Herbata w ciąży: jaką herbatę pić w czasie oczekiwania na dziecko?

2019-08-07 13:11
herbata w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Herbata w ciąży, która działa na organizm przyszłej mamy dobroczynnie to Rooibos.

Czy picie herbaty w ciąży jest dobre dla kobiety i dziecka? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj herbaty wybierzemy. Niektóre napary są bezpieczne, a nawet wskazane do picia w stanie błogosławionym. Spożywanie innych może mieć skutki uboczne. Dowiedz się jakie herbaty można pić w ciąży i czy są specjalne rodzaje herbat dla kobiet w ciąży?

Zapotrzebowanie na płyny w ciąży jest duże, dlatego warto sięgać po różnego rodzaju napoje. Polacy uwielbiają herbatę i piją ją bardzo często. W okresie ciąży wiele kobiet próbuje jednak ograniczyć spożycie herbat, ze względu na zdrowie dziecka. Popularne napary zawierają bowiem dużo teiny, która działa podobnie jak kofeina. Czy można pić herbatę w ciąży, a jeśli tak, to jaką?

Spis treści:

    1. Czarna: czy można pić czarną herbatę w ciąży?
    2. Zielona: czy picie zielonej herbaty w ciąży jest bezpieczne?
    3. Czerwona: czy kobiety mogą pić rooibos w ciąży?
    4. Ziołowa: czy herbaty ziołowe są bezpieczne dla ciężarnych

Czarna: czy można pić czarną herbatę w ciąży?

Bez wątpienia Polacy najczęściej piją czarną herbatę. Niestety, nie jest ona zalecana do spożywania w ciąży. Dlaczego? Zawiera teinę, która ma działanie podobne do zawartej w kawie kofeiny - podnosi ciśnienie krwi i tętno.

Właściwie to teina jest herbacianym odpowiednikiem kofeiny. W czarnej herbacie znajdują się również garbniki. W wielu aspektach działają one na organizm pozytywnie: chronią błony śluzowe jelit, przeciwdziałają biegunkom, wspomagają regenerację tkanek.

Czarna herbata, stosowana w zbyt dużych ilościach, przez działanie garbników spowalnia przyswajanie witaminy A i B12 i, co bardzo ważne w przypadku przyszłych mam, wypłukuje żelazo, wapń, fluor, cynk oraz tak ważny na tym etapie życia kwas foliowy.

Dlatego picie herbaty w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem - prawdopodobnie nie będzie konieczne zrezygnowanie z niej, lecz ograniczenie spożywania napoju.

Przeczytaj również: Używki w ciąży - czego unikać?

Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Zielona: czy picie zielonej herbaty w ciąży jest bezpieczne?

Na temat tego, czy pić zieloną herbatę w ciąży toczy się tyle dyskusji, ile o jej czarny odpowiednik. Różne zdanie mają zarówno same kobiety, jak i lekarze. Herbata zielona również zawiera teinę, jednak uwalnia się ona wolniej niż w przypadku czarnej herbaty.

Zielona herbata spowalnia przyswajanie kwasu foliowego, szczególnie potrzebnego na początku ciąży, ponieważ zapobiega on wadom cewy nerwowej. Z drugiej strony, ten napój ma więcej dobroczynnych właściwości niż herbata czarna: neutralizuje wolne rodniki, jest źródłem żelaza, cynku, fluoru i nie podrażnia żołądka.

Zawiera również witaminę C i E. Co ważne dla niejednej przyszłej mamy, którą męczą nudności i senność, zielona herbata w ciąży poprawia koncentrację i działa orzeźwiająco, jednak nie w tak "brutalny" sposób jak kawa.

Jej spożywanie trzeba skonsultować z lekarzem - być może zaleci rezygnację z niej w pierwszym trymestrze ciąży (wtedy kwas foliowy jest szczególnie potrzebny) lub poprosi o ograniczenie jej picia.

Zobacz:

Zielona kawa - co to takiego? Czy można ją pić w ciąży?

Dlaczego w ciąży zielona herbata jest lepsza od kawy?

Czerwona: czy kobiety mogą pić rooibos w ciąży?

Rooibos to jeden z rodzajów czerwonej herbaty. Co ciekawe, słowo to pochodzi z języka afrikaans - "rooi" znaczy "czerwony", a "bos" - "krzew". Jej główną zaletą jest fakt, że Rooibos nie posiada teiny, którą znajdziemy w zielonej i czarnej herbacie. Co więcej, nie znajdziemy w niej też garbników.

Picie czerwonej herbaty w ciąży pozwala również pozbyć się mdłości i dodaje organizmowi żelaza. Warto wiedzieć, że ten rodzaj herbaty w ciąży działa uspokajająco, więc herbatę najlepiej pić wieczorem. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów napojów, pić Rooibos w ciąży można bez ograniczeń. Warto dodać, że picie czerwonej herbaty zaleca się również mamom karmiącym oraz osobom chorym na cukrzycę i choroby serca oraz nowotwory.

Popularnym rodzajem czerwonej herbaty jest również Pu-ehr. Choć świetnie nadaje się dla osób, które chcą się odchudzić, to dla mam w ciąży i karmiących się nie nadaje. Wypłukuje z organizmu składniki mineralne i może powodować rozwolnienia.

Przeczytaj również: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść

Ziołowe: czy herbaty ziołowe są bezpieczne dla ciężarnych

Picie herbat ziołowych - choć często mówi się o ich dobroczynnym działaniu - w przypadku kobiet w ciąży również trzeba skonsultować z lekarzem. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że zawierają bardzo mało kofeiny, więc są bardziej wskazane niż najczęściej spożywane przez nas herbaty: czarna czy zielona.

Herbatek ziołowych jest mnóstwo. Herbata z malin w ciąży jest najbardziej przydatna, ale warto pamiętać, by spożywać ja dopiero w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ słynie jako napój przyspieszający poród.

Bardzo dobrze działa również herbata z pokrzywy - stanowi źródło żelaza i wapnia. Pokrzywa zwyczajna obniża ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, działa moczopędnie, więc poprzez pozbycie się z organizmu wody pozwala zniwelować opuchliznę na nogach.

Herbatą w ciąży, którą można pić, są również zioła lucerny, działające na kłopoty z mdłościami. To również źródło fosforu, wapnia, żelaza, wapnia oraz wielu witamin. Należy unikać następujących ziół w ciąży: aloes, lubczyk ogrodowy, bylica zwyczajna, mięta polna, krwawnik pospolity, arcydzięgiel.

Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Dieta w ciąży - tygodniowy jadłospis dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
serio
|

Jakieś badania? Konkrety? Karowa to szpital, studenci medycyny czerpią stąd wiedzę, a nie ze studiów? Co z ciężarnymi w Chinach? One piją zieloną herbatę na potęgę!

Student medycyny V rok
|

Kłamstwa o zielonej herbacie. Zamyka przewód tętniczy Botalla u dziecka i absolutnie nie wolno pić jej w ciąży. Tego uczą ginekolodzy i neonatolodzy na Karowej w Warszawie!

OneMoreCup.pl
|

Rooibos - ta herbata walczy z podwyższonym ciśnieniem krwi.