Badania w ciąży, które są obowiązkowe?

2016-06-22 13:57

Obowiązkowe badania w ciąży mają na celu kontrolę zdrowia mamy i dziecka. Oprócz comiesięcznych badań morfologicznych w ciąży przeprowadza się także specjalistyczne badania krwi. Niektóre są obowiązkowe, część z nich przeprowadza się tylko wtedy, gdy lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości. 

badania w ciazy specjalistyczne badania krwi w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com

Do specjalistycznych obowiązkowych badań krwi w ciąży należą: test na tolerancję glukozy, test na poziom hormonów, test na toksoplazmozę, test na obecność wirusa HIV, test na obecność przeciwciał na cytomegalię.

Specjalistyczne badania w ciąży z krwi

  • Test na poziom hormonów związanych z ciążą (estriol, hCG i AFP): lekarz zleca to badanie w ciąży przede wszystkim wtedy, gdy stwierdza jakieś nieprawidłowości w jej rozwoju; nieprawidłowe stężenie tych hormonów może świadczyć o tym, że istnieje większe ryzyko wystąpienia u dziecka takich wad rozwojowych, jak np. zespół Downa. Wynik nie przesądza jednak ostatecznie, że wada taka się ujawni.
  • Test na tolerancję glukozy: ponieważ u kobiet spodziewających się dziecka może się rozwinąć tzw. cukrzyca ciążowa, badanie cukru we krwi jest kontrolą rutynową i wykonuje się je w każdym trymestrze ciąży. Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi (prawidłowy to nie więcej niż 125 mg% na czczo), w poprzedniej ciąży miałaś wysoki poziom cukru we krwi albo twoje dziecko gwałtownie zaczyna rosnąć i przybierać na wadze więcej, niż wskazuje na to czas trwania ciąży – lekarz może ci zlecić wykonanie testu na tolerancję glukozy. Bada się wówczas krew po wcześniejszym wypiciu odpowiedniej dawki glukozy.

  • Test na obecność wirusa HIV: nie jest to badanie obowiązkowe; możesz o nie poprosić lekarza, jeśli podejrzewasz, że mogłaś zetknąć się z tym wirusem. Jego wykrycie we krwi nie oznacza, że twoje dziecko też będzie zainfekowane – lekarze będą jednak odpowiednio przygotowywali się do przyjęcia porodu.
  • Test na toksoplazmozę: badanie obowiązkowe. Jeśli we krwi obecne są przeciwciała dla toksoplazmozy IgG i IgM, konieczne może być podanie antybiotyku.
  • Test na obecność przeciwciał na cytomegalię: badanie nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Zwykle wykonuje się je na początku ciąży, a potem powtarza co trzy miesiące. Cytomegalia może bowiem doprowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych uszkodzeń płodu.
  • TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?

    Pytanie 1 z 10
    Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza