Dolegliwości ciążowe: czego się spodziewać w drugim trymestrze ciąży?

2012-11-12 17:15

Drugi trymestr ciąży jest zwykle najmilej wspominany przez ciężarne. Dolegliwości ciążowe - nudności i wymioty - już cię nie męczą. Cieszysz się oczekiwaniem na dziecko, ale w drugim trymestrze też mogą pojawić się dolegliwości. Jakie są dolegliwości ciążowe typowe dla drugiego trymestru?

Gorączka w ciąży: czy jest groźna i kiedy trzeba iść do lekarza?
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka w ciąży: czy jest groźna i kiedy trzeba iść do lekarza?

Spis treści

  1. Korzystaj z życia
  2. Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze: żylaki, hemoroidy, krawienia dziąseł, krwawienia z nosa
  3. Ruchy płodu w drugim trymestrze ciąży
  4. Apetyt na seks  w drugim trymestrze ciąży

Ufff... Zniknęły przykre dolegliwości ciążowe: nudności ustąpiły, minął czas nieustannej senności i zmęczenia. Wreszcie zaokrągla się brzuszek, ale jeszcze nie utrudnia codziennej aktywności. Rozkwitasz. Nic dziwnego, drugi trymestr jest najfajniejszy. Obawy z początku ciąży poszły w zapomnienie, rozpiera cię radość z oczekiwania na dziecko. W dodatku pod wpływem zmian hormonalnych włosy – atrybut kobiecości – stają się lśniące i mocniejsze.

Dobrze wiedzieć

Korzystaj z życia

  • Jeśli dotychczas nie kupiłaś nowego biustonosza, najwyższy czas na zmiany. Stanik w źle dobranym rozmiarze uciska piersi i deformuje je, za luźny obwód sprawia, że piersi opadają. W dodatku może powodować bóle kręgosłupa. Wybierz stanik w perfekcyjnie dobranym rozmiarze, wygodny. Nie musi mieć szerokich ramiączek, ważne, by miseczki mieściły całe piersi, bez tworzenia "bułeczek" nad miseczkami. Fiszbiny muszą celować na środek pachy, a obwód nie może podjeżdżać do góry. Wystrzegaj się staników, które „rosną” razem z piersiami. To po prostu biustonosze, które nie podtrzymują biustu, o rozciągliwych miseczkach i obwodzie.
  • Poszukaj szkoły rodzenia. Dowiesz się tam wiele nie tylko o porodzie, ale także o połogu i pielęgnacji dziecka. Specjaliści pomogą oswoić obawy i lęki, które od czasu do czasu miewa niemal każda ciężarna.
  • To najlepszy czas na podróż. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, właśnie teraz wybierz się na urlop. Naładujesz akumulatory przed porodem.
  • Gimnastykuj się! Ćwiczenia rozluźniają, zmniejszają bóle kręgosłupa, zapobiegają zaparciom, żylakom i polepszają samopoczucie!

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze: żylaki, hemoroidy, krawienia dziąseł, krwawienia z nosa

Wraz z przybywającymi dodatkowymi kilogramami rośnie ryzyko żylaków nóg i hemoroidów odbytu. Staraj się dużo ruszać, spacerować, gimnastykować. Kup wygodne, nieuciskające majtki i pierwsze ciążowe ubrania. Śluzówka w nosie i jamie ustnej jest teraz bardzo silnie ukrwiona. Dlatego nawet niewielki uraz może się skończyć krwawieniem z nosa, a mycie zębów twardą szczoteczką – krwawieniem dziąseł. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie. Pomóc może też płukanie ust Dentoseptem lub Septosanem i unikanie twardych pokarmów.

Ruchy płodu w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze czeka cię chwila, którą zapamiętasz na lata: pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jesteś pierwiastką, poczujesz je około 19.–20. tygodnia. Kobiety będące w kolejnej ciąży zauważają je zwykle w 16.–18. tygodniu. Trudno opisać to wrażenie, ale gdy je poczujesz, będziesz wiedziała, że to właśnie TO. Już za kilka tygodni te delikatne muśnięcia zmienią się w kuksańce, które mogą wybudzić ze snu.

Apetyt na seks  w drugim trymestrze ciąży

Zmiany hormonalne sprawiają, że pochwa i piersi są bardziej ukrwione, a tym samym wrażliwe. Czujesz się szczęśliwa i atrakcyjna, bo ciąża dodaje ci uroku – a to wzmaga zwykle ochotę na intymne zbliżenia. Jeśli lekarz nie zabrania współżycia, kochajcie się na zdrowie. To zbliży was do siebie jeszcze bardziej.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza