Jak zajść w ciążę bliźniaczą: sposoby na zwiększenie szans na bliźniaki

2021-08-23 9:20

Zastanawiasz się jak zajść w ciążę bliźniaczą? Czy istnieją sposoby na to, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo na poczęcie bliźniaków?

Ciąża bliźniacza to ciąża pod specjalnym nadzorem, a zajmowanie się dwoma maluchami to nie lada wyzwanie. Ale posiadanie bliźniaków to też wielka radość, dlatego wiele par marzy o bliźniętach. 

Zaplanować ciąży bliźniaczej nie da się ze stuprocentową pewnością, podobnie jak nie da się zaplanować płci dziecka. Można jednak podczas planowania ciąży uwzględnić te elementy, które uprawdopodobniają urodzenie bliźniąt.

Na niektóre z nich niestety nie masz wpływu, ale na inne jak najbardziej! Jeśli bardzo zależy wam na bliźniakach, skorzystaj z tych sposobów. Jak zajść w ciążę tak, aby mieć bliźniaki?

Czytaj: Wczesne objawy ciąży bliźniaczej

Spis treści

  1. Jak zajść w ciążę bliźniaczą: kwas foliowy
  2. Niewielka nadwaga sprzyja ciąży bliźniaczej
  3. Warto zmienić dietę
  4. To zwiększy szansę na poczęcie bliźniąt:
Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Jak zajść w ciążę bliźniaczą: kwas foliowy

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna zażywać kwas foliowy w dawce 0,4 mg (400 μg) dziennie. To ważne, ponieważ kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i powinien być zażywany przynajmniej na 6 tygodni przed poczęciem.

Jeśli chcesz mieć bliźniaki, tym bardziej powinnaś zadbać o dostarczanie organizmowi tego składnika, ponieważ zwiększa on szanse na zajście w ciążę bliźniaczą.

Czytaj: 10 rad dla mamy spodziewającej się bliźniąt

Niewielka nadwaga sprzyja ciąży bliźniaczej

Urodzenie bliźniąt jest też częstsze, jeśli przyszła mama ma niewielką nadwagę.

Warto zmienić dietę

Warto włączyć do diety tapiokę, skrobię uzyskiwaną z korzenia manioku. Dostępna jest ona w formie kulek, które po ugotowaniu są składnikiem deserów i bubble tea. W regionach, gdzie jada się ten składnik, kobiety częściej rodzą bliźnięta.

Zobacz także: Karmienie piersią bliźniąt - jak karmić bliźniaki?

To zwiększy szansę na poczęcie bliźniąt:

  • wcześniejsze urodzenie dziecka;
  • leczenie niepłodności (stosowanie leków stymulujących owulację, zapłodnienie in vitro - związane jest to z przyjmowanymi podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do uwolnienia więcej niż jednej komórki jajowej podczas owulacji);
  • wiek 35-44 lata;
  • występowanie ciąż bliźniaczych w rodzinie, zwłaszcza ze strony matki.

Czytaj: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko

Pytanie 1 z 6
Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie: