Znieczulenie zębów w ciąży: ciężarna może borować zęby w znieczuleniu dentystycznym!

2020-09-29 14:14

Na pewno słyszałaś opinię, że w ciąży nie leczy się zębów w znieczuleniu. Z tego powodu ciężarne często rezygnują z leczenia zębów w ciąży, nie chcąc zaszkodzić dziecku. Tymczasem to nieprawda. Okazuje się, że w ciąży można borować zęby w znieczulenia dentystycznym.

Znieczulenie zębów w ciąży: to nieprawda, że w ciąży nie można borować w znieczuleniu!
Autor: Getty images

Znieczulenie zęba w ciąży to temat kontrowersyjny. Wątpliwości dotyczą głównie kobiet w I trymestrze ciąży: na forach internetowych można znaleźć wiele wypowiedzi przyszłych mam, którym stomatolodzy odmówili podania znieczulenia zębów w pierwszych miesiącach ciąży.

I albo musiały czekać kilka tygodni na wyleczenie bolącego zęba, albo decydowały się na leczenie bez znieczulenia – nawet kanałowe! Na stronie internetowej jednej z poradni stomatologicznych można przeczytać: „Generalnie przyjęte jest, iż w I trymestrze ciąży nie stosuje się znieczuleń dentystycznych”.

Niektórzy dentyści rozszerzają to także na III trymestr ciąży, przyjmując, że znieczulenie można bezpiecznie podać wyłącznie w II trymestrze. A to nieprawda.

Spis treści

  1. Znieczulenie zęba w ciąży mniej groźne niż stres
  2. Znieczulenie zęba w ciąży tylko miejscowe
  3. Można i trzeba znieczulać, gdy sytuacja tego wymaga

Znieczulenie zęba w ciąży mniej groźne niż stres

Owszem, II trymestr jest najbardziej odpowiedni do wszelkich zabiegów stomatologicznych, ale to nie znaczy, że w pozostałych okresach ciąży nie wolno ich wykonywać. Można stosować miejscowe znieczulenie w ciąży także w I trymestrze, jeśli konieczny jest zabieg, który bez znieczulenia byłby bolesny (np. uzupełnienie dużego ubytku próchniczego, leczenie kanałowe, usunięcie zęba).

Bo silny ból i stres przeżywany przez matkę mógłby negatywnie wpłynąć na płód. Standardowe środki znieczulające zawierają adrenalinę lub noradrenalinę, czyli substancje, które powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych, co nie jest dobre u kobiet w ciąży.

Jednak istnieją również środki, które tych składników nie zawierają – i właśnie takie podaje się przyszłym mamom. Oczywiście stomatolog musi wiedzieć o tym, że pacjentka spodziewa się dziecka, aby móc zastosować właściwy środek.

Ale jeśli po podaniu takiej informacji w odpowiedzi usłyszysz, że w I trymestrze znieczulenia się w ogóle nie podaje, to jak najszybciej zmień lekarza, bo ten jest niekompetentny.

Znieczulenie zęba w ciąży tylko miejscowe

Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży można znieczulać dentystycznie również metodą wziewną, czyli przez podanie podtlenku azotu (potocznie zwanego „gazem rozweselającym”), a w uzasadnionych przypadkach stosuje się także znieczulenie ogólne.

Jak prawidłowo szczotkować zęby

Można i trzeba znieczulać, gdy sytuacja tego wymaga

Kobiety w ciąży mogą być znieczulane. Jedynie gdy mamy do czynienia z ciążą wysokiego ryzyka i lekarz prowadzący ciążę uzna, że wykonanie zabiegu stomatologicznego może wiązać się z dużym ryzykiem, to się od niego odchodzi. W rzeczywistości takie przypadki omal się nie zdarzają.

Co na ten temat mówi ekspert?

- Pacjentkę w ciąży można znieczulać, a nawet trzeba, jeśli wcześniej leczyła się w znieczuleniu. Stres i ból w ciąży mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, których można uniknąć, podając pacjentce środek znieczulający - mówi dr Renata Skrabska-Kubik, lekarz stomatolog, All-Dent w Piasecznie. - Nie zawsze jest to konieczne: gdy kobieta nie znieczulała się przed ciążą, bo się nie stresuje i nie miała takiej potrzeby, to w ciąży jest tak samo i znieczulać jej nie trzeba.

Zasadą jest, że znieczulenie zębów w ciąży nie może zawierać środków zwężających naczynia krwionośne. Kobieta musi więc poinformować lekarza, że jest w ciąży, aby być znieczuloną odpowiednim preparatem.

Najlepszym czasem do leczenia stomatologicznego jest II trymestr ciąży, ale jeśli zachodzi konieczność, można, a nawet trzeba wykonać zabieg w I czy III trymestrze ciąży, ponieważ niewykonanie takiego zabiegu często wiąże się z większymi komplikacjami.

W swojej praktyce zauważyłam, że kobiety ciężarne bardzo dobrze reagują na preparaty znieczulające niezawierające środków zwężających naczynia krwionośne, a lekarz stomatolog może wtedy spokojnie, bezstresowo i bezboleśnie wykonać zabieg - dodaje ekspertka.

Czytaj: Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?

Zapalenie dziąseł w ciąży: Czym grozi ciążowe zapalenie dziąseł i jak je leczyć?

Dentysta w ciąży - scaling w ciąży, piaskowanie, usuwanie kamienia w ciąży

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza