To dźwięczne, krótkie imię dla chłopców ma przynosić pecha. Rodzice się go boją

2023-08-21 16:03

To imię brzmi tak, że można by mu wróżyć spory sukces w drodze na szczyty rankingów popularności. Jest krótkie, charakterystyczne, brzmi dostojnie, nietuzinkowo, ale też nie jest przekombinowane... Dlaczego więc jest tak rzadkie? Chyba Polacy są bardziej przesądni niż myślimy...

imię dla chłopca - Jonasz
Autor: Getty Images Czy to imię, zdaniem rodziców, rzeczywiście przynosi pecha?

To imię ma przynosić pecha. Niewielu rodziców chłopców zdecydowało się je nadać w zeszłym roku. Według portalu gov.pl, w 2022 roku otrzymało je zaledwie 34 chłopców. Chodzi o imię Jonasz. Skąd tak zła sława tego imienia? Sprawdzamy.

Przeczytaj: Imiona naszych babć, które królowały w latach 50. Część zapomniana, ale jedno wciąż na podium

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Dowiedz się: Imię, które pokochały memy. Charakteryzuje chłopca inteligentnego i z żyłką do interesów

Jak się okazuje, choć imię Jonasz powszechnie kojarzone jest z pechem, to nie chodzi o zły los wróżony samemu mężczyźnie o tym imieniu. Chodzi bardziej o jego otoczenie. W mowie potocznej zwykło się tak określać osobę, która sprowadza na innych kłopoty, choć sama wychodzi z nich obronną ręką. 

Pochodzenie imienia Jonasz

Jonasz to imię pochodzenia hebrajskiego. Nosił je biblijny prorok, po którym nazwę ma jedna z ksiąg Starego Testamentu.

Znaczenie imienia Jonasz

Znaczenie imienia Jonasz nie kojarzy się źle, ani nie ma związku z niczym pechowym. W języku hebrajskim "jona" oznacza "gołębia". 

Zła sława imienia Jonasz

W pecha, jaki niesie to imię wierzono od tysięcy lat. Legenda ta była utrwalana wśród żeglarzy, którzy nie dopuszczali by wśród załogi był mężczyzna o imieniu Jonasz. Jeśli jednak taki się znalazł wśród marynarzy, na wypadek niebezpieczeństwa bywał wyrzucany za burtę w nadziei, że pozbycie się go uratuje załogę podczas sztormu.

Przesąd ten wywodzi się z Biblii. Według Księgi Jonasza, Bóg miał ukazać mu się, by udał się do miasta będącego wrogiem Izraelitów, gnębiącego ich naród, by nawoływać do pokoju. Jonasz jednak bał się to uczynić i wsiadł na statek podążający w innym kierunku. Gdy nadszedł sztorm, Jonasz był pewien, że to kara od Boga. Kazał wyrzucić się za burtę, dzięki czemu załoga przeżyła. On sam został pożarty przez wielką rybę, w której brzuchu spędził trzy dni i trzy noce. 

Gdy ryba wypluła go na brzeg, postanowił spełnić swą misję, która zakończyła się sukcesem. 

Imieniny Jonasza

Jonasz obchodzi imieniny 11 lutego, 21 września, 22 września i 12 listopada.

Charakterystyka imienia Jonasz

Jonasz to numerologiczna 6. Oznacza to, że noszący to imię chłopcy są dowcipni, pomysłowi i błyskotliwi. Astrologicznie to imię idealne dla zodiakalnego Raka lub Bliźniąt

Zobacz też: Nie nadawaj dzieciom tych imion! Przynoszą pecha i zwiastują nieszczęście w życiu