ZDROWE DZIECKO. 5 pierwiastków, których MUSISZ dostarczać organizmowi w ciąży

2014-07-15 14:01

Stosowanie odpowiedniej profilaktyki w ciąży to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić, żeby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Zobacz, jakich 5 składników powinnaś dostarczać swojemu organizmowi w ciąży!

Suplementy w ciąży
Autor: mjakmama24.pl W ciąży powinnaś dostarczać organizmowi odpowiednią ilość żelaza, kwasu DHA, wit. D, jodu i kwasu foliowego.

Spis treści

  1. Zdrowe dziecko: kwas foliowy to podstawa
  2. Zdrowe dziecko: nie zapomnij o witaminie D
  3. Zdrowe dziecko: rozszyfruj skrót DHA
  4. Zdrowe dziecko: pamiętaj o żelazie
  5. Zdrowe dziecko: kontroluj poziom jodu

Zdrowie małego człowieka, który wkrótce pojawi się na świecie, w dużej mierze zależy od ciebie i twoich wyborów. Dlatego tak ważne jest, abyś dbała o prawidłowe odżywianie w ciąży, odpowiednią pielęgnację, ograniczała sytuacje stresogenne oraz uczęszczała na wszystkie badania kontrolne. Niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin - w ciąży potrzebuje ich więcej. Jakich 5 filarów zdrowia powinnaś przestrzegać, żeby urodzić zdrowe dziecko?

Zdrowe dziecko: kwas foliowy to podstawa

W pierwszych 12. tygodniach ciąży powinnaś dostarczać organizmowi 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie (0,4 mg). Nie da się zapewnić tej ilości poprzez stosowanie odpowiedniej diety, dlatego konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Kwas foliowy to witamina z grupy witamin B, która odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Jeśli chcesz mieć pewność, że urodzisz zdrowe dziecko, powinnaś przyjmować go jeszcze przed poczęciem. Mózg dziecka rozwija się najszybciej w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy często kobiety nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Kwas foliowy obniża ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej u dziecka, powodującej m.in. bezmózgowie i rozszep kręgosłupa.

Zdrowe dziecko: nie zapomnij o witaminie D

Witamina D to jeden z budulców szkieletu. Zapobiega zahamowaniu wzrostu płodu, wzmacnia kości i zęby oraz zapobiega rozwojowi takich chorób jak osteoporoza czy krzywica. Przyjmując ją w czasie ciąży, możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia niedoborów witaminy D u dziecka w późniejszych latach.

Witamina D zmniejsza również ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych (cukrzycy ciążowej, urodzenia noworodka o mniejszej masie ciała, wystąpienia stanu przedrzucawkowego) oraz porodu przedwczesnego.

Zdrowe dziecko: rozszyfruj skrót DHA

Kwas DHA to wielonienasycony kwas tłuszczowy, należący do grupy Omega-3, niezwykle ważny element diety przyszłej mamy. Nie można go dostarczyć w diecie, trzeba przyjmować dodatkowe suplementy.

Kwas DHA to ważny budulec mózgu, który stanowi aż 60 procent kory mózgowej. Odpowiada również za rozwój narządów wzroku i mowy u płodu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych i porodu przedwczesnego. Systematyczne przyjmowanie kwasu DHA pozwala zmniejszyć ryzyko urodzenia wcześniaka nawet o 85 procent! Kwas DHA zmniejsza także ryzyko odklejenia się łożyska oraz urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie ciała.

Zdrowe dziecko: pamiętaj o żelazie

Żelazo odpowiada za prawidłowy rozwój układu immunologicznego oraz rozwój intelektualny. Dzieci, których mamy cierpiały w ciąży na niedobory tego pierwiastka, częściej cierpią na zaburzenia koncentracji oraz mają problemy z nauką.

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości żelaza jest stosunkowo łatwe: wystarczy spożywać produkty bogate w ten pierwiastek. Są to jaja, soja, ziemniaki, korzeń pietruszki, szpinak, prażone ziarna słonecznika i dyni. U kobiet, które mają niedobory, zalecana jest dodatkowa suplementacja.

Zdrowe dziecko: kontroluj poziom jodu

Niedobór jodu u dziecka może doprowadzić do poważnych konsekwencji u dziecka, z upośledzeniem umysłowym włącznie. Jod wchodzi w skład hormonów tarczycy i odpowiada za jej budowę. Nadczynność tarczycy może doprowadzić do wad płodu i wykształcenia się zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Niedoczynność z kolei do przedwczesnego odklejenia się łożyska, pojawienia się wad kostnych oraz upośledzenia umysłowego. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie poziomu jodu przy każdym kolejnym badaniu moczu i w razie potrzeby dodatkowa suplementacja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza