"Poranne mdłości" mogą pojawić się nawet w nocy? Sprawdzamy mity na temat tej ciążowej dolegliwości

2022-07-05 9:58

Najczęstszym i najbardziej męczącym objawem ciąży są mdłości. Nazywane są porannymi, ale większość przyszłych mam wie, że to "nieścisłość" w nazwie. Mdłości poranne mogą występować przez 24 godziny na dobę. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o mdłościach ciążowych? Oto najczęstsze wątpliwości, dotyczącej tej dolegliwości, które wyjaśniamy.

Pytania o poranne mdłości
Autor: Getty images Czy wiesz wszystko na temat tej najbardziej uciążliwej dolegliwości ciążowej?

Poranne mdłości towarzyszą 70 procentom przyszłych mam. To częsta i męcząca dolegliwość kojarzona jednoznacznie ze stanem oczekiwania na dziecko. Niektóre kobiety mają mdłości przez pierwsze tygodnie ciąży, inne przez całe 9 miesięcy, niektórym paniom dokuczają one rano, innym przez cały dzień. Jakie tajemnice jeszcze kryje ta powszechna dolegliwości? Jakie pytania rodzi najczęściej?

Spis treści

  1. Czy poranne mdłości szkodzą dziecku?
  2. Czy wymioty mogą mieć konsekwencje zdrowotne dla mamy?
  3. Jaka jest przyczyna porannych nudności?
  4. Czy poranne mdłości można leczyć?
  5. Czy niektóre kobiety są bardziej narażone na mdłości niż inne?
  6. Czy obecność mdłości świadczy o tym, że urodzisz dziewczynkę?
  7. Czy brak mdłości świadczy o tym, że ciąża jest zagrożona?
Ciąża a dieta

Czy poranne mdłości szkodzą dziecku?

Ciążowe nudności i wymioty nie są szkodliwe ani dla Ciebie, ani dla dziecka, o ile nie są bardzo silne. Istnieje dolegliwość zwana niepowściągliwymi wymiotami, która nie tylko nie pozwala kobiecie normalnie funkcjonować, ale i może doprowadzić do powstania niedobór wynikających ze złego wchłaniania składników odżywczych. Bardzo silne nudności i wymioty mogą wówczas wpłynąć negatywnie na wagę dziecka.

Czy wymioty mogą mieć konsekwencje zdrowotne dla mamy?

Ten najcięższy rodzaj nudności i wymiotów, który występuje nawet u 3% kobiet w ciąży, nazywany jest hiperemesis gravidarum. Może powodować utratę wagi i fatalne samopoczucie przyszłej mamy. Często ich konsekwencją jest silne osłabienie spowodowane odwodnieniem. Niedostateczna ilość elektrolitów w organizmie może wywołać problemy z sercem. 

Jaka jest przyczyna porannych nudności?

Przyczyna porannych mdłości nie jest do końca znana. Najczęściej winą obarcza się wzrost hormonów ciążowych, takich jak ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) lub estrogen. Ale również niski poziom cukru we krwi.

Poranne mdłości nasila może pogorszyć stres, przemęczenie, spożywanie niektórych pokarmów lub choroba lokomocyjna.

Czy poranne mdłości można leczyć?

Wielu lekarzy zaleca, aby w ciąży stosować preparaty z imbirem, które mają właściwości przeciwwymiotne oraz witaminy, których niedobór zwiększa skłonność do wymiotów. Na lekkie wymioty sprawdzają się też naturalne metody, jak picie mięty czy jedzenie migdałów.

Najczęstszymi lekami stosowanymi przy niepowściągliwych wymiotach jest pirydoksyna witamina B6) w połączeniu z doksylaminą – lekiem przeciwhistaminowym. Leki te są dostępne na receptę. Ciężkie wymioty nie są normalnym objawem ciąży i wymagają konsultacji medycznej, a nawet hospitalizacji.

Czytaj również: Jakie objawy ciąży wskazują na chłopca, a jakie na dziewczynkę. Sprawdziło się u was?

Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży

Czy niektóre kobiety są bardziej narażone na mdłości niż inne?

Ryzyko wystąpienia ciężkich porannych mdłości jest zwiększone, jeśli kobieta oczekuje bliźniąt, w poprzedniej ciąży miała niepowściągliwe wymioty ciężarnych, cierpi na chorobę lokomocyjną lub migreny.

Czy obecność mdłości świadczy o tym, że urodzisz dziewczynkę?

Wiele wieków temu, przewidywano płeć na podstawie objawów ciążowych. Zdaniem naszych prababć wymioty świadczą o tym, że urodzi się dziewczynka. Medycyna nie widzi powiązania między płcią dziecka a dolegliwościami ciążowymi, choć niektóre badania wykazały, że statystycznie, częściej na wymioty narzekają mamy córeczek.

Czy brak mdłości świadczy o tym, że ciąża jest zagrożona?

Poranne mdłości, choć dotykają wiele kobiet, nie gwarantują zdrowej ciąży, a ich brak nie świadczy o tym, że z dzieckiem jest coś nie tak. Uważa się, że poranne mdłości są spowodowane wzrostem hormonu beta hCG, a jego wysoki poziom świadczy o prawidłowym rozwoju ciąży, jednak nie jest to regułą, ponieważ niektóre kobiety reagują wymiotami na wysoki poziom gonadotropiny, inne - nie. 

Nie obawiaj się też, jeśli nudności ustały - zanik wymiotów nie świadczy, że ciąża przestała się rozwijać. Po prostu poziom hormonu beta hCG spada po pierwszym trymestrze sprawiając, że część kobiet przestaje odczuwać nudności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza