CIĄŻA BLIŹNIACZA: w Polsce rodzi się coraz więcej bliźniąt

2014-08-20 15:37

Przez ostatnie 27 lat wskaźnik ciąż bliźniaczych wzrósł w Polsce o... 75 procent. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, nie tylko coraz bardziej popularne zabiegi in vitro, ale także... sposób odżywiania się. Co zrobić, żeby wydać na świat bliźnięta?

Ciąża bliźniacza
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej wzrasta m.in. przy stosowaniu doustnej antykoncepcji.

Spis treści

  1. Ciąża bliźniacza: boomowi winne hormony?
  2. Ciąża bliźniacza a in vitro
  3. Ciąża bliźniacza a dieta

Boom na bliźniaki trwa. Widać go na ulicach, na których coraz częściej goszczą podwójne wózki, widać również w mediach, które chętnie pokazują gwiazdy, które urodziły bliźniaki. A ciąż mnogich jest coraz więcej - przez ostatnie 27 lat w naszym kraju wskaźnik narodzin bliźniąt wzrósł o 75 procent!

Czy można zaplanować bliźniaki? >>

Ciąża bliźniacza: boomowi winne hormony?

Coraz więcej kobiet stosuje antykoncepcję długoterminową. I choć wciąż największą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne, do wyboru mamy coraz więcej metod, m.in. wkładki domaciczne, zastrzyki domięśniowe, implanty podskórne, a nawet... chipy antykoncepcyjne.

Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, poddajemy się sztucznej regulacji układu hormonalnego. A ta z kolei zwiększa szanse na wydanie na świat bliźniąt. Największe szanse na ciążę bliźniaczą występują w pierwszym miesiącu po odstawieniu antykoncepcji.

Sprawdź, jakie są zalety antykoncepcji długoterminowej >>

Ciąża bliźniacza a in vitro

Na podwyższenie wskaźnika narodzin bliźniąt wpływa również sztuczne zapłodnienie. W czasie zabiegu in vitro w macicy umieszczanych jest kilka embrionów. Ma to zwiększyć szanse na zagnieżdżenie się jajeczka, a w efekcie ciążę. Taka strategia przynosi efekty - 20 procent ze wszystkich ciąż z in vitro to ciąże bliźniacze!

Ciąża bliźniacza a dieta

Co ciekawe, na liczbę ciąż bliźniaczych wpływa również zmiana sposobu odżywiania się człowieka. Nie ma już chyba na rynku produktu, który nie byłby nafaszerowany chemią i konserwantami. Występują one w warzywach, owocach, produktach mlecznych, a nawet mięsach, które zresztą pochodzą od zwierząt karmionych paszą naszpikowaną hormonami. Spożywanie takich pokarmów może zwiększać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza