Dziwne objawy syndromu wicia gniazda – czy też je miałaś?

2022-01-14 15:23

Wiele mówi się o syndromie wicia gniazda, ale co to tak naprawdę znaczy? Czy jeśli szukasz wózka w intrenecie, to oznacza że „wijesz gniazdo”, a jeśli zamartwiasz się o przyszłość dziecka, to już nie? Naukowcy przyjrzeli się najczęstszym zachowaniom przyszłych mam z syndromem wicia gniazda.

Syndrom wicia gniazda – czy wiesz, jak naprawdę się objawia?
Autor: Getty images Syndrom wicia gniazda – czy wiesz, jak naprawdę się objawia?

Syndrom wicia gniazda to naturalny objaw obserwowany nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt - stąd zresztą jego nazwa. Pojawia się w ostatnich miesiącach ciąży i charakteryzuje ogromną potrzebą sprzątania, porządkowania, czyszczenia – a wszystko po to, by przygotować dom na pojawienie się nowego członka rodziny.

Oczywiście, nie każdy objaw przygotowywania się do porodu jest syndromem wicia gniazda. Nie trzeba być przecież w ciąży, żeby domyślić się, że narodziny dziecka wiążą się z kupnem ubranek, łóżeczka czy wózka. Warto jednak wiedzieć, że wicie gniazda ma też inne objawy, których nie połączyłabyś tym syndromem.  

Naukowcy wyszczególnili kilka typowych symptomów wicia gniazda, których nie da się pomylić z niczym innym i tych trochę "dziwnych". Zobacz, o czym mowa, oglądając galerię.

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży