własnych punktów może być sporo, a dopiero ich dokładne przeanalizowanie przyniesie odpowiedź na pytanie, czy już nadszedł czas na drugie dziecko, czy może jeszcze wolicie poczekać.

Psychologia dziecka - Nowe rodzeństwo

Powiększenie rodziny to wielkie przeżycie nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. Reakcje na młodsze rodzeństwo mogą być różne. O to jak poradzić sobie z trudnymi emocjami u małego człowieka - zapytałam eksperta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE