To imię słynnego poety. W 2023 roku nadano je… 4 razy

2024-04-24 15:14

Nie wszystkie imiona dla dzieci, które mają bogatą historię podobają się rodzicom. Jest pewno chłopięce imię, które w Polsce znane jest od czasów średniowiecza, jednak nie cieszy się wielką popularnością - nosi je mniej niż stu, małych i dużych, mężczyzn.

To imię słynnego poety. W 2023 roku nadano je… 4 razy
Autor: Getty Images To imię słynnego poety. W 2023 roku nadano je… 4 razy

Horacy - bo to na nim dziś się skupię - nie jest zbyt popularnym imieniem w Polsce. Chyba że chodzi o zwierzęta, znam kilka kotów, które tak się nazywają (obok Seneki czy Puszkina). Wciąż chętnie nadajemy naszym czworonogom ludzkie imiona, ale nie o tym dziś mowa.

Według bazy PESEL, imię Horacy nosi 75 mężczyzn w Polsce. To tyle samo co np. Gerwazy czy Onufry. Odrobinę więcej mężczyzn, 89, ma tak na drugie imię. W 2023 jedynie czterech chłopców otrzymało na imię Horacy, nikt nie wybrał tego imienia jako drugie.

Gdy słyszymy "Horacy", często myślimy "Carpe diem". A co powinnyśmy wiedzieć o tym imieniu?

Spis treści

  1. Skąd pochodzi imię Horacy?
  2. Kiedy są imieniny Horacego?
  3. Jaki jest Horacy?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Skąd pochodzi imię Horacy?

Horacy to imię męskie, które pochodzi od łacińskiej nazwy rodowej Horatius. Prawdopodobnie pochodzi od słowa "hora" oznaczającego godzinę. W Polsce występowało już w średniowieczu, również w formach takich jak Oracy, Jaracz, Jeracz. Oboczną formą tego imienia jest Horacjusz (również nie jest zbyt popularnie, w rejestrze PESEL jest... trzech mężczyzn o tym imieniu).

Najsłynniejszy Horacy to oczywiście poeta rzymski, który jest m.in. autorem słynnej sentencji "Carpe diem" (łac. chwytaj dzień). Inne znane osoby to np. bokser Horace Herring, wynalazca Horacy Smith czy pisarz Horace Walpole. A fani seriali kryminalnych na pewno kojarzą Horatio Caine'a.

Przeczytaj także: 5 najpiękniejszych słowiańskich imion dla chłopców. Podkreślają ich hart ducha i mądrość

Kiedy są imieniny Horacego?

Niestety, osoby noszące to imię nie mają wielkiego wyboru, jeśli chodzi o świętowanie imienin. W kalendarzu znajdziemy tylko jedną datę - to 24 kwietnia.

Jak to imię brzmi w innych językach? Np. Horatio (jęz. ang.), Horace (jęz. francuski), Horatius (jęz. niemiecki), Orazio (jęz. włoski).

Przeczytaj także: Imiona inspirowane literaturą są ponadczasowe. Wybraliśmy najpiękniejsze i budzące najlepsze skojarzenia

Jaki jest Horacy?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Horacy to prawdziwy elegant, który przykłada dużą wagę do swojego wyglądu. Jest typem lekkomyślnego uwodziciela, który nie zamierza się wiązać. Romanse i skakanie z kwiatka na kwiatek to jego codzienność. Idealny zawód? To np. projektant mody, krawiec.

Zdrobnienia imienia Horacy to np. Horacjuszek, Horuś, Horacek, Horacuś, Horacunio, Horcio.

Znasz jakiegoś Horacego?

Przeczytaj także: Te imiona to gwarancja bogactwa. Nadaj dziecku jedno z nich, a w przyszłości sobie podziękujesz

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?