Znikające dzieci - depresja to także problem nastolatków

2020-03-02 14:57 Ada Mazurek
Znikające dzieci
Autor: Getty Images

Nastoletnia depresja to realny problem, który dotyczy coraz więcej polskich dzieci. W 2018 roku 746 nastolatków próbowało odebrać sobie życie. Film, w którym gościnnie wystąpiły Anna Dereszowska, Roxie Węgiel i Wersow pokazuje, że problem ten dotyczy nie tylko zbuntowanych nastolatków, ale i teoretycznie bezproblemowych dzieci.

Reżyser Życia opublikował na swoim kanale na YouTube film poruszający problem nastoletniej depresji. Znikające dzieci, opisuje losy dwóch dziewczyn z bogatej rodziny. Mieszkają z matką w apartamentowcu i teoretycznie nie mają problemów. 

- Ja w ich wieku nie miałam nawet połowy tego, co mają one - mówi załamana matka. Ale matce wydaje się, że problemy ma starsza córka, która wagaruje i pali papierosy pod szkołą. A w rzeczywistości młodsza córka, na pozór posłuszna, z dobrymi wynikami w nauce i mnóstwem zajęć dodatkowych, chce zniknąć z tego świata. Cierpi na depresję, chciałaby być niewidzialna, uważa, że to ona jest problemem. Nikt nie dostrzega jej problemów.

- Tak, żeby nie znalazł mnie nikt - pisze piosenkę, chociaż mama już powiedziała jej, że będzie lekarzem, a nie wokalistką. Dziecko robi to, czego od niego oczekują dorośli. Ale czy jest szczęśliwe? W filmie nastoletnia Ola zamiast na imprezę z siostrą wychodzi z domu i już nie wraca. Nigdy.

Film Znikające dzieci. STOP samobójstwom w nastoletniej depresji powstał na potrzeby kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, organizowanej od 2007 roku. Potrzebujący pomocy nastolatek wysyła subtelne sygnały, które rodzic powinien odczytać. Jeśli nie rodzice - to może nauczyciele lub znajomi? 

Temat depresji u dzieci często jest bagatelizowany, a tymczasem w 2018 roku 746 dzieci próbowało się zabić, a udało się to 97 z nich. Dlatego edukacja w tym temacie nadal jest potrzebna - szkolenia dla nauczycieli oraz lekcja pokazowa na temat depresji wśród młodzieży, organizowane w ramach XIV edycji kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji uzyskały honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.

Czytaj: Zaburzenia adaptacyjne - jakie są przyczyny i jak się je leczy?

Zobaczcie film Reżysera Życia, w którym zagrały m. in. Roxie Węgiel, Anna Dereszowska i Wersow:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE