CIĄŻA PO 35. ROKU ŻYCIA: jakie badania trzeba zrobić?

2013-07-01 17:31

Ciąża po 35. roku życia to zwykle wynik przemyślanej decyzji. Ciąża po trzydziestym roku życia wymaga dobrego przygotowania. Aby uniknąć zagrożeń w ciąży po trzydziestce nie zapominaj o badaniach i wizytach kontrolnych. Jakie badania trzeba zrobić w ciąży po 35. roku życia?

usg w ciazy czy badanie jest bezpieczne
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Ciąża po trzydziestce zagrożenia
  2. Ciąża po 35. roku życia – badania

Ciąża po 35. roku życia ma swoje zalety i wady. Ciąża po trzydziestce to coraz częstsza sytuacja. Czy ciąża po trzydziestce niesie ze sobą jakieś zagrożenia? Zalety ciąży po trzydziestce: kobieta podejmuje świadomą decyzję o dziecku, ma ustabilizowaną pozycję zawodową i materialną, jest w stałym związku. Ciąża po 35. roku życia zwykle poprzedzona jest niezbędnymi przygotowaniami: zmianą diety, uprawianiem sportu, badaniami, suplementacją kwasu foliowego.

Ciąża po trzydziestce zagrożenia

Jednak ciąża po 35. roku życia ma też swoje minusy – w tym wieku rośnie ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych, np. zespołu Downa. Dlatego ciąża po trzydziestce powinna być wnikliwie monitorowana.

Ciąża po 35. roku życia – badania

W ciąży po 35. roku życia zaleca się – prócz badań zalecanych w ciąży w każdym wieku – wykonanie kilku dodatkowych testów:

  • testu PAPP-A w 11.-13. tygodniu ciąży. Jest to badanie krwi przyszłej mamy. Badanie to określa ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych.
  • amniopunkcji, czyli pobrania i badania płynu owodniowego, między 13. a 15. tygodniem.

Badania te są refundowane przez NFZ, jeśli przyszła mama skończyła 35 lat.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza