Czy można depilować brzuch w ciąży? Zobacz, jak bezpiecznie pozbyć się owłosienia z ciążowego brzuszka

2023-04-04 14:22

Depilacja ciążowego brzucha to dla wielu przyszłych mam normalny zabieg. W wyniku zmian hormonalnych niektóre kobiety miewają problemy z mocniejszym i gęstszym owłosieniem, także na brzuchu. Czy można depilować brzuch w ciąży, a jeśli tak, to jak to zrobić? Która metoda depilacji jest najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza?

Kobieta smarująca ciążowy brzuch kremem
Autor: Getty images Czy można depilować brzuch w ciąży? Zobacz, jak bezpiecznie pozbyć się owłosienia z ciążowego brzuszka

Depilacja brzucha w ciąży jest tematem, który może budzić niemałe kontrowersje i emocje wśród przyszłych mam. Dla niektórych depilacja ciążowego brzuszka jest zagadnieniem nieciekawym i nie do końca zrozumiałym, ale istnieją przyszłe mamy, które mają problem z niechcianym i mocniejszym owłosieniem. Jak w takim wypadku można wydepilować brzuch w ciąży i czy w ogóle jest to dozwolone? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Dlaczego pojawia się owłosienie na brzuchu w ciąży?
  2. Czy można depilować brzuch w ciąży?
  3. Metody depilacji ciążowego brzuszka
  4. Jakich sposobów depilacji lepiej unikać w ciąży?
Co dzieje się z włosami po ciąży?

Dlaczego pojawia się owłosienie na brzuchu w ciąży?

Nie każda przyszła mama ma problem z nadmiernym owłosieniem w czasie ciąży. Warto jednak wiedzieć, że jego pojawienie się w różnych miejscach ciała nie jest niczym groźnym i może przytrafić się niejednej kobiecie w ciąży. Okazuje się, że jest to wręcz częsty skutek uboczny zmian hormonalnych, które występują w tym czasie w ciele kobiety.

Portal mamamia.com.au rozmawiał z ginekologiem, który powiedział, że gęstsze i ciemniejsze owłosienie może pojawić się w czasie ciąży na brzuchu, pośladkach, piersiach, a nawet na twarzy. Za to odpowiada najczęściej podwyższony poziom androgenów, a problem zazwyczaj dotyczy pierwszego trymestru ciąży.

Z gęstym owłosieniem na brzuchu zmagała się już dziennikarka Monique Bowley. O swoim problemie pisała na Instagramie i nawet pokazywała owłosiony brzuch. Do sytuacji podchodziła z dużym dystansem.

"Tym wpisem chciałabym zbalansować te wszystkie doskonałe posty dotyczące ciąży, jakie widujemy na Instagramie. Spójrzcie na mój owłosiony brzuch. Nazywam go Hagrid i bardzo go kocham. Przepraszam mojego lekarza, bo nawet dla niego się nie ogolę. Twój aparat do USG będzie musiał sobie z tym poradzić" - pisała dziennikarka na Instagramie.

Monique Bowley żartowała również, że zaczęła myć swój brzuch szamponem do włosów.

Nie da się ukryć, że takie widoki, zwłaszcza na Instagramie, to rzadkość. Kobiety niechętnie pokazują gorszą stronę rzeczywistości, a jak się okazuje, wiele z nich chce widzieć, że nie są z podobnymi problemami osamotnione. Dlatego obserwatorki dziennikarki dziękowały jej w komentarzach za pokazanie owłosionego brzucha.

Dziennikarka przyznała, że nie depiluje włosków, ale jeśli borykasz się z podobnym problemem i chcesz pozbyć się włosków, to poniżej zdradzamy, czy można depilować ciążowy brzuszek i jakie są najlepsze oraz bezpieczne metody depilacji.

Warto też wiedzieć, że przed przystąpieniem do depilacji, wskazane byłoby wykonanie podstawowych badań i udanie się z wynikami do ginekologa. Kontrolowanie poziomu hormonów w ciąży jest bardzo ważne i pozwala w odpowiednim momencie wykryć wszelkie nieprawidłowości.

O ile samo nadmierne owłosienie w ciąży zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym, o tyle może zdarzyć się, że w pojedynczych przypadkach będzie świadczyło o poważniejszych zaburzeniach hormonalnych. Lepiej tego nie bagatelizować!

Czytaj: Doceń swoje ciało w ciąży - jak zaakceptować zmiany w wyglądzie?

Lewatywa i golenie przed porodem. Te i inne krępujące sytuacje, na które musisz się przygotować

Czy można depilować brzuch w ciąży?

To pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna przyszła mama, która cierpi na nadmierne owłosienie w ciąży. Wiele kobiet zwyczajnie boi się, że depilując brzuszek, zaszkodzi maleństwu. Właśnie dlatego przed depilacją brzucha warto przede wszystkim zwrócić uwagę na swój stan zdrowia i wybrać odpowiedni rodzaj depilacji.

O ile golenie włosków golarką nie zaszkodzi dziecku, o tyle już depilacja laserowa nie wchodzi w grę, ponieważ nie są znane skutki działania lasera na płód. Poza tym skóra w czasie ciąży jest znacznie bardziej wrażliwa, więc depilacja laserem mogłaby być bardzo bolesna. Brzuszek w ciąży można depilować, ale nieinwazyjnymi metodami.

Metody depilacji ciążowego brzuszka

Na rynku kosmetycznym mamy obecnie dostępnych wiele metod depilacji. Do najpopularniejszych z pewnością możemy zaliczyć usuwanie zbędnych włosków przy pomocy maszynki do golenia, kremów do depilacji, wosku na ciepło lub zimno, epilatorów, depilatorów czy laserów.

Niestety, nie każda metoda nadaje się do depilacji ciążowego brzuszka. Przede wszystkim, jak już wyżej wspomnieliśmy, skóra w czasie ciąży jest znacznie bardziej wrażliwa, więc wiele z popularnych metod może być zbyt bolesnych. Może także dojść do podrażnień.

Nie da się więc ukryć, że najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą pozbywania się włosów z brzucha jest używanie klasycznej golarki. Niestety, nie jest to metoda pozbawiona wad, ponieważ po goleniu często dochodzi do wrastania włosków, co może powodować bolesne stany zapalne. Właśnie dlatego przed goleniem brzuszka golarką warto zrobić delikatny peeling skóry.

Jakich sposobów depilacji lepiej unikać w ciąży?

Nie jest już żadną tajemnicą, że większość dostępnych metod depilacji ciała nie jest wskazana w ciąży. Kremy do depilacji mogą powodować podrażnienia skóry. Z kolei depilacja woskiem lub depilatorem może być wyjątkowo bolesna ze względu na większą wrażliwość skóry.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że depilacja brzucha ciepłym woskiem może być niewskazana w przypadku kobiet, u których występują przedwczesne skurcze. Na jednym z for poświęconym przyszłym mamom internautka zauważyła, że ta metoda depilacji może być wręcz niebezpieczna.

"Jak miałam w ciąży skurcze, to nie mogłam nawet dotykać ani głaskać brzucha, bo prowokowało to macicę do skurczu. Nie wydaje mi się, żeby w tej sytuacji depilacja woskiem była dobrym pomysłem. Przecież to będzie dosyć solidne szarpnięcie to odrywanie i to niejednokrotne" - napisała internautka na forum.

Nie zaleca się także stosowania depilacji laserowej w czasie ciąży. O ile uważa się, że światło lasera nie wpływa na rozwój dziecka (choć nikt nie zaryzykował przeprowadzenia takich badań na kobietach ciężarnych i ich dzieciach), to jednak może wywołać przebarwienia na skórze ciężarnej kobiety. My uczulamy także, by zamiar depilacji brzucha i wybraną metodę skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czytaj: Depilacja przed porodem - u kosmetyczki czy w domu? [PORADY]

Odkryj przesądy ciążowe

Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.