Te znane mamy przeżyły dramat. Gwiazdy, które straciły ciążę

2021-11-10 9:10

Śmierci dziecka przed narodzinami doświadcza ogromna liczba kobiet - szacuje się, że tak kończy się jedna na 2,5 tysiąca ciąż. Wsparcie rodziny i otoczenia w tej trudnej sytuacji potrzebuje każda z nich. Chociaż o poronieniu mówi się niechętnie, to jednak wiele znanych mam przyznało się do utraty ciąży.

Te znane mamy przeżyły dramat. Gwiazdy, które straciły ciążę
Autor: Shutterstock Te znane mamy przeżyły dramat. Gwiazdy, które straciły ciążę

Spis treści

  1. Znane mamy mówią o swoich poronieniach
  2. Poronienie to nie twoja wina...

O wczesnych poronieniach mówimy wtedy, gdy do utraty dziecka dochodzi przed 12. tygodniem ciąży. Co więcej - często kobieta nie zdaje sobie sprawy, że go doświadczyła - okres pojawia się z opóźnieniem, ale nie kojarzą tego z utratą zarodka, lecz chwilowymi zaburzeniami hormonalnymi czy stresem.

Znane mamy mówią o swoich poronieniach

Część kobiet nie mówi o swojej stracie, bo nie chce współczucia, zadawania zbyt wielu pytań i rozdrapywania ran. Tymczasem tłumienie w sobie smutku i uczuć związanych z poronieniem wpływa fatalnie na psychikę.

– Zdarzają się pary, dla których traumatyczne doświadczenie poronienia zakończyło się rozpadem związku. Powody były różne, najczęściej – wzajemne oskarżenia braku wsparcia lub nieumiejętność przepracowania wspólnej straty – mówi Sylwia Rozbicka, z Centrum Medycznym Damiana.

Przykładem dla kobiet po stracie ciąży mogą być znane aktorki czy celebrytki, które przyznały się do utraty dziecka. Wbrew obawom, że media nie uszanują ich cierpienia i zrobią widowisko z ich prywatnej tragedii, zdecydowały się mówić o stracie, aby wesprzeć inne mamy, które przychodzą przez to samo. A także po to, aby pokazać, że po każdym takim doświadczeniu można wyjść silniejszą.

Przeczytaj, co powiedziały o swoich przeżyciach i czego nauczyło ich to dramatyczne doświadczenie - WEJDŹ DO GALERII

Poronienie

Poronienie to nie twoja wina...

Poronienia następujące w tym czasie zwykle spowodowane są sytuacjami, na które nie masz wpływu. Warto jednak znać przyczyny jego przyczyny, aby w przyszłości zapobiec utracie ciąży. Warto też postarać się o wsparcie psychologiczne w sytuacji utraty ciąży, aby przeżyć i zaakceptować tragedię, która się wydarzyła.

Niestety, wciąż wiele kobiet wstydzi się mówić o tym, że straciły ciąże. Boją się oskarżania, że zrobiły coś nie tak, za mało o siebie dbały, nie były dość uważne....

- W tej kryzysowej sytuacji bardzo ważne jest okazanie wsparcia i przekonanie kobiety, że to wydarzenie – choć bardzo trudne – wydarzyło się samoistnie, bez niczyjej winy. Wymaga to jednak niezwykłej delikatności, okazania zrozumienia i współczucia – komentuje Sylwia Rozbicka, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrum Medycznym Damiana.

Czytaj również: Ciąża po poronieniu - czy każda następna ciąża jest zagrożona?

„Nigdy później aż tyle nie płakałam” – 6 trudnych historii poronień naszych czytelniczek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza