Objawy ciąży

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). Warto pamiętać, że brak miesiączki może wynikać też z innych powodów – wśród najczęstszych wymienia się: stres, przemęczenie, intensywne odchudzanie, czy zmiany klimatu.

Kobiecie od jakiegoś czasu dokuczały wzdęcia i bolesne skurcze żołądka. Udając się do lekarza, nawet nie brała pod uwagę, że to nie są zwykłe dolegliwości jelitowe. Tymczasem lekarze nie mieli wątpliwości – kobieta mała niezwykle rzadką postać ciąży pozamacicznej.
Liczba ciąż bliźniaczych rośnie - obecnie stanowią nieco ponad 3 procent wszystkich urodzonych dzieci. Czy można rozpoznać ciążę bliźniaczą jeszcze zanim na USG pokażą się dwa pęcherzyki? Kilka mam bliźniąt opowiedziało o symptomach, które ich zdaniem, są typowe dla ciąży mnogiej.
Brak miesiączki zazwyczaj kojarzy się z ciążą. Może być jednak spowodowany także innymi czynnikami. Gdy wynik testu ciążowego jest negatywny, a krwawienie dalej się nie pojawia, warto poznać inne możliwe przyczyny. Brak okresu, a negatywny test ciążowy – co to może oznaczać? Przeczytaj nasz poradnik w którym dowiesz się o chorobowych i niechorobowych przyczynach braku miesiączki.
Test ciążowy online pomoże ci sprawdzić, czy masz pierwsze objawy ciąży. Już teraz możesz rozwiązać internetowy quiz z wynikiem w ciągu kilku minut i to za darmo. Wysoki wynik powinien skłonić cię do wykonania standardowego testu ciążowego i wizyty u lekarza.
Krwawienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży, który wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w macicy, jednak nie występuje u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są przyczyny krwawienia implantacyjnego w ciąży, jakie są jego objawy i jak je odróżnić od miesiączki.
Beta hCG to pierwszy znak informujący o ciąży. To właśnie hormon beta hCG w ciąży jest wykrywany przez test ciążowy po zapłodnieniu. Poziom beta hCG rośnie wraz z rozwojem płodu. Jakie są normy beta hCG w poszczególnych tygodniach ciąży? Przeczytaj!
Kiedy zrobić test ciążowy? To pytanie zadaje sobie wiele par, które starają się o dziecko. Test ciążowy zrobiony po jednym albo dwóch dniach od stosunku nic nie wykaże, dlatego nie warto spieszyć się z jego wykonaniem. Przeczytaj, kiedy zrobić test ciążowy, by uzyskać miarodajny wynik.
Śluz odgrywa bardzo ważną w rolę w zapłodnieniu, ale także już w samej ciąży. Obserwuj wydzielinę przez całą ciążę, bo upławy w ciąży mogą być niepokojące. Jak wygląda prawidłowy śluz po zapłodnieniu?
Nadwrażliwość na zapachy w ciąży jest uznawana za jeden z wczesnych objawów ciąży. Rzeczywiście, pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży i jest dość uciążliwa, bo często wywołuje inne dolegliwości typowe dla początku okresu oczekiwania na dziecko, czyli wymioty i mdłości. Jak sobie radzić ze zbyt czułym ciążowym nosem?
Ból piersi w ciąży i powiększenie ich rozmiaru to często pierwszy objaw ciąży. Siatka niebieskich naczynek wyraźnie zakreślona na skórze piersi i pełne tkliwe piersi zdradzają twój stan. Możesz nawet poczuć, że jesteś w ciąży – gdy dotkniesz piersi, poczujesz nieprzyjemny ból. Dlaczego tak się dzieje?
Jak rozpoznać ciążę? Wczesna ciąża jest trudna do wykrycia na podstawie samych objawów, bez dokładnych badań, na przykład testu ciążowego. Często objawy, które bierzemy za wczesne oznaki ciąży, mają inne źródło. W jaki sposób poznać, że jesteś w ciąży i jak rozpoznać ciążę bez testu?
Większość kobiet zastanawia się, jak długo trwają mdłości w ciąży, ponieważ ta dolegliwość mocno daje się we znaki. Do kiedy ciążowe mdłości powinny ustąpić? Zazwyczaj pod koniec drugiego trymestru. Dobra wiadomość jest taka, że ciążowe mdłości to objaw świadczący o prawidłowym rozwoju ciąży.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu w ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się, kiedy zrobić test ciążowy, nie powinny się z tym spieszyć. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki, mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi - to skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety; często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu; stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem, problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony; upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny, zmiana pH pochwy na bardziej zasadowe oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najbardziej powszechnych wczesnych objawów ciąży, podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych – dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei obniża ciśnienie krwi matki – stąd zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.