Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

badania obowiazkowe w ciazy nfz
Autor: _archiwum-murator|Kalbar Bezpłatne badania i świadczenia dla kobiet w ciąży: NFZ. Warto wiedzieć, co ci przysługuje.

Lista obowiązkowych badań w ciąży na NFZ: czyli badania bezpłatne. Nieodłącznym elementem ciąży są wizyty u lekarza i badania. Aby je uzyskać, nie musisz płacić: dobrą opiekę medyczną można mieć w ramach ubezpieczenia. Zobacz, jakie badania w ciąży przysługują ci na NFZ. 

W ramach ubezpieczenia możesz zrobić bezpłatnie obowiązkowe badania w ciąży. Publikujemy listę badań w ciąży na NFZ, sprawdź z czego możesz skorzystać.

Jakość opieki medycznej w czasie ciąży jest wyjątkowo ważna, dlatego wiele przyszłych mam woli za nią zapłacić i prowadzić ciążę prywatnie. Ale nie jest to konieczne, bo opiekę lekarską w czasie ciąży i porodu każdej Polce gwarantują przepisy. 

Z artykułu dowiesz się:

Komu przysługują bezpłatne badania w ciąży?

Nawet jeśli kobieta nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, to może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej przez cały okres ciąży i przez 6 tygodni po porodzie. Trzeba mieć do tego tylko dokument tożsamości, który poświadczy, że przyszła mama jest obywatelką Polski i mieszka na terenie naszego kraju.

Wszystkie konsultacje lekarskie i obowiązkowe badania w ciąży na NFZ możesz mieć za darmo, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie ciąży u lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jaki jest zakres badań w ciąży?

Zakres tych badań w ciąży jest naprawdę niemały – zupełnie wystarczający, aby bezpiecznie przejść normalną, fizjologiczną ciążę. Trzeba jednak zrobić zastrzeżenie, że choć teoretycznie tzw. koszyk świadczeń dla przyszłych mam wygląda dobrze, to w praktyce z jego realizacją bywa niestety różnie. Jak zawsze najwięcej zależy od dobrej organizacji i dobrej woli ludzi, którzy te świadczenia realizują.

Mamy więc i dobrze zorganizowane placówki, z których kobiety w ciąży są zadowolone: czują, że lekarz się o nie troszczy, zleca wszystkie badania, nie ignoruje niepokojących sygnałów.

A z drugiej strony – są takie przychodnie, gdzie na wizytę trzeba czekać wiele tygodni, potem odsiedzieć w poczekalni kilka godzin, nie mając pewności, czy lekarz zajmie się pacjentką jak należy.

A zatem: musisz znaleźć w okolicy dobrego ginekologa przyjmującego w ramach NFZ, nie zostawiać wyboru przypadkowi. Przygotowaliśmy dokładny opis wizyt i badań w ciąży, które ci przysługują na NFZ. 

Zobacz: 

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów o porodzie w Anglii

8 pojęć dotyczących KTG w ciąży, które powinnaś znać

Ile wizyt przysługuje kobiecie w ciąży?

W czasie całej ciąży przysługuje na NFZ około 10 wizyt u lekarza ginekologa: dwie wizyty w 1 trymestrze ciąży, trzy w 2 trymestrze ciąży i 4 wizyty u ginekologa w 3 trymestrze ciąży. A jeśli poród nie nastąpi do końca 40 tygodnia ciąży, będziesz nadal pod opieką lekarza (kolejne wizyty w razie potrzeby).

Jak powinna wyglądać wizyta u lekarza w ciąży?

NFZ szczegółowo określa, jak powinna przebiegać każda wizyta ginekologiczna kobiety w ciąży. Podczas pierwszej bezpłatnej wizyty lekarz powinien przeprowadzić:

  • dokładny wywiad chorobowy
  • badanie położnicze i badanie palpacyjne piersi
  • zmierzyć masę ciała
  • ciśnienie tętnicze
  • zalecić wykonanie obowiązkowych badań wskazanych na początku ciąży.

Większość z tych czynności powtarza się podczas kolejnych wizyt: zawsze więc powinien się znaleźć czas na rozmowę (wywiad) o przebiegu ciąży, zmierzenie ciśnienia i masy ciała, wypisanie skierowań na niezbędne badania laboratoryjne w ciąży.

Badania ginekologiczne w ciąży (we wzierniku, przez pochwę, dwuręczne) są wykonywane w razie potrzeby, nie podczas każdej wizyty u ginekologa.

Jakie badania wykonuje ginekolog na wizycie?

Lekarz robi też badania położnicze (ocena wysokości dna macicy, wymiarów miednicy), a od połowy 2 trymestru ciąży – bada czynność serca płodu. W razie potrzeby ginekolog kieruje na konsultacje do innych specjalistów. Te wizyty także są refundowane.

O skierowanie do specjalisty możesz też poprosić lekarza pierwszego kontaktu. Ostatnią wizytą refundowaną z tytułu macierzyństwa jest poporodowa wizyta kontrolna u ginekologa, która powinna się odbyć 7–8 tygodni po porodzie. 

Jakie są obowiązkowe badania w ciąży laboratoryjne na NFZ?

Obowiązkowe badania w ciąży laboratoryjne są bezpłatne, jeśli skierowanie na nie wystawi lekarz, który ma umowę z NFZ. W ciąży trzeba zrobić wiele takich badań, najwięcej – na początku, do 10 tygodnia ciąży.

Badania w ciąży - morfologia krwi i badanie ogólne moczu - będą powtarzane wielokrotnie. Każda ciężarna powinna mieć test obciążenia 75 g glukozy (w 24.–28. tygodniu ciąży) oraz posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (w 35.–37. tygodniu).

Lekarz może wystawić skierowania także na inne badania w ciąży (np. hormonów tarczycy), jeśli są one uzasadnione. Może, ale nie musi, więc warto negocjować.

Dobrze wiedzieć

Lista obowiązkowych badań laboratoryjnych w ciąży:

Czy badania prenatalne są bezpłatne w ciąży?

Badania prenatalne mają na celu określenie ryzyka wystąpienia u dziecka poważnych chorób wrodzonych. Pierwszym ich etapem są badania prenatalne w ciąży nieinwazyjne (badanie krwi matki z dokładnym USG), a kolejnym – badania prenatalne inwazyjne (amniopunkcja, biopsja trofoblastu). Te badania prenatalne są refundowane przez NFZ tylko u tych kobiet, które są w grupie ryzyka.

Aby zrobić bezpłatnie takie badania prenatalne, trzeba spełnić co najmniej jedno z kryteriów: wiek powyżej 35 lat, wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka, aberracje chromosomowe u ciężarnej lub ojca dziecka, zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną, nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych.

Skierowanie na badania prenatalne wystawia lekarz prowadzący ciążę. Powinien o tym porozmawiać już podczas pierwszej wizyty. 

Czy zabiegi stomatologiczne są bezpłatne w ciąży?

Już na początku ciąży przysługuje ci bezpłatna kontrolna wizyta u dentysty, który ustali plan leczenia. U kobiet ciężarnych NFZ refunduje leczenie kanałowe (endodontyczne) wszystkich zębów – także wielokanałowych, podczas gdy innym dorosłym pacjentom to nie przysługuje.

Do leczenia kanałowego najlepiej wybierz gabinet wyposażony w endometr (wtedy nie będą konieczne zdjęcia RTG). Usuwanie osadu nazębnego (kamienia) przysługuje ci teraz nie raz na rok, jak wszystkim pozostałym ubezpieczonym, ale już po sześciu miesiącach od poprzedniego zabiegu.

Sprawdź, kiedy urodzisz! Wideo

Ile badań USG jest bezpłatnych w ciąży?

Standard opieki okołoporodowej przewiduje trzy refundowane przez NFZ obowiązkowe badania USG w ciąży fizjologicznej. Te badania powinny się odbyć kolejno: w 11.–14. tygodniu ciąży, między 18. a 22. tygodniem i między 28. a 32. tygodniem ciąży.

W sytuacji gdy lekarz ginekolog ma w gabinecie aparat USG, takich badań może być więcej – są one całkowicie bezpieczne. Jeśli konieczne są dodatkowe badania USG w ciąży, np. USG dopplerowskie (pozwalające na ocenę przepływów w krążeniu maciczno-łożyskowym) czy echo serca płodu – to też zostaną one wykonane bezpłatnie, o ile twój lekarz wystawi odpowiednie skierowanie. 

Czy kobietom z cukrzycą typu 1 należy się insulina?

Kobietom w ciąży leczącym się za pomocą pompy insulinowej raz na miesiąc przysługuje refundacja (100 procent) 10 sztuk zestawów infuzyjnych (wkłuć) do pompy. Zlecenie powinien wypisać lekarz diabetolog, ginekolog lub endokrynolog.

Jakie są standardy opieki i badań w ciąży?

Standard opieki okołoporodowej to dokument (rozporządzenie ministra zdrowia z 20.09.2012 r.), który szczegółowo określa, jak powinna wyglądać opieka nad kobietą w ciąży i podczas fizjologicznego porodu. Możesz się z nim zapoznać na stronie: https://dokumenty.rcl.gov.pl/D2012001110001.pdf

Opis, jak powinna wyglądać każda wizyta u ginekologa w czasie ciąży, znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:
www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/mama/plan

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
modliszka568
|

Rzecztwiście w tej sytuacji przyznaję Panu rację. W swoich komenarzach nie skupiałam się na artykule, a raczej na komentarzu Anuli, bo to pod jej postem piszemy. Po prostu jeśli dostała skierowanie od lekarza z NFZ to badania powinny być darmowe. Natomiast zasadność wystawiania skierowań to już inny temat. Teraz bardzo "dmucha" się na dzieci. Kiedyś kobiety w ogóle nie miały robionego USG i wielu innych badań, natomiast teraz zaleca się wizyty u lekarzy już w pierwszych tygodniach, a jak już się chodzi to lekarz musi coś robić, bo jeśli będą komplikacje, albo dziecko urodzi się chore, to winny będzie lekarz, że nie zauważył i nie podjął odpowiednich działań.

Maksymilian Klaudynski
|

Nie zauważa Pani zasadniczej różnicy między tym, co Pani napisała (zresztą słusznie) i ja napisałem, a tytułem tego artykułu i wnioskami zeń płynącymi, które każdy - nawet początkujący - adwokat nazwie "rażąco sprzecznymi z obowiązującymi przepisami prawa i ich jasną wykładnią". I odpowiem Pani w podobnym tonie, jak Pani mnie - nie po to płacę składki ubezpieczeniowe, aby fundować nieobowiązkowe procedury kosztem tych, które dla mnie się okażą obowiązkowe, tylko środków na nie zabraknie.Na taką "solidarność społeczną" ani ja, ani też jasno napisane przepisy prawa zgody nie dają. A moje prawo do patrzenia na ręce tym, którzy moją składką zarządzają na pewno nie jest mniejsze, niż Pani.

modliszka568
|

Nie po to płacę składki na Ubezpieczenie Zdrowotne, aby ktoś mi robił prezenty... Jeśli idę do lekarza na NFZ to liczę, że wszelkie badania, które uzna za konieczne będzie pokrywał fundusz. Nie mówię lekarzowi, jakie badania ma wykonać, bo to on jest lekarzem i wie, co należy robić. Napisał Pan, że nie są refundowane, ale jednak pokrywane, więc wniosek jest jeden: za badania na które kieruje lekarz mający umowę z NFZ się nie płaci.

Maksymilian Klaudynski
|

To ktoś Ci zrobił prezent. I mylisz się. Badania nieobowiązkowe nie są refundowane. Jeżeli ktoś je zleca, to robi to z puli pieniążków przeznaczonych na działania ustawowo obowiązkowe. Czyli komuś zabiera, aby komuś dać. Taki Robin Hood.

Maksymilian Klaudynski
|

Nie żadne "może i nie ma obowiązku", tylko po prostu - nie ma takiego obowiązku - stricte zgodnie z literą prawa. Czy pracownik NFZ MOŻE przepisać na Ciebie swój dom? Może. Czy MOŻE zafundować Ci wczasy na Karaibach? Może. Ma takie PRAWO? Ma. A czy ma taki OBOWIĄZEK? Nie ma. Przeczytaj rozporządzenie i zinterpretuj je zgodnie z regułami wykładni prawa. Po raz kolejny powtarzam,: NFZ kłamie. Zresztą kłamie jak zwykle.

modliszka568
|

Maksymilian, w której kwestii NFZ kłamie? To, że coś nie jest obowiązkowe nie oznacze, że nie może być refundowane. Jeśli lekarz widzi potrzebę zrobienia takich badań to daje skierowanie i masz prawo zrobić je za darmo. Może i nie ma obowiązku dać skierowania, tak jak kobieta w ciąży nie ma obowiązku jej prowadzenia u ginekologa, ale ma do tego prawo.

modliszka568
|

Jak już porównujemy badania w ciąży ze szczepieniami: szczepienia obowiązkowe oznaczają, że masz obowiązek się zaszczepić, bo inaczej płacisz grzywnę, natomiast nie ma obowiązku prowadzenia ciąży u ginekologa pod groźbą kary. Są kobiety, które świadomie w ciąży nie chodzą do lekarza i nie robią żadnych badań. To nie lekarz ma obowiązek siłą szczepić tylko my mamy obowiązek dać się zaszczepić, natomiast badać się w ciąży kobietom się zaleca, ale nie jest to ich obowiązkiem.

modliszka568
|

Lekarz powinien dać skierowanie do konkretnego laboratorium z którym ma podpisaną umowę. Ja zawsze dostawałam skierowanie z adresem, czy to od ginekologa, czy od lekarza rodzinnego i tylko tam się udawałam.

modliszka568
|

Ja rodziłam w ubiegłym roku. Ciąża prowadzona na NFZ, wizyty co trzy tygodnie, a na co drugiej wizycie dostawałam skierowanie na morfologię i mocz. Wszystkie badania (morfologia, mocz, hiv, toksoplazmoza, hormony tarczycy, cytologia, posiew) były darmowe.

Maksymilian Klaudynski
|

Rozporządzenie ministra zdrowia nazywa "obowiązkowymi" jedyie TRZY badania w ciąży. Reszta to "badania zalecane". NFZ kłamie.Możecie sprawdzić bezpośrednio w oryginale rozporządzenia na stronie Sejmu - jest w nim taka tabela. Niestety, to to rozporządzenie jest wykładnią prawa, a nie infolinia NFZ