Królowały w latach 50. Imiona naszych babć wrócą do łask? Jedno wciąż na podium

2023-09-07 14:10

Takie imiona nosiły nasze babcie, i choć wydaje się, że dawno już odeszły w niepamięć, to jedno z nich od lat zajmuje miejsce na podium. Niestety, pozostałe imiona żeńskie, które królowały w latach 50., dziś są rzadkością. Rodzice o części całkowicie zapomnieli, mimo że wiele z nich wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami.

Królowały w latach 50. Imiona naszych babć wrócą do łask? Jedno wciąż na podium
Autor: Getty Images Królowały w latach 50. Imiona naszych babć wrócą do łask? Jedno wciąż na podium

Postanowiłyśmy sprawdzić, jakie imiona nosiły babcie naszych redaktorek i czy wciąż cieszą się dużą popularnością. Część z nich w ostatnich latach została niestety zapomniana.

Wybór imienia dla córki nie zawsze jest łatwy. Niekiedy chcemy, aby było niezwykle oryginalne i nowoczesne. Inni sięgają po krótkie imiona dla dziewczynki, ale wciąż jest grupa, która wybiera te bardziej tradycyjne.

Jedno z dawnych imion cały czas króluje na podium.

Zobacz także: Urocze i z charakterem. 7 trzyliterowych imion dla dziewczynek, które będą nosić długie nazwiska

Wciąż popularne imiona naszych babć

Wśród imion, które cały czas cieszą się mniejszą lub większą popularnością, są:

 • Helena,
 • Anna,
 • Sabina,
 • Irena,
 • Janina,
 • Jadwiga,
 • Apolonia,
 • Marianna.

Warto podkreślić, że pierwsze dwa imiona od lat są w pierwszej 30. najbardziej popularnych imion dla dziewczynek.

Helena – nosiła je córka Zeusa i Ledy

Imię Helena nosiła w mitologii córka Zeusa i Ledy. Jej historia została opowiedziana przez Homera w poemacie „Iliada”. Imię wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego blask i jasność.

Helenę charakteryzuje inteligencja, wierność w miłości i oddanie. Chętnie pomaga innym, rzadko wpada w złość. Jest za to cierpliwa i uczuciowa.

Imię Helena wybrano w 2022 roku dla 2680 dziewczynek, co dało jej 20. miejsce wśród najczęściej wybieranych imion żeńskich.

Czytaj także: Imiona dla dziewczynek - 24 tradycyjne, ale nie przestarzałe

Anna – „pełna wdzięku”

Anna to imię, które od lat jest bardzo popularne. Od czasów naszych babć zdaje się, że nic się nie zmieniło.

Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „pełna wdzięku”. Kobiety o tym imieniu są zazwyczaj towarzyskie i lubią prowadzić wygodne, a zarazem spokojne życie.

Anna jest wrażliwa, pomysłowa i energiczna. Posiada bardzo błyskotliwy umysł i łatwo przyswaja nowe informacje. Imię Anna noszą kobiety pogodne, a swoim wewnętrznym ciepłem zjednują do siebie ludzi.

W 2022 roku imię Anna wybrano dla 1965 dziewczynek. Rok wcześniej 2147.

Sabina – spokojna i opiekuńcza

Niegdyś popularne imię Sabina, dziś z każdym rokiem wybierane coraz rzadziej. Jeszcze w 2019 roku według rządowych danych gov.pl imię to wybrano dla 100 dziewczynek. Rok później było to już 83, a w 2022 liczba ta spadła niemal o połowę – do 59.

Trzeba jednak przyznać, że Sabina to niezwykle oryginalne imię dla dziewczynki. Pochodzące z łacińskiego i wywodzące się od nazwy plemienia Sabinów, które niegdyś zyskało popularność w całej Europie.

Kobiety o tym imieniu charakteryzują się siłą, odwagą i dużym poczuciem własnej wartości. Co więcej, są ambitne, uwielbiają wyzwania i nie boją się wychodzić poza swoją strefę komfortu. Na wsparcie Sabiny zawsze można liczyć, bez względu na koszty.

Sabina ma duży szacunek do tradycji, nie działa w pośpiechu i nie daje ponieść się złości i nerwom. Można zawsze liczyć na jej zdrowy rozsądek, choć bywają nieufne dla ludzi, którzy zbyt wiele od nich oczekują.

Irena – optymistyczna i żywiołowa

Irena to imię naszej babci, które w Polsce było nadawane od XVIII wieku. Niegdyś dość popularne i częściej nadawane. W ostatnich latach nie ma dużego zachwytu tym imieniem. Można powiedzieć, że z roku na rok popularność jest raz większa, a raz mniejsza, niczym fala na morzu.

W 2019 roku otrzymało je 88 dziewczynek. W 2020 wybrano je dla zaledwie 63 córek, ale rok później liczba ta wzrosła do 98. W 2022 roku imię Irena nadano 72 dziewczynkom.

Imię pochodzi z greckiego od słowa „eirene”, oznaczającego pokój.

Trzeba jednak przyznać, że kobiety noszące imię Irena nie lubią nudy. Są niezwykle żywiołowe, pomysłowe i z ogromnym zapałem realizują swoje marzenia. Dodatkowo ma optymistyczne podejście do życia i nie lubi podporządkowywać się innym.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Janina – kochająca podróże

Janina to imię, które pojawiło się w Polsce pod koniec XIX wieku. Pochodzące z języka hebrajskiego oznaczało łaskę.

Niegdyś popularne i często wybierane dla dziewczynek. W ostatnich latach wciąż wybieramy je dla naszych córek.

W 2022 roku nadano je 164 dziewczynkom. Rok wcześniej dla 178.

Kobiety o imieniu Janina to osoby uparte, dążące do realizacji swoich marzeń, ale jednocześnie ciepłe i kochające podróże. Uwielbiają poznawać nowe zwyczaje i kraje, z których czerpią siłę.

Janina jest osobą bardzo rodzinną, wierną i pomocną. W pełni angażuje się we wszystko, co robi. Dom prowadzi dość twardą ręką, według własnych upodobań, ale w jej domu niczego nigdy nie brakuje. Jest niezwykle odpowiedzialna, ale w głębi duszy niepoprawna romantyczka.

Czytaj także: Oryginalne i piękne imię dla dziewczynki wybrano tylko 118 razy. Oznacza "moja rozkosz"

Jadwiga – iście królewskie

Imię Jadwiga stało się popularne w Polsce za sprawą królowej Jadwigi – żony Władysława Jagiełły. Już od dawien dawna wiadomo, że kobiety noszące to imię mają twardy charakter i po prostu wiedzą czego chcą.

W 2022 roku imię Jadwiga otrzymało w Polsce 224 dziewczynek. W poprzednich latach liczba ta utrzymywała się na podobnym poziomie.

Jadwiga pochodzi ze starogermańskiego i oznacza „wojnę” i „walkę”. Noszą je kobiety silne, samodzielne, które potrafią same o sobie decydować. Jadwiga posiada także duże umiejętności dyplomatyczne i potrafi rozwiązywać największe konflikty.

W związku nie ulega namiętnościom, ani porywom serca. Kieruje się zdrowym rozsądkiem i wybiera partnera równie silnego, odpowiedzialnego i pewnego siebie.

Apolonia – towarzyska i wspierająca

Choć wydawałoby się, że imię Apolonia jest dzisiaj znacznie mniej popularne, niż Janina czy Irena, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Po imię Apolonia sięgamy dwa razy częściej. Nie bez powodu jednak imię Apolonia jest jednym z najstarszych w Europie.

W 2022 roku imię Apolonia wybrano dla 406 dziewczynek, a rok wcześniej aż 438 razy. We wcześniejszych latach liczba ta była podobna.

Imię Apolonia wywodzi się od starożytnego boga Apolla i dosłownie oznacza „poświęcona Apollowi”. W języku greckim oznacza „niezłomną”.

Kobiety o tym imieniu są towarzyskie, ambitne i chcące osiągnąć w życiu sukces. Lojalne wobec rodziny, zawsze oferują swoje wsparcie, potrafią wysłuchać i wspomóc w potrzebie.

Apolonia jest osobą przywiązaną do swoich zasad i wartości. Zawsze stara się postępować zgodnie z nimi. Jest do tego niezwykle silna i niezależna. Wyróżnia się odwagą i silną wolą.

Marianna – siła i mądrość

Marianna to imię, które pojawiło się w Polsce już w XIII wieku. Niegdyś cieszyło się dużą popularnością, ale w ostatnich latach nie można uznać go za niszowe. Imię to wybrano w 2022 roku dla 571 dziewczynek, a rok wcześniej dla 685.

Imię Marianna pochodzi z łacińskiego i pierwotnie oznaczało członka rzymskiego rodu Mariuszów.

Marianna to kobieta obdarzona niezwykłą witalnością, mądrością i silną osobowością. Lubi mieć na każdy temat wyrobioną opinię. Jest też samodzielna, bezpośrednia i szczera. Zdarzają jej się niepowodzenia, ale traktuje je zawsze jak życiową lekcję.

Imiona naszych babć – coraz rzadziej wybierane

Wśród imion, które królowały w latach 50., są i takie, o których dziś mało kto pamięta. Należą do nich takie imiona naszych babć jak:

 • Leokadia,
 • Halina,
 • Balbina.

Czytaj także: Urzekające imię dla dziewczynki, które uwielbiali pisarze. Dziś znów staje się popularne

Leokadia – z nią nie można się nudzić

Imię Leokadia jest dźwięczne i wyjątkowe. Kobiety o tym imieniu charakteryzują się niezwykłą energią. Z nią nie można się nudzić. W jednej chwili może wpaść na zaskakujący pomysł i po prostu go zrealizować. Może się wydawać, że życie u jej boku nie jest łatwe, ale z pewnością jest ciekawe.

Leokadia potrafi robić kilka rzeczy naraz. Jest niezależna, a jej działania trudne do przewidzenia.

Imię pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę troszczącą się o swój lud.

Pomimo swojej wyjątkowości można powiedzieć, że obecnie jest to niszowe imię, choć w ostatnim roku cieszyło się największym zainteresowaniem od lat. W 2022 roku otrzymało je 21 dziewczynek, gdy jeszcze cztery lata wcześniej jedynie dla trzynastu.

Halina – jasność i blask

Imię Halina powstało na terenie Polski najprawdopodobniej od imienia Alina. Wywodzi się jednak z języka greckiego i oznacza blask, jasność, pochodnię.

W ostatnich latach zdaje się, że imię traci na popularności. Zaledwie w 2022 roku otrzymały go 32 dziewczynki.

Halina jest kobietą, która nie umie długo usiedzieć w jednym miejscu. Lubi działać i angażować się w wielkie sprawy. Jest niezależna, ambitna i potrafi być bardzo oryginalna. W życiu kieruje się rozumem, a nie emocjami. Zanim podejmie jakąkolwiek decyzje, musi ją dobrze przemyśleć.

Nie można jednak odmówić Halinie życzliwości i poczucia humoru. Lubi przebywać w towarzystwie innych osób. Samotność ją męczy.

Balbina – dążąca do doskonałości

Balbina to imię pochodzące z łaciny i wywodzące się od męskiego imienia Balbus, oznaczającego „jąkała”.

Imię Balbina nosiły nasze babcie, ale dziś z roku na rok coraz rzadziej wybieramy je dla córek. W 2019 roku nazwano tak 12 dziewczynek. W 2022 jedynie cztery razy.

Trzeba jednak przyznać, że Balbina ma bardzo silną wolę. Jest energiczna, pracowita, kreatywna i pomysłowa. Dążąca do doskonałości w pełni angażuje się w to, co robi.

Zapomniane imiona naszych babć

Imiona, które nosiły nasze babcie, a o których niewielu już pamięta. W 2022 roku tylko dwa z nich zostały w ogóle wybrane dla dziewczynek. Pozostałe ani razu.

Zapomniane imiona naszych babć to:

 • Henryka,
 • Kazimiera,
 • Józefa,
 • Wacława,
 • Feliksa.

Henryka – nigdy nie słucha rad innych

Imię Henryka to żeński odpowiednik imienia Henryk. Wywodzi się z germańskiego i oznacza „potężna” lub „bogata”. Niezwykle trafnym określeniem może być również niemieckie określenie Heime-rich, czyli „pani domu”.

Henryka nigdy nie słucha rad innych. Postępuje zawsze według własnego uznania. Jest indywidualistką, która zawsze robi wszystko po swojemu i jest przy tym bardzo uparta.

Henryka jest do tego inteligentna, zaradna, samodzielna i sprytna. Twardo stąpa po ziemi. Wychodzi z założenia, że aby coś osiągnąć nie wystarczy marzyć, ale ciężko pracować.

W 2022 roku nikt nie nadał imienia Henryka swojej córce. W 2021 i 2020 roku wybrano je dla dwóch dziewczynek.

Kazimiera – aktywna i charyzmatyczna

Imię Kazimiera, choć popularne w latach 50. dziś nie jest wybierane dla dziewczynek. W 2022 i 2021 roku nikt nie nadał tego imienia swojej córce. W 2020 wybrano je dla zaledwie 3 dziewczynek, a rok wcześniej tylko dla dwóch.

Kazimiera to kobieta, którą wyróżnia zaradność, systematyczność i duża aktywność. Jest charyzmatyczna i interesuje się tym, co ją otacza. Jest bardzo uparta, ale jednocześnie szanuje opinię innych osób. Pomocna i otwarta dla ludzi, choć niektórym może się wydawać, że jest też bardzo wścibska i dość zasadnicza w swoich poglądach.

Józefa – lubi uczyć się nowych rzeczy

W 2022 roku imię Józefa otrzymały 4 dziewczynki. Wcześniej, w 2021 i 2020 roku, nikt nie  wybrał tego imienia dla swojej córki, według danych gov.pl. Daleko jej do najpopularniejszych imion dla dziewczynek, ale niegdyś było dość popularne.

Imię Józefa pochodzi z biblii, ale jednocześnie z języka hebrajskiego.

Józefa jest osobą, która ma wewnętrzną potrzebę pomocy słabszym. Lubi uczyć się nowych rzeczy, poznawać, pogłębiać wiedzę i dowiadywać się więcej o świecie, który ją otacza. Tolerancyjna, zadbana i inteligentna, choć lubi trwonić pieniądze.

Wacława – „ta, która zdobędzie więcej sławy”

Wacława pochodzi z języka słowiańskiego i oznacza „ta, która zdobędzie więcej sławy”.

W ciągu ostatnich czterech lat nikt nie nadał tego imienia swojej córce. Zdaje się, że imię to pamiętają tylko osoby, których nosiła je ich babcia. Trzeba jednak przyznać, że Wacława to kobieta charakteryzująca się pracowitością i zaangażowaniem. Zawsze dąży do wybranego celu, gdyż wykorzystuje swoje najlepsze umiejętności.

Wrażliwa i lojalna. Zawsze wspiera osoby w trudnej sytuacji.

Feliksa – życzliwa i szczęśliwa

Imię Feliksa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza życzliwą, łaskawą i szczęśliwą. Charakteryzuje przy tym kobietę pomocną, odpowiedzialną i z doskonałym wyczuciem stylu. Feliksa często ma silnie rozwinięty zmysł artystyczny, co sprawia, że ma dobry gust.

W 2022 roku nadano je 3 dziewczynkom. W poprzednich latach nikt nie wybrał tego imienia dla swojej córki.

Imię, które wciąż króluje

Imię Zofia skradło serca kobiet w ubiegłym wieku, ale również w obecnym. Wciąż na szczycie, aż w 2022 roku Zofia została nową królową. Imię to wybrano wówczas dla 5714 dziewczynek.

W poprzednich latach wcale nie było gorzej. W 2021 roku imię Zofia nadano 6325 razy, co pozwoliło zająć jej drugie miejsce wśród najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek. W 2020 i 2019 zajmowała trzecie miejsce, co wciąż daje jej miejsce na podium.

Zofia to imię pochodzenia greckiego i oznacza „mądrość”.

Kobiety o imieniu Zofia są z reguły rozsądne, uczciwe i wrażliwe na krzywdę innych. Do tego charyzmatyczne i potrafiące walczyć o swoje racje. Niektórym może wydawać się uparta, ale Zofia nie ustępuje, dopóki nie osiągnie swojego celu.

Czytaj także: Piękne i rzadkie imiona dla dziewczynek, które zyskują coraz bardziej na popularności

Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy

Imię dla dziewczynki, które przyciąga nieszczęścia. Oznacza „panią smutku”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza