Karta ciąży. Jakie informacje zawiera i dlaczego zawsze powinnaś ją mieć przy sobie?

2021-12-23 10:47

W czasie pierwszej wizyty u lekarza, kiedy potwierdzi on, że jesteś w ciąży, otrzymasz kartę ciąży. To z nią będziesz się zgłaszać na wszystkie kolejne badania i to w karcie ciąży lekarz będzie notował informacje na temat przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Przeczytaj, dlaczego nie powinnaś się z nią rozstawać.

Karta ciąży. Jakie informacje zawiera i dlaczego zawsze powinnaś ją mieć przy sobie?
Autor: Getty images Karta ciąży. Jakie informacje zawiera i dlaczego zawsze powinnaś ją mieć przy sobie?

Kartę ciąży otrzymuje każda kobieta, która spodziewa się dziecka. Ten mały dokument jest niezwykle cenny i nie wolno ci go gdzieś zapodziać. To właśnie w nim lekarz będzie notował najważniejsze informacje na temat twojego stanu zdrowia oraz zdrowia dziecka, tworząc swoistą historię twojej ciąży.

Spis treści

  1. Wyniki badań w karcie ciąży
  2. Kartę ciąży noś zawsze przy sobie
  3. Nie bój się, że nie rozumiesz, co jest napisane w karcie ciąży
Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Wyniki badań w karcie ciąży

Będąc w ciąży, powinnaś co najmniej raz w miesiącu odwiedzać gabinet lekarski w celu potwierdzenia prawidłowego rozwoju dziecka oraz wykonania niezbędnych badań. Ich wyniki oraz wszelkie uwagi na temat płodu lekarz będzie notował w karcie ciąży.

Znajdą się więc tam nie tylko informacje na temat terminu porodu, ale również wyniki pomiarów ciśnienia, morfologii, moczu, testów obciążeniowych na glukozę, nosicielstwo wirusowego zapalenia wątroby typu B, toksoplazmozę czy różyczkę.

W odpowiednich rubrykach karty ciąży lekarz będzie wpisywał twoją wagę, sprawdzając, czy zbyt szybko nie nabierasz kolejnych kilogramów. Gdyby tak było, mogłoby to oznaczać, że dzieje się z tobą coś złego (np. dochodzi do obrzęków). Jak widzisz, zwykły pomiar wagi jest dla lekarza niezwykle cenną informacją.

Również w karcie ciąży lekarz odnotuje, czy to twój pierwszy poród, czy może kolejny, czy dochodziło u ciebie do poronień albo czy wykonałaś aborcję. Mały dokument zamienia się więc w przewodnik po historii twojego stanu zdrowia, a można powiedzieć, że również życia.

Kartę ciąży noś zawsze przy sobie

Karta ciąży jest tak ważna nie tylko dlatego że stanowi bazę wiedzy na temat przebiegu twojej ciąży, ale również dlatego że w razie nagłego wypadku będzie dla lekarza wskazówką, pokazującą jak należy działać, żeby ci pomóc.

Jeśli trafisz do szpitala i nie będziesz miała przy sobie karty ciąży, lekarz nie będzie wiedział, które badania zostały już wykonane i może niepotrzebnie zmarnować czas, powielając czynności, które już zostały przeprowadzone.

W razie jakiegoś wypadku, gdzie trzeba działać szybko, brak karty ciąży może przyczynić się do zagrożenia życia zarówno twojego, jak i dziecka. Na wszelki wypadek noś więc zawsze kartę w torebce i zabieraj na wszystkie wyjazdy – nie tylko te duże, ale nawet niepozorne, na weekend za miasto.

Czytaj również: USG w ciąży - interpretacja wyników badania. Co oznaczają skróty w wyniku USG?

Pierwszeństwo w ciąży - gdzie tak naprawdę ciężarna ma przywileje?

Nie bój się, że nie rozumiesz, co jest napisane w karcie ciąży

W karcie ciąży lekarze notują informacje na temat twojego stanu zdrowia, posługując się skrótami, które początkowo mogą cię przerazić. Nie obawiaj się jednak, że oznaczają one coś złego – gdyby tak było, lekarz z pewnością by cię o tym poinformował.

Karta ciąży jest niewielka, a skróty szybko informują wtajemniczonych, jak wygląda sytuacja. Jeśli więc trafisz do jakiegokolwiek lekarza, z pewnością będzie wiedział, co twój prowadzący chciał zapisać. Skróty te zresztą nie są skomplikowane i wystarczy tylko je dokładnie sprawdzić, żeby wiedzieć, co oznaczają (np. OM to data ostatniej miesiączki, a TP – termin porodu).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza