Imiona naszych babć królowały w latach 50., dziś są zapomniane. Wrócą do łask?

2024-06-14 15:15

Imiona naszych babć odeszły w niepamięć? Jedno z nich wciąż zajmuje miejsce na podium. Niestety, nie wszystkie imiona żeńskie, które królowały w latach 50., są tak chętnie wybierane. O niektórych rodzice zapomnieli, chociaż wiąże się z nimi wiele wspaniałych wspomnień.

Imiona naszych babć królowały w latach 50., dziś są zapomniane. Wrócą do łask?
Autor: Getty Images Imiona naszych babć królowały w latach 50., dziś są zapomniane. Wrócą do łask?

Postanowiłyśmy sprawdzić, jakie imiona nosiły nasze babcie i czy wciąż cieszą się popularnością. Bez zaglądania w rankingi wiemy, które wciąż są chętnie wybierane przez rodziców - słyszymy je na placach zabaw, znamy imiona koleżanek naszych dzieci.

Wybór imienia dla córki nie zawsze jest łatwym zadaniem. Rodzice mają różne kryteria, jedni szukają wśród imion, które od lat są nadawane w ich rodzinach, inni przeglądają zestawienia tych najpopularniejszych, aby sięgnąć po te rzadsze, ale wciąż znane imiona. Sprawdzamy, które pasują do nazwiska, które można zdrabniać na wiele sposobów itp. Jedni sięgają po nowoczesne imiona, drudzy wybierają te tradycyjne. A co z imionami, które nosiły nasze babcie?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Te babcine imiona wciąż cieszą się popularnością

Wśród imion naszych babć, które cały czas cieszą się mniejszą lub większą popularnością, są:

 • Helena,
 • Anna,
 • Sabina,
 • Irena,
 • Janina,
 • Jadwiga,
 • Apolonia,
 • Marianna.

Przeczytaj także: Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy

Helena - cierpliwa i uczuciowa

Imię Helena nosiła w mitologii córka Zeusa i Ledy. Jej historia została opowiedziana przez Homera w poemacie "Iliada". Imię wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego blask i jasność. Helenę charakteryzuje inteligencja, wierność w miłości i oddanie. Chętnie pomaga innym, rzadko wpada w złość. Jest za to cierpliwa i uczuciowa.

W 2023 roku imię Helena otrzymało 2 511 dziewczynek, 1 128 dostało tak na drugie imię. To imię nosi 163 805 kobiet w Polsce.

Anna - "pełna wdzięku"

Anna to imię, które od lat jest chętnie wybierane przez rodziców, niewiele się zmieniło od czasów naszych babć. W 2023 roku to imię otrzymało 1 581 dziewczynek, 3 782 dostało tak na drugie imię. Imię Anna nosi 1 072 616 kobiet w Polsce. To najpopularniejsze imię żeńskie w naszym kraju.

Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "pełna wdzięku". Kobiety o tym imieniu są zazwyczaj towarzyskie i lubią prowadzić wygodne, a zarazem spokojne życie. Anna jest wrażliwa, pomysłowa i energiczna. Posiada bardzo błyskotliwy umysł i łatwo przyswaja nowe informacje. Imię Anna noszą kobiety pogodne, a swoim wewnętrznym ciepłem zjednują do siebie ludzi.

Sabina - spokojna i opiekuńcza

Niegdyś popularne imię Sabina, dziś z każdym rokiem wybierane coraz rzadziej. W 2019 roku nadano je stu dziewczynkom, w 2020 roku - 83. W 2023 roku otrzymało je 57 dziewczynek, 103 dostały tak na drugie imię. To imię nosi 47 013 kobiet w Polsce. 

Trzeba jednak przyznać, że Sabina to niezwykle oryginalne imię dla dziewczynki. Pochodzące z języka łacińskiego i wywodzące się od nazwy plemienia Sabinów, które niegdyś zyskało popularność w całej Europie.

Kobiety o tym imieniu charakteryzują się siłą, odwagą i dużym poczuciem własnej wartości. Co więcej, są ambitne, uwielbiają wyzwania i nie boją się wychodzić poza swoją strefę komfortu. Na wsparcie Sabiny zawsze można liczyć, bez względu na koszty.

Sabina ma duży szacunek do tradycji, nie działa w pośpiechu i nie daje ponieść się złości i nerwom. Można zawsze liczyć na jej zdrowy rozsądek, choć bywa nieufna w stosunku do ludzi, którzy zbyt wiele od niej oczekują.

Irena - optymistyczna i żywiołowa

Irena to imię, które w Polsce jest nadawane od XVIII wieku. Niegdyś dość popularne i często nadawane. W ostatnich latach niestety rodzice zdają się o nim zapominać. W 2023 roku to imię otrzymały 73 dziewczynki, 380 dostało tak na drugie imię. Imię Irena nosi 209 399 kobiet w Polsce. 

Imię pochodzi od greckiego słowa "eirene", oznaczającego pokój. Kobiety noszące imię Irena nie lubią nudy. Są niezwykle żywiołowe, pomysłowe i z ogromnym zapałem realizują swoje marzenia. Dodatkowo mają optymistyczne podejście do życia i nie lubią podporządkowywać się innym.

Przeczytaj także: Imiona naszych dziadków królowały w latach 50. Jedno wciąż pnie się w górę

Janina - kochająca podróże

Janina to imię, które pojawiło się w Polsce pod koniec XIX wieku. Pochodzące z języka hebrajskiego oznacza łaskę. Niegdyś popularne i często wybierane dla dziewczynek. W ostatnich latach wciąż sięgamy po nie dla naszych córek, jednak nie aż tak chętnie, jak za czasów naszych babć.

W 2023 roku imię Janina otrzymało 166 dziewczynek, 448 dostało tak na drugie imię. To imię nosi 217 197 kobiet w Polsce. 

Kobiety o imieniu Janina to osoby uparte, dążące do realizacji swoich marzeń, ale jednocześnie ciepłe i kochające podróże. Uwielbiają poznawać nowe zwyczaje i kraje, z których czerpią siłę.

Janina jest osobą bardzo rodzinną, wierną i pomocną. W pełni angażuje się we wszystko, co robi. Dom prowadzi dość twardą ręką, według własnych upodobań, ale niczego nigdy w nim nie brakuje. Jest niezwykle odpowiedzialna, ale w głębi duszy to niepoprawna romantyczka.

Jadwiga - iście królewskie

Imię Jadwiga stało się popularne w Polsce za sprawą królowej Jadwigi - żony Władysława Jagiełły. Już od dawien dawna wiadomo, że kobiety noszące to imię mają twardy charakter i po prostu wiedzą czego chcą.

W 2023 roku to imię otrzymało 199 dziewczynek, 508 dostało tak na drugie imię. Imię Jadwiga nosi 231 844 kobiet w Polsce. 

Jadwiga pochodzi ze starogermańskiego, oznacza "wojnę" i "walkę". To imię noszą kobiety silne, samodzielne, które potrafią same o sobie decydować. Jadwiga posiada także duże umiejętności dyplomatyczne i potrafi rozwiązywać największe konflikty.

W związku nie ulega namiętnościom, ani porywom serca. Kieruje się zdrowym rozsądkiem i wybiera partnera równie silnego, odpowiedzialnego i pewnego siebie.

Przeczytaj także: Te imiona to gwarancja bogactwa. Nadaj dziecku jedno z nich, a w przyszłości sobie podziękujesz

Apolonia - towarzyska i wspierająca

Choć wydawałoby się, że imię Apolonia jest dzisiaj znacznie mniej popularne, niż Janina czy Irena, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Po imię Apolonia sięgamy o wiele częściej. W 2023 roku otrzymały je 402 dziewczynki, 59 dostało tak na drugie imię. To imię nosi 8 168 kobiet w Polsce. 

Imię Apolonia wywodzi się od starożytnego boga Apolla i dosłownie oznacza "poświęcona Apollowi". W języku greckim oznacza "niezłomną". Kobiety o tym imieniu są towarzyskie, ambitne i chcące osiągnąć w życiu sukces. Lojalne wobec rodziny, zawsze oferują swoje wsparcie, potrafią wysłuchać i wspomóc w potrzebie.

Apolonia jest osobą przywiązaną do swoich zasad i wartości. Zawsze stara się postępować zgodnie z nimi. Jest do tego niezwykle silna i niezależna. Wyróżnia się odwagą i silną wolą.

Marianna - siła i mądrość

Marianna to imię, które pojawiło się w Polsce już w XIII wieku. Wciąż jest tym, które rodzice wybierają dla swoich córek. W 2023 roku imię Marianna otrzymały 544 dziewczynki, 377 dostało tak na drugie imię. To imię 116 193 kobiet w Polsce. 

Imię Marianna pochodzi z łacińskiego i pierwotnie oznaczało członka rzymskiego rodu Mariuszów. Marianna to kobieta obdarzona niezwykłą witalnością, mądrością i silną osobowością. Lubi mieć na każdy temat wyrobioną opinię. Jest też samodzielna, bezpośrednia i szczera. Zdarzają jej się niepowodzenia, ale traktuje je zawsze jak życiową lekcję.

Przeczytaj także: Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku. Niektóre potrafią zaskoczyć!

Te imiona naszych babć są coraz rzadziej wybierane

Wśród imion, które królowały w latach 50., są i takie, o których dziś mało kto pamięta. Należą do nich takie imiona naszych babć jak:

 • Leokadia,
 • Halina,
 • Balbina.

Leokadia - z nią nie można się nudzić

Imię Leokadia jest dźwięczne i wyjątkowe, pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę troszczącą się o swój lud. Kobiety o tym imieniu charakteryzują się niezwykłą energią. Z nimi nie można się nudzić. W jednej chwili mogą wpaść na zaskakujący pomysł i po prostu go zrealizować.

Może się wydawać, że życie u boku kobiety o imieniu Leokadia nie jest łatwe, ale z pewnością jest ciekawe. Leokadia potrafi robić kilka rzeczy naraz. Jest niezależna, a jej działania trudne do przewidzenia.

W 2023 roku imię Leokadia otrzymało 16 dziewczynek, 43 dostało tak na drugie imię. To imię nosi 23 536 kobiet w Polsce. 

Halina - jasność i blask

Imię Halina powstało na terenie Polski najprawdopodobniej od imienia Alina. Wywodzi się jednak z języka greckiego i oznacza blask, jasność, pochodnię.

W ostatnich latach nie jest zbyt popularne. W 2023 roku imię Halina otrzymało 36 dziewczynek, 221 dostało tak na drugie imię. To imię nosi 238 059 kobiet w Polsce. 

Halina jest kobietą, która nie umie długo usiedzieć w jednym miejscu. Lubi działać i angażować się w wielkie sprawy. Jest niezależna, ambitna i potrafi być bardzo oryginalna. W życiu kieruje się rozumem, a nie emocjami. Zanim podejmie jakąkolwiek decyzje, musi ją dobrze przemyśleć.

Nie można jednak odmówić Halinie życzliwości i poczucia humoru. Lubi przebywać w towarzystwie innych osób. Samotność ją męczy.

Balbina - dążąca do doskonałości

Balbina to imię pochodzące z łaciny i wywodzące się od męskiego imienia Balbus, oznaczającego "jąkała". Balbina ma bardzo silną wolę. Jest energiczna, pracowita, kreatywna i pomysłowa. Dążąca do doskonałości w pełni angażuje się w to, co robi.

Imię Balbina nosiły nasze babcie, ale dziś z roku na rok coraz rzadziej wybieramy je dla córek. W 2023 roku otrzymało je zaledwie pięć dziewczynek, tyle samo dostało tak na drugie imię. To imię nosi 1 012 kobiet w Polsce.

Przeczytaj także: Masz długie nazwisko i szukasz krótkiego imienia dla dziecka? Mamy dla ciebie propozycje

Zapomniane imiona naszych babć

Są też imiona, które nasze babcie nosiły, a dziś już rzadko się o nich pamięta. To jedne z tych imion, na które rodzice właściwie już się nie decydują.

Zapomniane imiona naszych babć to:

 • Henryka,
 • Kazimiera,
 • Józefa,
 • Wacława,
 • Feliksa.

Henryka - nigdy nie słucha rad innych

Imię Henryka to żeński odpowiednik imienia Henryk. Wywodzi się z germańskiego i oznacza "potężna" lub "bogata". Niezwykle trafnym określeniem może być również niemieckie określenie Heime-rich, czyli "pani domu".

Henryka nigdy nie słucha rad innych. Postępuje zawsze według własnego uznania. Jest indywidualistką, która zawsze robi wszystko po swojemu i jest przy tym bardzo uparta.

Henryka jest do tego inteligentna, zaradna, samodzielna i sprytna. Twardo stąpa po ziemi. Wychodzi z założenia, że aby coś osiągnąć nie wystarczy marzyć, ale ciężko pracować.

W 2023 roku nikt nie zdecydował się na nadanie takiego imienia córce. 26 dziewczynek otrzymało je na drugie imię. Imię Henryka nosi 46 236 kobiet w Polsce. 

Kazimiera - aktywna i charyzmatyczna

Imię Kazimiera, choć popularne w latach 50. dziś nie jest wybierane dla dziewczynek. W 2023 roku nikt nie sięgnął po nie dla swojej córki, 44 dziewczynki dostały tak na drugie imię. Kazimiera to imię 54 512 kobiet w Polsce. 

Kazimiera to kobieta, którą wyróżnia zaradność, systematyczność i duża aktywność. Jest charyzmatyczna i interesuje się tym, co ją otacza. Jest bardzo uparta, ale jednocześnie szanuje opinię innych osób. Pomocna i otwarta dla ludzi, choć niektórym może się wydawać, że jest też bardzo wścibska i dość zasadnicza w swoich poglądach.

Józefa - lubi uczyć się nowych rzeczy

W 2023 roku imię Józefa otrzymały dwie dziewczynki, 113 dostały tak na drugie imię. Daleko jej do najpopularniejszych imion dla dziewczynek, ale niegdyś było dość chętnie wybierane. To imię 43 734 kobiet w Polsce. 

Imię Józefa jest imieniem biblijnym. Józefa jest osobą, która ma wewnętrzną potrzebę pomocy słabszym. Lubi uczyć się nowych rzeczy, poznawać, pogłębiać wiedzę i dowiadywać się więcej o świecie, który ją otacza. Tolerancyjna, zadbana i inteligentna, choć lubi trwonić pieniądze.

Wacława - pracowita i zaangażowana

Wacława pochodzi z języka słowiańskiego i oznacza "ta, która zdobędzie więcej sławy". Wacława to kobieta charakteryzująca się pracowitością i zaangażowaniem. Zawsze dąży do wybranego celu, gdyż wykorzystuje swoje najlepsze umiejętności. Wrażliwa i lojalna, zawsze wspiera ludzi w trudnej sytuacji.

Nikt nie nazwał tak córki w 2023 roku, dwie dziewczynki dostały tak na drugie imię. Zdaje się, że imię Wacława pamiętają tylko te osoby, których babcia miała tak na imię. To imię nosi 6 028 kobiet w Polsce.

Feliksa - życzliwa i szczęśliwa

Imię Feliksa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza życzliwą, łaskawą i szczęśliwą. Charakteryzuje przy tym kobietę pomocną, odpowiedzialną i z doskonałym wyczuciem stylu. Feliksa często ma silnie rozwinięty zmysł artystyczny, co sprawia, że ma dobry gust.

W 2023 roku nikt nie wybrał tego imienia dla swojej córki, sześć dziewczynek dostało tak na drugie imię. To imię nosi 2 510 kobiet w Polsce. 

Przeczytaj także: Tak zmieniała się moda na imiona w ostatniej dekadzie. Michał i Wiktoria to niejedyne zaskoczenie

Imię, które wciąż króluje

Imię Zofia skradło serca rodziców w ubiegłym wieku, ale również w obecnym. W 2023 roku otrzymało je 4 968 dziewczynek. To numer jeden w zestawieniu najpopularniejszych imion żeńskich.

W 2023 roku 1 911 dziewczynek otrzymało tak na drugie imię. To trzecie wśród najpopularniejszych drugich imion w ubiegłym roku. Imię Zofia nosi 369 226 kobiet w Polsce. Znalazło się na 14 miejscu, za Moniką, Aleksandrą czy Krystyną.

Zofia to imię pochodzenia greckiego i oznacza "mądrość". Kobiety o imieniu Zofia są z reguły rozsądne, uczciwe i wrażliwe na krzywdę innych. Do tego charyzmatyczne i potrafiące walczyć o swoje racje. Niektórym może wydawać się uparta, ale Zofia nie ustępuje, dopóki nie osiągnie swojego celu.

Przeczytaj także: Nie odwróci się pół klasy, a imię dalej brzmi swojsko. Sprawdź nasze propozycje

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."