Czy są sposoby na uniknięcie bólu pleców w ciąży?

2022-02-23 15:05

Na bóle pleców w trzecim trymestrze ciąży skarży się ponad połowa kobiet. Ale można zrobić sporo, by tym dolegliwościom zapobiec. Podpowiadamy, co jest dobre dla kręgosłupa i jak uniknąć bólu pleców w ciąży.

Czy są sposoby na uniknięcie bólu pleców w ciąży?
Autor: Getty images

Bolące plecy w ciąży nie jest groźny dla rozwoju dziecka, ale bardzo pogarsza komfort życia przyszłej mamy. Dlatego warto zadbać o to, by nie dopuścić do bólu kręgosłupa w ciąży.

Nie jest to proste, bo sama ciąża – wraz z powiększającym się mocno brzuszkiem – jest dla kręgosłupa dużym obciążeniem i czynnikiem sprzyjającym niekorzystnym zmianom. Jednak poprzez odpowiednie postępowanie można wiele zdziałać. Zobacz, co na pewno wpłynie korzystnie na kręgosłup w ciąży i pozwoli uniknąć bólu pleców.

Odpowiedź znajdziesz w galerii

Ćwiczenia w ciąży
Dobrze wiedzieć

POMOŻE CI KOCI GRZBIET

Uklęknij i podeprzyj się rękami o podłogę (kolana i dłonie rozstawione na ok. 30 cm). Rozluźnij się, opuść głowę i oddychaj głęboko. Podegnij miednicę ku przodowi, tak aby kręgosłup wygiął się ku górze, a kość ogonowa była skierowana ku piętom. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w dobrej formie

Pytanie 1 z 11
Jesteś w ciąży, ale nadal jesteś czynna zawodowo i towarzysko

miesięcznik "M jak mama"