"Zespół Downa nie jest czymś, czego należy się bać". Ta mama pokazuje pełne miłości życie z upośledzonym dzieckiem

2022-06-30 14:09

Większość kobiet w ciąży drży o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Martwimy się przed każdym USG, byleby wyszło, że wszystko jest w porządku, że dziecko jest zdrowe. Jedną z obaw, spędzających sen z powiek ciężarnych, jest zespół Downa. Ta młoda mama przekonuje jednak, że to "błogosławieństwo" i nie ma się czego bać. Internautki wychowujące dzieci z zespołem Downa od lat komentują - "to jest nieprzewidywalne".

mama synka z zespołem Downa
Autor: Instagram/ @theboltonfamily Ta mama synka z zespołem Downa prowadzi piękny profil na Instagramie.

Wciąż funkcjonuje przekonanie, że dzieci z zespołem Downa rodzą się z ciąż u dojrzałych matek. Summer Bolton, mama małego Jaspera urodziła go młodo. Nie ma jednak pretensji do losu, o to, że jej syn ma dodatkowy chromosom i zawsze będzie w pewien sposób wyjątkowy. 

Dowiedz się: Ile kosztują badania prenatalne z krwi: NIFTY, HARMONY, PAPP-A?

Dziś młoda mama prowadzi profil na Instagramie, w którym dzieli się swoją codziennością z synkiem. Chce w ten sposób zdjąć złą sławę z posiadania dziecka z tą wadą wrodzoną.

"Zespół Downa nie jest czymś, czego należy się bać, ale czymś co należy docenić. (...) Najsłodsze małe błogosławieństwo. Wcześniej nie wiedzieliśmy, że tak go potrzebujemy w naszym życiu. Nasze szczęście kwitnie każdego dnia, a ja nie mogłabym być bardziej dumna."

Nie zawsze jest lekko - komentują internautki

Internautki, obserwujące jej konto, które od lat są mamami dzieci z zespołem Downa, jednocześnie chwalą ją, ale i sprowadzają na ziemię, twierdząc, że wychowywanie upośledzonego dziecka nie zawsze jest proste.

"Dasz sobie radę. Chociaż to nie będzie łatwa droga. Zespół Downa jest nieprzewidywalny, ale te dziaciaki są pełne radości i niewinności." - odpowiada jedna z mam.

Razem lżej - grupy dla mam dzieci z trisomią 21

Summer wspomina jednak, jak wielką pomocą są grupy jednoczące mamy dzieci z zespołem Downa. Wspólnie uczą się z własnych doświadczeń i wspierają. 

"W najśmielszych oczekiwaniach nie pomyślałabym kiedyś, że będziemy tu gdzie jesteśmy. To szaleństwo. Podczas tej drogi nauczyłam się tak wiele i zaznajomiłam z tak wieloma, wspaniałymi mamami, które są w podobnej sytuacji. Jestem wdzięczna, że mogę z nimi przechodzić przez tą podróż." - opowiada mama Jaspera ze wzruszeniem. 

Przeczytaj też:  Amniopunkcja: prawdy i mity o amniopunkcji - inwazyjnym badaniu prenatalnym

Summer urodziła Jaspera w sierpniu zeszłego roku, a już niebawem będzie miał rodzeństwo. Pod koniec lata na świat przyjdzie jej drugie dziecko. Tym razem to córeczka. Wszystko wskazuje na to, że siostra Jaspera będzie w pełni zdrowa. 

Co warto wiedzieć o zespole Downa?

Szacuje się, że zespół Downa, czyli trisomia 21 występuje u 1 na 800-1000 dzieci. Dzieci z tym zespołem wad wrodzonych mają zazwyczaj mniejsze zdolności poznawcze od średniej w populacji zdrowej. Ich niepełnosprawność intelektualna waha się od lekkiej do umiarkowanej. Zaburzenia często kończą się na naiwności i skłonności do zawężonego myślenia.

Dowiedz się: Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci - czy słyszałaś o nich?

Dzieci z zespołem Downa mają też wrodzony niedobór odporności. Zdarza się również, że zespołowi towarzyszą inne wady, takie jak zaburzenia słuchu, padaczka, czy wady serca. 

Zespół Downa zdarza się około 10 razy częściej u matek, które zaszły w ciążę po 40. roku życia.