Czy są sposoby na uniknięcie bólu pleców w ciąży?

2022-02-23 15:05

Na bóle pleców w trzecim trymestrze ciąży skarży się ponad połowa kobiet. Ale można zrobić sporo, by tym dolegliwościom zapobiec. Podpowiadamy, co jest dobre dla kręgosłupa i jak uniknąć bólu pleców w ciąży.

Czy są sposoby na uniknięcie bólu pleców w ciąży?
Autor: Getty images

Bolące plecy w ciąży nie jest groźny dla rozwoju dziecka, ale bardzo pogarsza komfort życia przyszłej mamy. Dlatego warto zadbać o to, by nie dopuścić do bólu kręgosłupa w ciąży.

Nie jest to proste, bo sama ciąża – wraz z powiększającym się mocno brzuszkiem – jest dla kręgosłupa dużym obciążeniem i czynnikiem sprzyjającym niekorzystnym zmianom. Jednak poprzez odpowiednie postępowanie można wiele zdziałać. Zobacz, co na pewno wpłynie korzystnie na kręgosłup w ciąży i pozwoli uniknąć bólu pleców.

Odpowiedź znajdziesz w galerii

Ćwiczenia w ciąży
Dobrze wiedzieć

POMOŻE CI KOCI GRZBIET

Uklęknij i podeprzyj się rękami o podłogę (kolana i dłonie rozstawione na ok. 30 cm). Rozluźnij się, opuść głowę i oddychaj głęboko. Podegnij miednicę ku przodowi, tak aby kręgosłup wygiął się ku górze, a kość ogonowa była skierowana ku piętom. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w dobrej formie

Pytanie 1 z 11
Jesteś w ciąży, ale nadal jesteś czynna zawodowo i towarzysko

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza