Kolczyk w pępku w ciąży. Czy w ciąży trzeba wyjmować kolczyk z pępka?

Ciało w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Kolczyk w pępku w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu. Może jednak nie wyglądać estetycznie.

Jeszcze niedawno kolczyki w pępku były bardzo modne. Dziś coraz mniej pań decyduje się na takie ozdoby, ale te, które już mają często zastanawiają się, czy w ciąży mogą je nosić. Czy kolczyk w pępku stanowi jakieś zagrożenie dla płodu?

Kolczyk w pępku nie stanowi zagrożenia dla płodu - i to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kobiet, które noszą tę ozdobę. Trzeba jednak zwracać uwagę na reakcje skóry i na to, czy noszenie kolczyka nie staje się uciążliwe.

>> Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej pomogą wrócić do formy po porodzie >>

Czy kolczyk w pępku w ciąży jest sexy?

Jeśli kobieta w ciąży dobrze czuje się z kolczykiem w pępku i nie przeszkadza jej to, że w miarę z rozwojem ciąży kolczyk staje się coraz bardziej wypukły, jak najbardziej może go nosić.

Dobrze by było jednak, gdyby w czasie zaawansowanej ciąży, gdy brzuch staje się coraz bardziej wydatny, założyła delikatny kolczyk, najlepiej na wkręt albo siliconowy. Ciężki i wiszący niesie pewne ryzyko - może łatwo się zahaczyć o ubranie i urwać albo spowodować uraz pępka.

Czy kolczyk w pępku w czasie ciąży może spowodować rozstępy?

Niestety, tak. Jeśli kolczyk zostanie wyjęty w czasie ciąży, w okolicy dziurki mogą pojawić się rozstępy. Aby temu zapobiec należy od pierwszych miesięcy silnie nawilżać skórę oraz stosować kremy na rozstępy. Jeśli kolczyk został wyjęty jeszcze przed ciążą, rozstępy mogą być mniejsze, ale nie ma gwarancji, że się w ogóle nie pojawią.

>> Znana modelka zdradza, jak schudła po dwóch ciążach. Sprawdź! >>

Kolczyk w pępku: wyjąć czy zostawić?

Taką decyzję należy podjąć samodzielnie. Jeśli źle się czujemy z kolczykiem, który wystaje z coraz większego brzucha, wyjmijmy go i załóżmy spowrotem po porodzie (jeśli nadal noszenie kolczyka w pępku będzie nam się podobało). Być może okaże się nawet, że nie musimy ponownie przekłuwać pępka - w przypadku kolczyków noszonych przez wiele lat, dziurki nie muszą zarosnąć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE