Alkohol w ciąży: alkohol jest bardziej szkodliwy niż narkotyki

2013-06-18 17:09

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży, skutki wypicia każdej ilości alkoholu mogą być dla dziecka czasami nawet tragiczne. W ciąży warto zrobić wszystko, aby zupełnie odstawić alhohol.

Alkohol w ciąży - 10 pytań o picie alkoholu w czasie ciąży i karmienia piersią
Autor: _photos.com|photos.com Alkohol w ciąży - 10 pytań o picie alkoholu w czasie ciąży i karmienia piersią

Według szacunków prof. Dębskiego z alkoholu w ciąży nie potrafi – lub nie chce – zrezygnować ok. 20 proc. Polek. – A alkohol w ciąży powoduje więcej szkód w rozwijającym się organizmie niż marihuana, heroina i kokaina razem wzięte – twierdzi specjalista. Picie alkoholu w ciąży może spowodować: poronienie, poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, płodowy zespół alkoholowy (FAS) bądź niektóre z jego objawów (deformacje twarzy, uszkodzenia centralnego układu nerwowego).

>> Zobacz także: Kawa w ciąży, czekolada, alkohol, papierosy. Skutki używek w ciąży >>

Alkol w ciąży: bezpieczna dawka alkoholu w ciąży?

Często pojawia się jednak pytanie: czy rzeczywiście nawet niewielka ilość alkoholu w ciąży stwarza zagrożenie dla rozwoju płodu? Prof. Dębski przyznaje, że to pytanie słyszy od swoich pacjentek codziennie. – Mogę powiedzieć, że jedna lampka czerwonego wina tygodniowo nie zaszkodzi. Kłopot polega jednak na tym, że z jednej lampki łatwo przejść do kilku lampek, co może się skończyć nadużywaniem alkoholu. A to już byłoby niedobrze, bo nawet jednokrotne przedawkowanie alkoholu przez ciężarną może mieć fatalne i nieodwracalne skutki. Wprawdzie raczej nie grozi to wystąpieniem u dziecka pełnoobjawowego FAS, ale mogą pojawić się inne, często poważne, trwające całe życie zaburzenia zachowania i funkcjonowania społecznego: trudności z uczeniem się, problemy psychologiczne, niestabilność emocjonalna itp. Dlaczego tak się dzieje? Bo nawet jednorazowe spożycie alkoholu w większej ilości może spowodować śmierć komórek mózgowych lub ich migrację do niewłaściwych obszarów mózgu. W efekcie dziecko ma w głowie neurologiczny mętlik, co utrudnia mu myślenie, poznawanie, zapamiętywanie, powoduje trudności w nauce. Poza tym warto też pamiętać, że reakcja organizmu na alkohol to w dużym stopniu sprawa indywidualnego metabolizmu – jedni ludzie radzą z nim sobie lepiej, inni gorzej. Niekorzystne predyspozycje genetyczne mogą więc spowodować, że nawet odrobina alkoholu okaże się szkodliwa dla płodu. Dlatego znacznie lepiej kierować się przekonaniem, że w okresie ciąży nie należy pić, tak samo jak nie wolno palić papierosów.

>> Sprawdź też: Palenie w ciąży: papierosy w ciązy mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA] >>

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza