Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Test ciążowy pozytywny czy negatywny?

2021-07-14 9:52

Bardzo jasna kreska na teście ciążowym wprowadza w zakłopotanie kobiety, które zauważyły już wczesne objawy ciąży. Czy oznacza ona pozytywny czy negatywny wynik testu ciążowego? Z czego wynika słabo widoczna kreska na teście ciążowym i co zrobić po tym, gdy już zobaczysz ją na teście?

Bardzo jasna kreska na teście ciążowym
Autor: thinkstockphotos.com Bardzo jasna kreska na teście ciążowym najczęściej oznacza wynik pozytywny.

Bardzo blada kreska na teście ciążowym często wywołuje zdziwienie na twarzy przyszłej mamy. Zaczyna się ona wtedy zastanawiać, czy taki wynik jest wiarygodny, zwłaszcza gdy zaobserwowała już u siebie pierwsze objawy ciąży. Jasna druga kreska oznacza początek ciąży czy może raczej niewłaściwe wykonanie testu?

Spis treści

  1. Bardzo blada kreska na teście ciążowym: co oznacza?
  2. Bardzo jasna kreska na teście ciążowym: czy test może się mylić?
  3. Bardzo blada kreska na teście ciążowym: z czego wynika słaba druga kreska?
  4. Bardzo jasna kreska na teście ciążowym: co robić?
  5. Bardzo blada kreska na teście ciążowym po kilku godzinach
  6. Pierwsze objawy ciąży - zobacz wideo
  7. Bardzo blada kreska na teście ciążowym a okres
Wczesne objawy ciąży

Bardzo blada kreska na teście ciążowym: co oznacza?

Jeśli w teście ciążowym wykonanym z moczu, poza jedną wyraźną czerwoną kreską pojawia się druga, bardzo jasna kreska, najczęściej oznacza to wynik pozytywny. - W grudniu miałam taką bladą kreseczkę, a dziś jestem prawie na półmetku - pisze na forum Mjakmama24.pl JuDi1991.

Blada druga kreska na teście ciążowym zwykle oznacza, że jesteś w ciąży

Mylne jest przekonanie, że wynik pozytywny muszą oznaczać dwie grube czerwone kreski na teście. Nie w każdym przypadku tak jest - zależy to zarówno od wieku ciąży, jak i momentu, w którym przeprowadzany jest test.

Być może kobieta wykonuje go w niedługim czasie po owulacji. Dzisiejsze testy ciążowe są w stanie wykryć wczesną ciążę (bardzo wczesną, już kilka dni po zapłodnieniu), ale mogą ją oznaczać właśnie poprzez bardzo jasną kreskę.

Bardzo jasna kreska na teście ciążowym: czy test może się mylić?

Test ciążowy może wskazywać błędny wynik, ale zdarza się to rzadko. Najczęściej druga bardzo blada kreska oznacza ciążę. Testy mylą się raczej w drugą stronę - mogą nie wykryć ciąży, mimo że ona jest (ale na przykład bardzo wczesna, a test nie jest czuły na tak niskie stężenie hormonu gonadtropiny kosmówkowej, oznaczającego ciążę).

W takiej sytuacji wynik negatywny nie jest miarodajny, dlatego na wszelki wypadek dobrze jest zrobić dwa lub trzy testy ciążowe.

Bardzo blada kreska na teście ciążowym: z czego wynika słaba druga kreska?

Test ciążowy wykrywa w moczu kobiety obecność hormonu beta HCG. Pojawia się on w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Z dnia na dzień, w miarę rozwoju płodu, jego stężenie rośnie. Dlatego najlepiej jest przeprowadzić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki lub po jej terminie.

Wtedy stężenie beta hCG jest już wyższe, a test z pewnością wykryje ciążę. To właśnie w takiej sytuacji na teście pojawią się dwie kreski. Mogą być wyraźne i grube lub ta druga może być słabsza, dokładnie tak jak w przypadku, który opisujemy.

Bardzo jasna kreska na teście ciążowym: co robić?

W przypadku pojawienia się na teście ciążowym bardzo jasnej kreski, najlepiej jest powtórzyć test. Dobrze kupić test innej firmy - wtedy będziemy miały pewność, że wynik jest wiarygodny.

Jeśli kolejny test potwierdzi diagnozę i ponownie pojawi się bardzo jasna kreska, najlepiej jest zapisać się na wizytę do ginekologa. Prawdopodobnie oznacza to wczesną ciążę.

Jak działa test ciążowy, który wykrywa ciążę?

Bardzo blada kreska na teście ciążowym po kilku godzinach

Na ulotkach niektórych testów ciążowych jest napisane, że po 10 minutach wynik jest nieważny. To oznacza, że jeśli spojrzymy na test po godzinie czy dwóch i zobaczymy tam bardzo jasną kreskę ciążową, nie powinniśmy przywiązywać do niej wagi. Taki wynik nie jest miarodajny.

Niektóre testy ciążowe jednak nie mają takiej adnotacji. Gdy spojrzymy na nie po kilku godzinach i zobaczymy bardzo jasną kreskę, może to oznaczać potwierdzenie ciąży. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek - producent tam zwykle pisze o wszystkich możliwościach odczytania wyniku.

Pierwsze objawy ciąży - zobacz wideo

Bardzo blada kreska na teście ciążowym a okres

Czasem na teście ciążowym pojawia się druga słaba kreska, a w czasie kolejnych dni kobieta dostaje okres. Czy to oznacza, że była w ciąży i poroniła?

Może się tak zdarzyć, ale jednak rzadko. W takiej sytuacji najlepiej udać się do gabinetu ginekologa, który potwierdzi lub wykluczy możliwość ciąży. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie doszło do zapłodnienia, a co za tym idzie, do poronienia, być może druga słaba kreska jest winą testu ciążowego.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie