Cytologia w ciąży - jak interpretować wyniki badania cytologicznego w ciąży?

2018-09-21 7:02
Cytologia w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Cytologia powinna być wykonana do 10 tygodnia ciąży.

Cytologia jest badaniem obowiązkowym w ciąży. Materiał do zbadania cytologii w ciąży powinien być pobrany do 10. tygodnia ciąży. Prawidłowo wykonana cytologia nie niesie ze sobą zagrożenia dla ciąży, dlatego jest uznana jako standardowe badanie ciężarnych. Wiarygodność wyniku cytologii w ciąży ogromnym stopniu zależy od prawidłowego sposobu pobrania materiału, który potem zostanie poddany analizie laboratoryjnej.

Powtórzmy: cytologia w ciąży jest badaniem obowiązkowym. To badanie w ciąży można zrobić na NFZ. Jeśli badanie cytologiczne nie było wykonane do 10 tygodnia ciąży, powinno być przeprowadzone później. Badanie cytologiczne, popularnie nazywane cytologią, ma na celu ocenę stanu szyjki macicy.

To powinnaś wiedzieć o badaniu cytologii w ciąży:

 1. Przebieg badania cytologicznego w ciąży
 2. Wiarygodność badania cytologii w ciąży
 3. Pobranie materiału do cytologii
 4. Wynik cytologii w ciąży
 5. Opisowe wyniki cytologii w ciąży

Przebieg badania cytologicznego w ciąży

Badanie nie różni się od cytologii wykonywanej przed ciążą. Za pomocą specjalnej szczoteczki ginekolog pobiera materiał do analizy. Komórki do badania pochodzą z tarczy szyjki macicy oraz z kanału szyjki macicy. Ważne, by pobrany materiał pochodził także z kanału szyjki macicy, bo tam właśnie rozwija się 70 proc. raków.

Wynik badania komórek pobranych z samej tarczy jest niemiarodajny. Na wynik cytologii ciężarna zwykle czeka od 7 do 10 dni. Informuje on, czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny cytologicznej: czy ilość pobranych do badania komórek była wystarczająca, czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy i najważniejsze: czy obraz cytologiczny jest prawidłowy. Jeśli nie, dodatkowo podany jest dokładny opis stwierdzonych zmian: określenie rodzaju zakażenia i ewentualnych zmian naprawczych, zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek.

Wiarygodność badania cytologii w ciąży

Wiarygodność zależy zarówno od sposobu przeprowadzenia badania, jak i opisu jego wyniku. Do niedawna wynik cytologii podawany był w pięciostopniowej skali Papanicolau. Ta klasyfikacja jest już jednak niewystarczająca, ponieważ nie dostarcza ginekologowi wszystkich informacji, które są istotne dla dalszego postępowania. Dlatego Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikację, która powszechnie nazywa się systemem Bethesda, który jest rekomendowany także przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. I takie badanie cytologii należy wykonać w ciąży.

Pobranie materiału do cytologii

Prawidłowe pobranie próbki do badania cytologicznego odbywa się za pomocą specjalnej szczoteczki. Zwróć na to uwagę, bo niestety w wielu gabinetach próbkę pobiera się wciąż wacikiem czy szpatułką. Tymczasem jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale również z kanału szyjki – a to właśnie w tym miejscu rozwija się aż 70 proc. nowotworów tego narządu.

Dowiedz się więcej:

Badanie czystości pochwy czyli stanu biocenozy w pochwie

Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Kalendarz badań w ciąży [PDF do wydruku]

Badania przed ciążą: cytologia, badanie czystości pochwy, usg dopochwowe

Wynik cytologii w ciąży

Na wynik cytologii musisz poczekać od tygodnia do 10 dni. Coraz częściej wyniki cytologii jest on podawany nie w dobrze znanej pięciostopniowej skali Papanicolau, ale w nowym opisowym systemie Bethesda (niektóre pracownie analityczne przedstawiają wyniki jednocześnie w obu systemach). Przede wszystkim wyniki cytologii informuje, czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny cytologicznej – to znaczy, czy ilość pobranych do badania komórek była wystarczająca i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy.

Dalej następuje stwierdzenie, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a potem dokładny opis stwierdzonych zmian – czyli określenie rodzaju zakażenia i ewentualnych zmian naprawczych, zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek. W każdym przypadku wynik cytologii powinnaś pokazać ginekologowi.

Dobrze wiedzieć

Opisowe wyniki cytologii w ciąży

 • Wynik badania: cytologia prawidłowa - w opisie zaznaczone są tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I.
 • Wynik badania: cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w opisie znajdują się komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.
 • Wynik badania: cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w opisie są zaznaczone komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. Taki wynik odpowiada dawnej grupie II.
 • Wynik badania: AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy badania cytologicznego - w opisie zaznaczone są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory.
 • Wynik badania: obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik cytologii nieprawidłowy. Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III.
 • Wynik badania: obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik cytologii nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.

Zobacz wideo: Czym należy wzbogacić swoją dietę w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE