E-papieros w ciąży: czy przyszła mama może palić e-papierosy?

2021-09-02 15:14

E-papierosy stały się w ostatnich latach bardzo popularne wśród osób, które walczą z nałogiem nikotynowym. Zyskały sławę znacznie zdrowszych niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale czy oznacza to, że przyszła mama może palić e-papierosy? Czy e-papieros w ciąży to dobry pomysł?

e-papieros w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com E-papieros w ciąży dostarcza palącej osobie nikotyny.

E-papierosy w ciąży - to temat budzący wątpliwości. Mówi się, że e-papierosy są nie tylko pomocą dla osób, które chcą zerwać z paleniem papierosów tradycyjnych, ale stanowią również alternatywę dla tych, którzy z paleniem tak do końca zerwać nie chcą - poszukują za to jego zdrowszej wersji. Czy tak jest w przypadku przyszłych mam? 

W 2013 roku Główny Inspektorat Sanitarny i warszawskie Centrum Onkologii - Instytut przeprowadziły badania, z których wynika, że e-papierosy pali w Polsce od 600 do 900 tysięcy osób. Wśród nich są też kobiety, planujące zostać mamami. Czy korzystanie z e-papierosa w ciąży może mieć negatywne następstwa i na czym polega działanie e-papierosów?

Spis treści

  1. Czym jest e-papieros?
  2. Czy e-papieros w ciąży różni się od palenia papierosa?
  3. Czy e-papieros w ciąży może być groźny dla płodu?
M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Czym jest e-papieros?

"E" umieszczone w nazwie tego rodzaju produktów oznacza, że są to urządzenia elektroniczne - w środku umieszcza się wkład, czyli liquid - który zostaje podgrzany i zamienia się w parę, którą użytkownik może wdychać i wydychać. E-papierosy są mniej szkodliwą dla zdrowia wersją tradycyjnych papierosów. Przede wszystkim, nie zawierają substancji rakotwórczych i toksycznych.

W ich skład wchodzi woda, gliceryna, nikotyna, substancja smakowa i glikol propylenowy. Ten ostatni, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego, ma nie wywoływać żadnych skutków ubocznych. Co więcej, osoby, które przebywają w towarzystwie kogoś, kto pali e-papierosa, nie są narażone na bierne palenie.

Dzięki e-papierosom ci, którzy do tej pory byli nałogowymi palaczami ich tradycyjnych odpowiedników, mogą nadal cieszyć się "zaciąganiem" papierosa, mają ręce zajęte trzymaniem urządzenia. Palenie e-papierosów wywołuje też znacznie mniej negatywnych reakcji ze strony innych osób.

Czy e-papieros w ciąży różni się od palenia papierosa?

- E-palenie jest zdecydowanie zdrowsze niż palenie papierosów. Przede wszystkim, w tradycyjnych papierosach, oprócz nikotyny, znajdują się też substancje smołowate. Mają one działanie rakotwórcze, są silnie miażdżycorodne. E-papieros ich nie ma, choć znajduje się w nim nikotyna.

Tego typu urządzenie jest przeznaczone dla osób uzależnionych od palenia. Także behawioralnie, czyli takich, które nie wyobrażają sobie, że pijąc kawę czy jedząc deser, nie będą jednocześnie palić - wyjaśnia dr Barbara Jerschina, internista z Centrum Medycznego LUX MED.

Czytaj: Dowiedz się również, w jaki sposób zerwać z nałogiem w ciąży>>

Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Czy e-papieros w ciąży może być groźny dla płodu?

Główne wątpliwości co do tego, czy e-papieros w ciąży to dobry pomysł budzi fakt, że w liquidach znajduje się nikotyna. Jej działanie może uszkodzić rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu, narządy, na które działa, nie otrzymują właściwej dawki substancji odżywczych i tlenu.

Ponadto, nikotyna jest substancją silnie uzależniającą, więc bardzo prawdopodobne jest, że mama paląca w ciąży będzie to robiła również później. Warto jednak dodać, że na rynku dostępne są również e-papierosy, które nie zawierają nikotyny.

Obecnie trudno z całą pewnością określić, czy e-papieros w ciąży może mieć negatywne działanie na matkę i jej dziecko. Produkty zostały wprowadzone do użytku stosunkowo niedawno, więc nie można jeszcze mówić o długofalowych skutkach spożywania papierosów elektronicznych przez przyszłe mamy.

Co więcej, w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju e-papierosy, więc poziom ich toksyczności nie zawsze jest taki sam. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli w e-papierosie, zamiast nikotyny, znajduje się olejek, nadal pozostaje on substancją chemiczną, która wpływa na działanie naszego organizmu. Dlatego też lekarze zazwyczaj, profilaktycznie, odradzają palenie e-papierosa w ciąży.

Pamiętajmy, że nie tylko palenie papierosów przez matkę działa na płód - jeśli jej partner pali, ona, a co za tym idzie, rozwijające się w jej brzuchu dziecko, staje się bierną palaczką i działają na nią wszystkie substancje toksyczne. Osoby planujące potomstwo - zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata - powinny więc pomyśleć o rzuceniu palenia jeszcze przed ciążą.

Nie jest wskazane stosowanie e-papierosa w ciąży i u kobiet, które karmią piersią. Z urządzenia nie powinny też korzystać osoby z chorobami serca, nadciśnieniem, uczulone na którykolwiek ze składników liquidu. Nie warto też sięgać po e-papierosa, nie będąc nałogowym palaczem. Ten wynalazek ma z założenia pomóc rzucić nałóg lub zmienić na mniej szkodliwy. Jeśli sięgnie po niego osoba, która wcześniej nie paliła, w łatwy sposób może się uzależnić od nikotyny.

Zobacz także: Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży?

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza