Lubisz oryginalne imiona dla dziewczynek? To jest znane, ale mało popularne

2024-07-06 9:38

Imiona babć wracają do łask? To - niekoniecznie. W 2023 roku nadano je zaledwie 36 razy. Jeśli więc szukasz oryginalnego imienia dla córki, będzie dobrym wyborem. Nikogo nie zadziwi, ale też na jego dźwięk nie odwróci się pół klasy.

Lubisz oryginalne imiona dla dziewczynek? To jest znane, ale mało popularne
Autor: Getty Images Lubisz oryginalne imiona dla dziewczynek? To jest znane, ale mało popularne

Halina - bo to imię dziś przybliżymy - nie jest obecnie zbyt popularne. Z drugiej strony - nie powiemy o nim, że jest imieniem bardzo rzadkim czy takim, którego nadanie może dziwić. Doskonale je znamy, jednak kojarzymy raczej ze starszym pokoleniem.

W 2023 roku imię Halina otrzymało zaledwie 36 dziewczynek. To mniej więcej tyle samo co Roma (to imię nadano 41. dziewczynkom), Hiacynta (35) czy Edyta (31). A 221 urodzonych w ubiegłym roku dziewczynek dostało na drugie imię Halina.

Zgodnie z rejestrem PESEL, 238 059 kobiet w Polsce ma na imię Halina. Podobną popularnością cieszą się imiona takie jak Alicja (252 802 Polki noszą to imię), Jolanta (236 965) czy Iwona (232 538). 87 382 Polek ma na drugie imię Halina.

A co warto wiedzieć o tym imieniu?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Halina znaczy "spokój"

Halina to żeńskie imię, pochodzące od greckiego słowa "galene", znaczącego "spokój", "błogostan".

Patronką imienia jest św. Halina z Koryntu. A znane osoby noszące to imię to m.in.: Halina Frąckowiak, Halina Młynkowa, Halina Poświatowska, Halina Konopacka, Halina Kunicka.

Przeczytaj także: Te imiona dla dzieci byłyby najpopularniejsze, gdyby do głosu dopuścić ich babcie

Kiedy są imieniny Haliny?

Życzenia możemy złożyć 1 lipca lub 24 sierpnia. Najpopularniejsze imieniny Haliny to te 1 lipca, obchodzone we wspomnienie świętej patronki.

Jak możemy zdrabniać to imię? Popularną formą jest Halka - tak jak tytuł opery Stanisława Moniuszki. Inne możliwości to np. Halinka, Haleczka, Halusia, Halunia, ale i Halszka czy Linka. Najważniejsze, aby mówić do Haliny tak, jak jej się podoba.

Przeczytaj także: To imię dla dziewczynki znaczy "niosąca światło". Ale dobre znaczenie nie wystarcza

Jaka jest Halina?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Haliny są niezależne, radzą sobie w życiu, równocześnie są wrażliwe i emocjonalne. Kobieta nosząca to imię potrafi słuchać, interesuje się problemami innych. Ceni też życie rodzinne, jest nie tylko dobrą partnerką, ale i przyjaciółką. Idealny zawód? Warto pamiętać, że Haliny wolą pracować na własną rękę, zależności służbowe to coś, za czym nie przepadają. Halina sprawdzi się np. w sprzedaży.

Znasz jakąś Halinę?

Przeczytaj także: Które imię dla dziewczynki króluje w twoim województwie? Nie zawsze faworytką jest Zofia

Jak dobrze znasz bohaterów współczesnych bajek?

Pytanie 1 z 10
Ile lat Ma Blue z bajki o tym samym tytule?