Zmniejsza ryzyko poronienia i pomaga utrzymać ciążę. Jedz codziennie

2023-05-25 10:37

Jedna na sześć ciąż kończy się poronieniem, co może mieć związek z infekcjami w macicy lub wadami genetycznymi płodu. Naukowcy przyjrzeli się uważnie nawykom żywieniowym kobiet w ciąży i doszli do wniosku, że jedna grupa produktów może znacznie obniżyć ryzyko poronienia.

Jedzenie owoców może zmniejszyć ryzyko poronienia
Autor: Getty Images Owoce i warzywa mogą znacznie zmniejszyć ryzyko utraty płodu.

Poronienie to wydarzenie traumatyczne dla kobiet w ciąży. Utrata dziecka, nawet jeśli wynika z przyczyn fizjologicznych, wywołuje ogromny kryzys psychiczny i pozostawia po sobie traumę.

Najczęściej przyczyniają się do tego wady chromosomów, ale przyczyn poronień może być więcej: od budowy macicy, przez choroby tarczycy czy dróg rodnych, aż po infekcje. Czasem nawet lekarze nie potrafią wskazać przyczyny obumarcia zarodka, dlatego naukowcy wciąż zastanawiają się, co mogą zrobić kobiety w ciąży, by zapobiec poronieniu.

Zdrowa dieta zapobiegnie poronieniu?

Naukowcy z Birmingham doszli do wniosku, że nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mogą znacznie zmniejszać ryzyko utraty ciąży. Zespół charytatywny zajmujący się poronieniami przeanalizował 20 projektów, które badały związek między narodzinami a nawykami żywieniowymi w miesiącach przed i po poczęciu dziecka. Ich badania jasno wskazały, że zdrowy styl życia i stosowanie zbilansowanej diety mogą pomóc utrzymać ciążę i wpłynąć na rozwój płodu.

Co jeść, by zmniejszyć ryzyko poronienia?

Z danych zebranych przez zespół z Birmingham wynika, że dieta bogata w owoce, warzywa, owoce morza, produkty mleczne, jaja i produkty pełnoziarniste zmniejsza ryzyko poronienia.

Szczególne efekty przynosi zwiększenie w diecie udziału owoców, które mogą zmniejszyć ryzyko obumarcia płodu aż o 61 procent! Najlepszym wyborem dla kobiet w ciąży będą owoce bogate w antyoksydanty i polifenole, zwalczające wolne rodniki i dostarczające dużych ilości witaminy C. Są to czarne i czerwone owoce, takie jak jagody, borówki, jeżyny, maliny, truskawki, czarna porzeczka.

Warzywa i produkty mleczne w diecie ciężarnej

Wysokie spożycie warzyw także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka poronienia — o 41 procent. W diecie zwiększającej szanse na utrzymanie ciąży powinny znaleźć się również jaja, produkty mleczne czy pełnoziarniste, które obniżają ryzyko utraty ciąży kolejno o 37 i 33 procent.

"Przestrzeganie zdrowej diety, przyjmowanie suplementów, takich jak witamina D i kwas foliowy, ćwiczenia i próba obniżenia stresu to wszystko, co ludzie mogą spróbować zrobić. Brakowało jednak jednoznacznych dowodów na powiązania między wyborem diety a poronieniem" - powiedziała położna Juliette Ward. Teraz wyniki są już jednoznaczne.

Czytaj: Sprzyja poronieniom i często jest efektem cukrzycy ciążowej. Tej chorobie można zapobiec