Ostrożność czy zabobon? Powody, dla których część kobiet czeka do 12 tyg. z informacją o ciąży

2022-04-05 15:37

Większość kobiet boi się powiedzieć o ciąży, zanim nie minie jej 12 tydzień. Dlaczego tak się dzieje i jaki jest powód utrzymywania w tajemnicy informacji o ciąży do końca pierwszego trymestru?

test ciążowy
Autor: Getty Images Informować o ciąży od razu, czy czekać?

Dlaczego kobiety czekają do 12-tygodnia, aby powiedzieć o ciąży? Czy to tradycja, a może zabobon?. Oto trzy powody, dla których przyszłe mamy trzymają w sekrecie wynik testu ciążowego i nie mówią o swojej ciąży do 12 tygodnia.

Spis treści

  1. Strach przed poronieniem
  2. Niechęć do "dobrych" rad
  3. Strach przed utratą pracy
Kiedy zrobić test ciążowy?

Strach przed poronieniem

Najczęstszy powód milczenia na temat ciąży do12 tygodnia ciążyjest związany z obawą o poronienie. Do wczesnego poronienia dochodzi zwykle w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli powiesz znajomym i rodzinie o ciąży przed upływem 12 tygodni, a potem doświadczysz tragicznej utraty dziecka, będziesz musiała wszystkim o tym opowiadać.

Wiele kobiet uważa, że łatwiej jest zachować tę smutną wiadomości dla siebie, niż dzielić się nią z innymi, nawet życzliwymi osobami.

Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko poronienia zmniejsza się z każdym tygodniem i prawdopodobnie jest niższe niż myślisz. Poza tym nie warto zakładać czarnego scenariusza.

Niechęć do "dobrych" rad

Gdy tylko powiesz znajomym o ciąży, wszyscy na pewno będą musieli to skomentować. Twoja ciocia, kuzyn i współpracownicy będą mieli coś do powiedzenia na temat tego, jak powinnaś teraz jeść, żyć, ćwiczyć i ubierać się.

Oczywiście część uwag będzie cenna i wartościowa, ale nie każda z nas lubi słuchać się innych, nawet, gdy mają rację. Szczególnie niepożądane mogą być opowieści rodem z horrorów („A kuzynka mojej sąsiadki to prawie umarła przy porodzie..."), które tylko niepotrzebnie stresują i denerwują przyszłe mamy.

Oczywiście dobre rady pojawią się także po 12 tygodniu ciąży, więc po prostu naucz się reagować na nie uśmiechem.

Zobacz, jak amerykanki mówią rodzinie o swojej ciąży

Strach przed utratą pracy

Chociaż zwolnienie kobiety z powodu ciąży jest niezgodne z prawem, wiele kobiet musi liczyć się z innym traktowaniem po ogłoszeniu dobrych wieści. Niektórym odbiera się ich projekty lub obowiązki, innym nie przedłuża umowy o pracę. Wiele kobiet boi się więc, że ich stan wpłynie na decyzję szefa odnośnie ich osoby jako pracownika.

Mimo to warto powiedzieć szefowi wcześniej o ciąży, jeśli twoja praca może stwarzać ryzyko dla nienarodzonego dziecka. Wtedy szef powinien dostosować twoje obowiązki do twojego stanu.

Pamiętaj – moment ogłoszenia informacji o ciąży należy do ciebie. Jeśli chcesz wykrzyczeć to przez megafon, w 10 minut po tym, jak na teście ciążowym pokażą się 2 kreski - zrób to. A jeśli chcesz zaczekać do szóstego miesiąca, gdy twój brzuch powie za ciebie wszystko – twoja wola!

Czytaj: Jak powiedzieć o ciąży? Ciekawe pomysły informujące o ciąży

Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Sonda
Kiedy powiedziałaś rodzinie o ciąży?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza