Alkohol w ciąży: alkohol jest bardziej szkodliwy niż narkotyki

2013-06-18 17:09

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży, skutki wypicia każdej ilości alkoholu mogą być dla dziecka czasami nawet tragiczne. W ciąży warto zrobić wszystko, aby zupełnie odstawić alhohol.

Według szacunków prof. Dębskiego z alkoholu w ciąży nie potrafi – lub nie chce – zrezygnować ok. 20 proc. Polek. – A alkohol w ciąży powoduje więcej szkód w rozwijającym się organizmie niż marihuana, heroina i kokaina razem wzięte – twierdzi specjalista. Picie alkoholu w ciąży może spowodować: poronienie, poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, płodowy zespół alkoholowy (FAS) bądź niektóre z jego objawów (deformacje twarzy, uszkodzenia centralnego układu nerwowego).

>> Zobacz także: Kawa w ciąży, czekolada, alkohol, papierosy. Skutki używek w ciąży >>

Alkol w ciąży: bezpieczna dawka alkoholu w ciąży?

Często pojawia się jednak pytanie: czy rzeczywiście nawet niewielka ilość alkoholu w ciąży stwarza zagrożenie dla rozwoju płodu? Prof. Dębski przyznaje, że to pytanie słyszy od swoich pacjentek codziennie. – Mogę powiedzieć, że jedna lampka czerwonego wina tygodniowo nie zaszkodzi. Kłopot polega jednak na tym, że z jednej lampki łatwo przejść do kilku lampek, co może się skończyć nadużywaniem alkoholu. A to już byłoby niedobrze, bo nawet jednokrotne przedawkowanie alkoholu przez ciężarną może mieć fatalne i nieodwracalne skutki. Wprawdzie raczej nie grozi to wystąpieniem u dziecka pełnoobjawowego FAS, ale mogą pojawić się inne, często poważne, trwające całe życie zaburzenia zachowania i funkcjonowania społecznego: trudności z uczeniem się, problemy psychologiczne, niestabilność emocjonalna itp. Dlaczego tak się dzieje? Bo nawet jednorazowe spożycie alkoholu w większej ilości może spowodować śmierć komórek mózgowych lub ich migrację do niewłaściwych obszarów mózgu. W efekcie dziecko ma w głowie neurologiczny mętlik, co utrudnia mu myślenie, poznawanie, zapamiętywanie, powoduje trudności w nauce. Poza tym warto też pamiętać, że reakcja organizmu na alkohol to w dużym stopniu sprawa indywidualnego metabolizmu – jedni ludzie radzą z nim sobie lepiej, inni gorzej. Niekorzystne predyspozycje genetyczne mogą więc spowodować, że nawet odrobina alkoholu okaże się szkodliwa dla płodu. Dlatego znacznie lepiej kierować się przekonaniem, że w okresie ciąży nie należy pić, tak samo jak nie wolno palić papierosów.

>> Sprawdź też: Palenie w ciąży: papierosy w ciązy mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA] >>

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza