Kawa w ciąży - czy można pić kawę w ciąży?

2019-08-13 15:27 Marta Nowik
picie kawy w ciazy
Autor: _photos.com

Kawa w ciąży jest dozwolona, ale w ograniczonych ilościach. To głównie przez zawartą w niej kofeinę. Ciąża to czas zmiany pewnych nawyków i przyzwyczajeń. Może wykorzystasz ten czas, aby zmniejszyć liczbę wypijanych codziennie małych czarnych?

Kawa w ciąży jest dozwolona, chociaż kiedyś zakazywano jej picia. Wszystko przez kofeinę, której nadmiar nie jest zdrowy nawet dla kobiety, która nie oczekuje dziecka.

Natura jednak sama dba o to, aby chronić dziecko przed szkodliwymi substancjami. To niewiarygodne, ale nawet największe miłośniczki kawy, w czasie ciąży mniej chętnie sięgają po filiżankę z małą czarną. Tak jakby ich organizm sam się wzbraniał przed tym, co może mu zaszkodzić.

Sporo w tym racji. Wiele badań naukowych wykazało, że nadużywanie kawy w ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Co to znaczy "nadużywanie"?

Według ekspertów maksymalna dzienna dawka kofeiny powinna wynosić 200 mg.

W praktyce oznacza to, że przyszła mama może wypić dwie, trzy słabe kawy dziennie. Ale wtedy powinna zrezygnować z innych napojów (tj. herbata, cola) oraz produktów (tj. czekolada), które również zawierają kofeinę. 

Picie kawy w ciąży wzmaga dolegliwości

Chociaż kawa wypijana w rozsądnych ilościach nie zrobi krzywdy ani mamie, ani jej nienarodzonemu dziecku, warto pamiętać, że może nasilać typowe dolegliwości ciążowe, związane z układem pokarmowym. 

Wypicie już jednej filiżanki kawy może:

  • zaburzyć sen;
  • spotęgować zgagę;
  • zmuszać przyszłą mamę do jeszcze częstszych wizyt w toalecie (jest moczopędna);
  • osłabić jej organizm - wiadomo bowiem, że kofeina wypłukuje z organizmu wapń i magnez oraz zakłóca prawidłowe wchłanianie żelaza.

Dlatego w okresie ciąży warto postawić na kawę bezkofeinowąkawę zbożową albo zieloną herbatę. Ale również w ograniczonych ilościach.

Czytaj: Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Dlaczego nadmiar kawy w ciąży szkodzi?

Kawa zawiera kofeinę, która ma działanie pobudzające - oddziałuje zarówno na przyszła mamę, jak i na dziecko. Efekt? Ciężarna po kawie może mieć problem z odpoczynkiem i nocnym snem, także z uwagi na częstsze wizyty w toalecie, bo kawa jest moczopędna.

Natomiast dziecko w łonie matki może być niepotrzebnie pobudzone (co wpływa na jego rozwój) i niedostatecznie odżywione. Według najnowszej obserwacji szwedzkich naukowców (opublikowanych w "BMC Medicine") picie kawy w ciąży i zawarta w niej kofeina może zaburzać przepływ substancji odżywczych przez łożysko i w rezultacie prowadzić do tego, że maleństwo rodzi się z niską wagą urodzeniową.

Tak przynajmniej wynika z dużego badania - obserwacji danych prawie 60 tysięcy Norweżek, które rodziły w ciągu ostatnich 10 lat.

Czytaj: Zielona kawa. Czy niepaloną kawę można pić w ciąży?

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść

Napoje w ciąży - czego trzeba unikać w ciąży?

Jest kilka napojów, których powinnaś unikać w ciąży. Na pewno należą do nich tzw. napoje energetyzujące. Nie tylko ze względu na dużą zawartość kofeiny, ale i taurynę - aminokwas, który oddziałuje na produkcję hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu i pobudza przemianę materii.

Poza tym unikaj napojów typu light, czyli dosładzanych słodzikami, tj. aspartam. Są mocne podstawy, by przypuszczać, że aspartam szkodzi dziecku, choć nie prowadzono badań w tym kierunku (nie można przeprowadzać takich badań z udziałem ciężarnych).

Czytaj: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Kawa w ciąży, czekolada, alkohol, papierosy. Skutki używek w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE