Czkawka u dziecka w ciąży

2018-08-02 12:34 Katarzyna Hubicz
Czkawka u dziecka w ciąży
Autor: Getty images

Czkawka u dziecka w ciąży to zjawisko dość częste i wbrew pozorom zupełnie normalne. Tym niemniej jednak może niepokoić, dlatego też każda przyszła mama powinna wiedzieć, czym jest czkawka u dziecka w ciąży, jak się objawia, i czy wymaga konsultacji z lekarzem.

Posłuchaj czym jest czkawka u dziecka w ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czkawkę od czasu do czasu miewa każdy człowiek i każde zwierzę. Co ciekawe, miewa ją również... dziecko w brzuchu mamy. Choć bywa dokuczliwa i męcząca, traktujemy ją zupełnie naturalnie – już z lekcji przyrody w szkole podstawowej wiadomo, że są to szybkie i dość gwałtowne skurcze przepony, czyli głównego mięśnia oddechowego u ssaków. Dlaczego czkawkę ma płód?

Spis treści:

Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży

Objawy czkawki u dziecka w ciąży

Czkawka u dziecka w ciąży - niebezpieczna czy nie

Częste czkawki u dziecka w ciąży

Domowe sposoby na czkawkę u dziecka w ciąży

Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży

Skąd jednak bierze się czkawka u dziecka w brzuchu, które przecież jeszcze nie tylko nie mówi, ale nawet nie oddycha samodzielnie powietrzem atmosferycznym? Wyjaśnienie tego fenomenu, który z pewnością nurtuje wiele przyszłych mam, jest banalnie proste.

Do czkawki u płodu dochodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym przebywający w macicy malec jest otoczony praktycznie z każdej strony.

Objawy czkawki u dziecka w ciąży

O tym, że płód również może mieć czkawkę, większość przyszłych mam przekonuje się najczęściej w połowie drugiego trymestru, kiedy dziecko zaczyna dość intensywnie ćwiczyć połykanie płynu owodniowego.

To oczywiste, że dziecko w brzuchu nie wydaje żadnych dźwięków, które mogłaby usłyszeć przyszła mama. Czkawce płodu towarzyszy jednak charakterystyczne wzdrygnięcie się malca, odczuwalne początkowo jako dość delikatne muśnięcie, wibracje, a w kolejnych tygodniach ciąży, gdy malec robi się coraz większy, jako lekkie dotknięcia, a następnie podskoki w regularnych, choć nie zawsze równych, odstępach, przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

To właśnie regularność i czas trwania odróżnia czkawkę od kopnięcia: choć odczuwalna, nie jest jednak dla mamy bolesna.

Czytaj:

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

10 najważniejszych informacji o ruchach dziecka

Dobrze wiedzieć

Dochodzi do nich na skutek podrażnienia zakończeń nerwów przeponowych, jakie ma miejsce za sprawą różnych bodźców, najczęściej z powodu połkniętej za szybko zbyt dużej ilości powietrza, np. w trakcie mówienia, zwłaszcza gdy rozmawiamy z kimś podczas posiłku. Gdy zbyt szybko wciągniemy powietrze, głośnia i struny głosowe raptownie się zamykają, czemu towarzyszy charakterystyczny, krępujący dźwięk.

Czkawka u dziecka w ciąży - niebezpieczna czy nie

W internecie można niekiedy znaleźć opinie, że czkawka u płodu jest wynikiem nieprawidłowości w budowie jego układu oddechowego lub uszkodzeń. Nic bardziej mylnego. Choć wiele przyszłych mam w wypowiedziach na forach internetowych otwarcie przyznaje, że czkawka u dziecka w brzuchu jest dla nich czymś niepokojącym, tak naprawdę nie ma się czego obawiać.

Częste czkawki u dziecka w ciąży

Nawet jeśli czkawka występuje bardzo często i jest dość mocno nasilona, świadczy tylko o tym, że malec prawidłowo się rozwija, i powoli przygotowuje się na życie poza brzuchem – połykanie płynu owodniowego jest bowiem swojego rodzaju ćwiczeniem, które ma nauczyć malca ruchów niezbędnych do tego, by przeżyć poza łonem mamy: móc oddychać samodzielnie i już od pierwszych chwil życia umieć przełknąć pokarm mamy.

A przy okazji ćwiczy też jego płuca oraz nerki, które połknięty płyn owodniowy muszą przecież przefiltrować. Czkawka, jaka zdarza się od czasu do czasu, jest zaś „efektem ubocznym” tego treningu.

Czytaj:

Kiedy ciąża jest donoszona?

Jak przetrwać ostatnie tygodnie ciąży?

Jak przygotować ciało do porodu? Wideo

Domowe sposoby na czkawkę u dziecka w ciąży

Czkawka może męczyć dziecko w brzuchu kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Czasem zdarza się nawet, że czkawkę mają w tym samym momencie i mama, i maluszek. Niestety, dorosły, który ma czkawkę, jest w dużo lepszej sytuacji, niż dziecko w brzuchu – często wystarczy na chwilę wstrzymać oddech, by ta dokuczliwa przypadłość ustąpiła. Nie istnieje natomiast sposób na to, by zwalczyć czkawkę u płodu - zmiana pozycji, masaż, czy zjedzenie niewielkiej przekąski niestety nic nie dadzą.

Tak naprawdę nie ma zresztą takiej potrzeby – choć tobie czkawka może wydawać się dokuczliwa, płód odbiera ją zupełnie inaczej. Należy ją po prostu przeczekać. Jeśli jednak masz wątpliwości lub niepokoi cię coś w zachowaniu malca w trakcie czkawki, powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE