Czkawka u dziecka w ciąży

2018-08-02 12:34 Katarzyna Hubicz
Czkawka u dziecka w ciąży
Autor: Getty images

Czkawka u dziecka w ciąży to zjawisko dość częste i wbrew pozorom zupełnie normalne. Tym niemniej jednak może niepokoić, dlatego też każda przyszła mama powinna wiedzieć, czym jest czkawka u dziecka w ciąży, jak się objawia, i czy wymaga konsultacji z lekarzem.

Czkawkę od czasu do czasu miewa każdy człowiek i każde zwierzę. Co ciekawe, miewa ją również... dziecko w brzuchu mamy. Choć bywa dokuczliwa i męcząca, traktujemy ją zupełnie naturalnie – już z lekcji przyrody w szkole podstawowej wiadomo, że są to szybkie i dość gwałtowne skurcze przepony, czyli głównego mięśnia oddechowego u ssaków. Dlaczego czkawkę ma płód?

Spis treści:

Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży

Objawy czkawki u dziecka w ciąży

Czkawka u dziecka w ciąży - niebezpieczna czy nie

Częste czkawki u dziecka w ciąży

Domowe sposoby na czkawkę u dziecka w ciąży

Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży

Skąd jednak bierze się czkawka u dziecka w brzuchu, które przecież jeszcze nie tylko nie mówi, ale nawet nie oddycha samodzielnie powietrzem atmosferycznym? Wyjaśnienie tego fenomenu, który z pewnością nurtuje wiele przyszłych mam, jest banalnie proste.

Do czkawki u płodu dochodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym przebywający w macicy malec jest otoczony praktycznie z każdej strony.

Objawy czkawki u dziecka w ciąży

O tym, że płód również może mieć czkawkę, większość przyszłych mam przekonuje się najczęściej w połowie drugiego trymestru, kiedy dziecko zaczyna dość intensywnie ćwiczyć połykanie płynu owodniowego.

To oczywiste, że dziecko w brzuchu nie wydaje żadnych dźwięków, które mogłaby usłyszeć przyszła mama. Czkawce płodu towarzyszy jednak charakterystyczne wzdrygnięcie się malca, odczuwalne początkowo jako dość delikatne muśnięcie, wibracje, a w kolejnych tygodniach ciąży, gdy malec robi się coraz większy, jako lekkie dotknięcia, a następnie podskoki w regularnych, choć nie zawsze równych, odstępach, przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

To właśnie regularność i czas trwania odróżnia czkawkę od kopnięcia: choć odczuwalna, nie jest jednak dla mamy bolesna.

Czytaj:

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

10 najważniejszych informacji o ruchach dziecka

Dobrze wiedzieć

Dochodzi do nich na skutek podrażnienia zakończeń nerwów przeponowych, jakie ma miejsce za sprawą różnych bodźców, najczęściej z powodu połkniętej za szybko zbyt dużej ilości powietrza, np. w trakcie mówienia, zwłaszcza gdy rozmawiamy z kimś podczas posiłku. Gdy zbyt szybko wciągniemy powietrze, głośnia i struny głosowe raptownie się zamykają, czemu towarzyszy charakterystyczny, krępujący dźwięk.

Czkawka u dziecka w ciąży - niebezpieczna czy nie

W internecie można niekiedy znaleźć opinie, że czkawka u płodu jest wynikiem nieprawidłowości w budowie jego układu oddechowego lub uszkodzeń. Nic bardziej mylnego. Choć wiele przyszłych mam w wypowiedziach na forach internetowych otwarcie przyznaje, że czkawka u dziecka w brzuchu jest dla nich czymś niepokojącym, tak naprawdę nie ma się czego obawiać.

Częste czkawki u dziecka w ciąży

Nawet jeśli czkawka występuje bardzo często i jest dość mocno nasilona, świadczy tylko o tym, że malec prawidłowo się rozwija, i powoli przygotowuje się na życie poza brzuchem – połykanie płynu owodniowego jest bowiem swojego rodzaju ćwiczeniem, które ma nauczyć malca ruchów niezbędnych do tego, by przeżyć poza łonem mamy: móc oddychać samodzielnie i już od pierwszych chwil życia umieć przełknąć pokarm mamy.

A przy okazji ćwiczy też jego płuca oraz nerki, które połknięty płyn owodniowy muszą przecież przefiltrować. Czkawka, jaka zdarza się od czasu do czasu, jest zaś „efektem ubocznym” tego treningu.

Czytaj:

Kiedy ciąża jest donoszona?

Jak przetrwać ostatnie tygodnie ciąży?

Jak przygotować ciało do porodu? Wideo

Domowe sposoby na czkawkę u dziecka w ciąży

Czkawka może męczyć dziecko w brzuchu kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Czasem zdarza się nawet, że czkawkę mają w tym samym momencie i mama, i maluszek. Niestety, dorosły, który ma czkawkę, jest w dużo lepszej sytuacji, niż dziecko w brzuchu – często wystarczy na chwilę wstrzymać oddech, by ta dokuczliwa przypadłość ustąpiła. Nie istnieje natomiast sposób na to, by zwalczyć czkawkę u płodu - zmiana pozycji, masaż, czy zjedzenie niewielkiej przekąski niestety nic nie dadzą.

Tak naprawdę nie ma zresztą takiej potrzeby – choć tobie czkawka może wydawać się dokuczliwa, płód odbiera ją zupełnie inaczej. Należy ją po prostu przeczekać. Jeśli jednak masz wątpliwości lub niepokoi cię coś w zachowaniu malca w trakcie czkawki, powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE