Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

2021-02-16 13:51

Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na rozwój dziecka. Brytyjscy naukowcy opublikowali zdjęcia płodów wykonane metodą USG 4D. Ukazują one kolejny negatywny skutek palenia papierosów w ciąży na rozwój płodu. Zobacz, dlaczego warto rzucić palenie w ciąży.

Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]
Autor: Getty images Papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko

Badania dotyczące negatywnego wpływu palenia w ciąży na rozwój płodu przeprowadził zespół pod kierownictwem dr Nadji Reissland z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii. Celem naukowców było sprawdzenie, jak na dziecko działa stres palącej matki w ciąży. Oto, jakie uzyskano wyniki.

M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Spis treści

  1. Dzieci palących mam są bardziej niespokojne
  2. Wnioski naukowców na temat palenia w ciąży

Dzieci palących mam są bardziej niespokojne

W Wielkiej Brytanii 12 procent matek pali w ciąży. Dr Reissland przebadała 20 z nich - 4 paliły po 14 papierosów dziennie. USG 4D wykonywano w 24., 28., 32. i 36. tygodniu ciąży. Podobne badania przeszły kobiety, które w czasie ciąży nie paliły. Uzyskane wyniki porównano. 

Na zdjęciach zarejestrowano tysiące ruchów płodu. Okazało się, że dzieci matek, które nie zrezygnowały z palenia papierosów w ciąży znacznie częściej dotykały swojej buzi, łapały się za główkę, były bardziej ruchliwe i niespokojne niż dzieci mam, które w ciąży nie paliły.

Nie jest to dobry objaw - rozwijające się płody, im bliżej do urodzenia, powinny znacznie rzadziej dotykać swoich ust i buzi, a ich ruchy powinny być znacznie płynniejsze, powolniejsze. Wszystko wskazuje więc na to, że palenie w ciąży przez matki powoduje opóźniony rozwój centralnego układu nerwowego. 

Przeczytaj porady psychologa, jak rzucić palenie papierosów w ciąży, kiedy przychodzi ci to z trudem

Wnioski naukowców na temat palenia w ciąży

Poniżej przedstawiamy zdjęcie opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Durham. U góry ukazane są dzieci rozwijające się w łonie matek, które paliły w ciąży. Niżej - dzieci, których mamy nie paliły. Wyraźnie widać, że te ostatnie wykonują mniej nerwowych ruchów. Autorką zdjęcia jest dr Nadja Reissland.

palące i niepalące płody
Autor: materiał archiwalny

- Potrzebne są kolejne i zakrojone na szerszą skalę badania, które potwierdziłyby wyniki tych uzyskanych przez mój zespół. Wskazane jest również kontynuowanie badań na temat tego, jaki wpływ ma palenie papierosów w ciąży na odczuwany przez matkę stres - dodaje dr Nadja Reissland.

Zdecydowano się na opublikowanie zdjęć, by unaocznić przyszłym mamom, jakie skutki może mieć palenie w ciąży. Dr Reissland podkreśla, że wszystkie badane dzieci urodziły się zdrowe, a ona nie chce nikogo napiętnować, jedynie wspierać ciężarne kobiety w rzuceniu nałogu. 

Badania naukowców z Durham wskazują na kolejne możliwe negatywne palenia papierosów przez kobiety w ciąży. Wcześniej wykazano, że palenie papierosów w ciąży skutkuje niedostarczaniem dziecku optymalnej ilości tlenu i składników odżywczych. Po porodzie u dziecka może pojawić się astma i problemy z koncentracją. Palenie w ciąży zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia bądź martwego lub przedwczesnego porodu.

Czytaj również: Palenie papierosów przy dziecku - jak bierne palenie tytoniu wpływa na zdrowie dziecka?

Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Polecamy wideo: rzuć palenie - szkodliwy tytoń

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza