Czy będę mieć bliźniaki? Mamy dwojaczków wskazują 5 typowych oznak ciąży mnogiej

2023-04-21 13:16

Liczba ciąż bliźniaczych rośnie - obecnie stanowią nieco ponad 3 procent wszystkich urodzonych dzieci. Czy można rozpoznać ciążę bliźniaczą jeszcze zanim na USG pokażą się dwa pęcherzyki? Kilka mam bliźniąt opowiedziało o symptomach, które ich zdaniem, są typowe dla ciąży mnogiej.

Stópki niemowląt w dłoniach dorosłych
Autor: GettyImages Jak sprawdzić czy będziesz miała bliźniaki? Mamy dwojaczków wskazują, co zwróciło ich uwagę

Kiedy kobieta dowiaduje się, że urodzi bliźnięta? Zazwyczaj ta informacja, nieraz szokująca, pada z ust lekarza wykonującego USG. Gdy na ekranie aparatu pokazują się 2 ciemne plamki, ginekolog wie, że to prawdopodobnie dwa pęcherzyki ciążowe.

Ale są kobiety, które twierdzą, że wiedziały o bliźniętach wcześniej, zanim jeszcze udały się na pierwsze badanie, i to nie tylko dzięki matczynemu instynktowi. Oto 5 objawów ciąży mnogiej, które zdaniem mam bliźniąt od początku wskazywały na ciążę mnogą.  

Spis treści

  1. Bardzo złe samopoczucie
  2. Ekstremalne zmęczenie
  3. Okropne mdłości od początku ciąży
  4. Bardzo tkliwe piersi
  5. Mocna kreska na teście ciążowym 
Kiedy zrobić test ciążowy?

Bardzo złe samopoczucie

Mama bliźniąt o nicku @alyssa.bgg wie, o czym mówi, ponieważ urodziła bliźnięta aż dwa razy. Jej zdaniem pierwszym sygnałem, że nosi w brzuchu nie jedno, lecz dwoje dzieci było okropne samopoczucie. "W ciąży z bliźniakami źle się czujesz, ale tak naprawdę źle! Hormony przeorają twoje ciało, powalą cię na ziemię" - mówi na swoim filmie o wczesnych objawach ciąży bliźniaczej Alyssa. 

Lekarze wyjaśniają, że to prawdziwy i naturalny objaw ciąży bliźniaczej. Organizm kobiety zaczyna wytwarzać podwójną ilość hormonów ciążowych, także głównego hormony beta hCG, który odpowiada np. za mdłości ciążowe. Nic dziwnego, że większa dawka tych substancji w połączeniu z innymi nasilonymi zmianami fizjologicznymi może zwalić z nóg nawet najsilniejszą kobietę. 

Czytaj również: Kiedy zwiększa się szansa na bliźnięta? Sprawdź, czy możesz zajść w ciążę mnogą

Jak zajść w ciążę bliźniaczą: sposoby na zwiększenie szans na bliźniaki

Ekstremalne zmęczenie

"Jesteś zmęczona, super zmęczona. Jesteś zmęczona cały czas. Jeśli jedziesz do pracy rano, możesz zdrzemnąć się na parkingu przed biurem, jeśli masz przerwę na obiad, wykorzystaj ją na drzemkę w samochodzie" - podkreśla Alyssa. 

Każda kobieta w ciąży będzie zmęczona, ale ginekolodzy przyznają, że wiele mam z ciążą bliźniaczą zgłasza uczucie skrajnego wyczerpania. Gwałtowny wzrost progesteronu wspomagający ciążę dwojga dzieci, w połączeniu z wyższą przemianą materii (tempo, z jakim organizm zużywa energię), może powodować, że przyszła mama jest wyczerpana. Najtrudniejszy jest pierwszy trymestr, gdy organizm pracuje najciężej, tworząc narządy i układy dziecka.

Okropne mdłości od początku ciąży

"Tak, nie życzę nikomu takiej intensywności, jeśli chodzi o nudności i poranne mdłości - mówi @thetaylortwinmama, która nagrywa filmy na Tiktoku o życiu z bliźniakami.

Ze względu na większy wzrost kilku hormonów ciążowych, poranne mdłości mogą być szczególnie dokuczliwe podczas ciąży bliźniaczej. Zdaniem specjalistów, dwojaczki to również wysoki czynnik ryzyka wystąpienia dość rzadkiej choroby przyszłych mam, tzw. niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. 

Bardzo tkliwe piersi

"Każda kobieta w ciąży doświadczy do pewnego stopnia tkliwości piersi, ale zauważyłam, że przy bliźniakach od razu moje piersi były delikatne i bolesne w dotyku" - wymienia dalej @thetaylortwinmama.

A lekarze potwierdzają. Ciąża może sprawić, że piersi będą niezwykle bolesne i delikatne, a odczucia te mogą być nasilone, jeśli mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą, w której poziom hormonów jest podwyższony. 

Mocna kreska na teście ciążowym 

@courtney_andcrew - mama bliźniąt, twierdzi, że na teście ciążowym zwiastującym jej bliźniaczą ciążę, od razu widać było mocną drugą kreskę i to już po kilku sekundach od zrobienia testu.  

Zdaniem specjalistów to prawda: ciąża bliźniacza powoduje, że organizm mamy wytwarza więcej hormonu hCG, którego wskaźnik wykorzystywany jest w testach ciążowych. Badania pokazują, że kobiety w ciążach bliźniaczych miały wyższe poziomy tej substancji, podkreślają jednak, że nie można traktować tego jako pewnik: niektóre kobiety z ciążą pojedynczą również wytwarzają niezwykle dużą ilość hCG.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza