7 rzeczy, które powinnaś robić w CIĄŻY, aby twoje dziecko było zdrowe

2013-11-07 19:59

Urodzić zdrowe dziecko – to najważniejsza rzecz, o której myślą kobiety w ciąży. Wiadomo, że to, jaki tryb życia prowadzisz podczas ciąży, ma ogromny wpływ na rozwijające się dziecko. Zobacz, co jest najważniejsze w ciąży.

  • Zadbaj o prawidłową dietę – to zdecydowanie najważniejsza rzecz, o której powinna pomyśleć kobieta w ciąży. To właśnie odżywianie się kobiety decyduje o tym, czy dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne do jego prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Z tego, co jesz, tworzą się tkanki dziecka, a także łożysko. Dlatego jadłospis powinien być urozmaicony i zapewniać wszystkie niezbędne witaminy, mikroelementy i inne składniki. Nie oznacza to oczywiście, że możesz jeść wszystko, w nieograniczonych ilościach. Słodycze, słone przekąski, potrawy smażone, żywność przetworzona czy fast food nie zawierają prawie żadnych wartości odżywczych, za to obfitują w substancje szkodliwe, dlatego powinnaś wykreślić je ze swojego jadłospisu. Dieta powinna obfitować w jak najmniej przetworzone produkty: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, kasze, rośliny strączkowe, nabiał, ryby, chude mięso, orzechy.
  • Rób niezbędne badania – dzięki nim upewnisz się, że ciąża prawidłowo się rozwija, a co ważne, będziesz mogła skorygować wszelkie nieprawidłowości. Regparne wizyty kontrolne u ginekologa, badania prenatalne i inne badania niezbędne w ciąży mają kluczowe znaczenie dla zdrowej ciąży. Dzięki temu w porę można wychwycić niedobory witamin, wady wrodzone płodu (które można leczyć już w czasie ciąży), zagrożenie cukrzycą ciążową, nadciśnieniem czy porodem przedwczesnym. O niezbędnych badaniach przeczytasz tutaj.

  • Nie stresuj się – ogranicz do minimum sytuacje stresowe i naucz się relaksować, bo stres może zaszkodzić dziecku. Dłuższy stres może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród lub poronienie. Skutkiem stresu może też być nieprawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka czy opóźnienie w rozwoju jego narządu ruchu.
  • Nie pal papierosów – ten nałóg może być przyczyną astmy, duszności, alergii u dziecka. Dzieci palaczek są mniejsze, słabsze, a ich mózgi i płuca są gorzej rozwinięte. Unikaj też wdychania dymu papierosowego.
  • Unikaj alkoholu – nawet najmniejsza ilość piwa czy wina może zaszkodzić rozwojowi płodu, dlatego alkohol jest zdecydowanie zakazany w ciąży! Skutki spożywania alkoholu mogą być poważne: poronienie, poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, płodowy zespół alkoholowy (FAS) bądź niektóre z jego objawów (deformacje twarzy, uszkodzenia centralnego układu nerwowego). Nawet jednorazowe wypicie alkoholu może spowodować śmierć komórek mózgowych lub ich migrację do niewłaściwych obszarów mózgu. Efekty są fatalne: trudności z uczeniem się, problemy psychologiczne, niestabilność emocjonalna itp. Niszczących skutków picia alkoholu w ciąży często nie widać tuż po urodzeniu, ujawniają się dopiero np. w szkole.

  • Zażywaj suplementy zalecone przez lekarza – kobiety ciężarne powinny suplementować 5 składniki: kwas foliowy, witaminę D3, jod, żelazo oraz kwas DHA. Najlepiej w preparacie, w którym znajdują się one w idealnych proporcjach. 

  • Kontroluj wagę – urozmaicona dieta nie oznacza, że masz jeść za dwóch albo folgować zachciankom. Wystarczy jeść tylko 300 kcal więcej niż przed ciążą, a zadbać przede wszystkim o jakość posiłków. Nadwaga w ciąży sprzyja nie tylko problemom zdrowotnym u kobiety (zaparcia, bóle kręgosłupa i nóg, żylaki, hemoroidy), ale też stanom niebezpiecznym dla dziecka (nadciśnienie ciężarnych, cukrzyca ciążowa, infekcje dróg moczowych). Kobiety z nadwagą rodzą dzieci z wyższą wagą urodzeniową. Często mają one od dzieciństwa problemy z nadwagą i otyłością. Trudniejszy jest też poród kobiety z nadwagą, dłużej dochodzi ona do siebie, a rana po nacięciu krocza czy cesarce gorzej się goi.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza