Kolczyk w pępku w ciąży. Czy w ciąży trzeba wyjmować kolczyk z pępka?

2021-09-22 15:26

Jeszcze niedawno kolczyki w pępku były bardzo modne. Dziś coraz mniej pań decyduje się na takie ozdoby, ale te, które już mają często zastanawiają się, czy w ciąży mogą je nosić. Czy kolczyk w pępku stanowi jakieś zagrożenie dla płodu?

kolczyk w pępku w ciąży
Autor: Getty images

Kolczyk w pępku nie stanowi zagrożenia dla płodu - i to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kobiet, które noszą tę ozdobę. Trzeba jednak zwracać uwagę na reakcje skóry i na to, czy noszenie kolczyka nie staje się uciążliwe.

Spis treści

  1. Czy kolczyk w pępku w ciąży jest sexy?
  2. Czy kolczyk w pępku w czasie ciąży może spowodować rozstępy?
  3. Kolczyk w pępku: wyjąć czy zostawić?
M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Czy kolczyk w pępku w ciąży jest sexy?

Jeśli kobieta w ciąży dobrze czuje się z kolczykiem w pępku i nie przeszkadza jej to, że w miarę z rozwojem ciąży kolczyk staje się coraz bardziej wypukły, jak najbardziej może go nosić.

Dobrze by było jednak, gdyby w czasie zaawansowanej ciąży, gdy brzuch staje się coraz bardziej wydatny, założyła delikatny kolczyk, najlepiej na wkręt albo silikonowy. Ciężki i wiszący niesie pewne ryzyko - może łatwo się zahaczyć o ubranie i urwać albo spowodować uraz pępka.

Przeczytaj: Czy można depilować brzuch w ciąży? Metody depilacji ciążowego brzuszka

Czy kolczyk w pępku w czasie ciąży może spowodować rozstępy?

Niestety, tak. Jeśli kolczyk zostanie wyjęty w czasie ciąży, w okolicy dziurki mogą pojawić się rozstępy. Aby temu zapobiec należy od pierwszych miesięcy silnie nawilżać skórę oraz stosować kremy na rozstępy. Jeśli kolczyk został wyjęty jeszcze przed ciążą, rozstępy mogą być mniejsze, ale nie ma gwarancji, że się w ogóle nie pojawią.

Przeczytaj: Rozstępów w ciąży można uniknąć - 6 sprawdzonych patentów czytelniczek na rozstępy

Kolczyk w pępku: wyjąć czy zostawić?

Taką decyzję należy podjąć samodzielnie. Jeśli źle się czujemy z kolczykiem, który wystaje z coraz większego brzucha, wyjmijmy go i załóżmy ponownie po porodzie (jeśli nadal noszenie kolczyka w pępku będzie nam się podobało). Być może okaże się nawet, że nie musimy ponownie przekłuwać pępka - w przypadku kolczyków noszonych przez wiele lat, dziurki nie muszą zarosnąć.

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?

Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza