Czy dziecko PŁACZE w brzuchu matki? Oceń WIDEO sama!

2021-11-22 13:57
Czy dziecko PŁACZE w brzuchu matki?
Autor: Getty images Czy dziecko PŁACZE w brzuchu matki?

Dziecko w brzuchu matki miewa czkawkę, ssie kciuk, kopie, ale czy płacze jeszcze zanim się urodzi?

To na ile dziecko jest świadome świata poza brzuchem ciekawi matki i ojców, którzy mówią do nienarodzonych dzieci, puszczają im muzykę i głaszczą. Badania USG pozwalają obserwować zachowanie dziecka w brzuchu matki z coraz większą dokładnością, również reakcje na bodźce zewnętrzne. Czy wiadomo więc, czy pierwszy krzyk po urodzeniu rzeczywiście jest tym pierwszym? Zdaniem specjalistów - w zależności od tego jak zdefiniujemy krzyk.

Krzyk w brzuchu matki

Matka może poczuć kopnięcia dziecka reagującego na bodźce, ale nie jego krzyk. Jednak według nadań  położników i neonatologów dzieci ćwiczą krzyczenie jeszcze przed narodzinami.. Zachowanie takie odkryto już dawno, ale zespół psychologów rozwoju na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii przeprowadził szersze badania. 

Na nagraniach wideo badań USG widać jak stymulowane wibracjami i hałasem dzieci w trzecim trymestrze ciąży robią miny przypominające krzyk. Na filmach widać jak otwierają szeroko usta, opuszczają brodę i wykonują kolejno kilka "wydechów", które powodują gwałtowny ruch klatki piersiowej, równocześnie odchylając głowę. Taki gwałtowny płacz kończy się, podobnie jak u narodzonych dzieci, drżeniem brody. Nie udało się zbadać, czy w czasie takiego szlochu, dziecko uruchamia struny głosowe. Zachowanie takie zauważono u 6 procent  badanych dzieci.

Zobacz jak wygląda takie zachowanie dziecka: w 15 sekundzie nagrania dziecko jest poddawane wibracjom, a w 20 widać szeroko otwarte usta i serię gwałtownych oddechów.

Czy to pierwszy krzyk?

Jeżeli zdefiniujemy płacz jako nabranie powietrza i wydanie z siebie głośnego dźwięku w reakcji na emocje, to zachowania płodu nie można nazwać krzykiem. Jednak zdaniem specjalistów te ćwiczenia w brzuchu matki, podobnie jak grymasy uśmiechu, które tak chętnie rejestrujemy na zdjęciach 3D z USG, testują sprawność mięśni przed przyjściem dziecka na świat.

Dla matek oglądających nagrania tego typu, z gwałtowną reakcją dziecka na drażniące bodźce jest oczywista - dziecko szlocha. 

Jak liczyć ruchy płodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza