Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w pracy, sklepie, na uczelni lub w miejscu publicznym?

2020-06-12 12:29

Ciążowe mdłości dokuczają każdej przyszłej mamie, ale szczególnie trudno mają te panie, które nadal chcą żyć aktywnie – pracować, studiować, wyjeżdżać, chodzić na zajęcia fitness. Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi na spotkaniu biznesowym, na uczelni, w miejscu publicznym czy na zajęciach fitness?

Jak sobie radzic z mdłosciami ciażowymi w pracy, sklepie, na uczelni lub w miejscu publicznym?
Autor: Getty images

Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w pracy, na wykładzie na uczelni, zajęciach fitness dla przyszłych mam, w sklepie, autobusie czy innym miejscu publicznym? To problem wielu kobiet w ciąży, które chcą żyć tak jak dotąd – pracować zawodowo, spotykać się z przyjaciółmi czy chodzić na zajęcia sportowe.

Trudno przecież oczekiwać, by z powodu tak fizjologicznej, można by rzec naturalnej przypadłości, jaką są wymioty w ciąży, rezygnować z życia, jakie się lubi i chce wieść.

Jak sobie poradzić z mdłościami ciążowymi i wymiotami w pracy lub na spotkaniu z koleżankami, gdy nigdy nie wiadomo, czy na mdłościach się skończy, czy niestety nie – i pojawią się też wymioty?

Spis treści

  1. Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w miejscach publicznych?
  2. Jak opanować młodości ciążowe w pracy lub na uczelni?
  3. Jak sobie radzić z wymiotami i mdłościami na zajęciach fitness?

Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w miejscach publicznych?

Przed wyjściem z domu zawsze się upewnij, czy w torebce masz coś, co pomoże ci powstrzymać atak mdłości w najmniej odpowiednim momencie. Może to być np. banan, małe opakowanie migdałów albo – jeszcze lepiej – specjalna guma do żucia z imbirem, którą można kupić w aptece. To suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży.

Wychodząc z domu, zawsze warto też mieć przy sobie woreczki na wymioty – mogą to być zwykłe foliówki, ale najlepiej kupić specjalne woreczki z absorbentem, który szybko zamienia wymiociny w ciało stałe, neutralizując przy tym ich nieprzyjemny zapach. Niezbędna jest również butelka z wodą, aby móc wypłukać usta. To rzeczy bardzo pomocne, gdy mdłości zakończą się wymiotami, np. podczas jazdy miejskim autobusem, tramwajem czy pociągiem.

Jadąc środkami komunikacji miejskiej, zawsze zajmuj miejsce niedaleko drzwi, aby móc jak najszybciej wysiąść. Jeśli masz ze sobą woreczek czy pojemnik na wymioty, to z nich korzystaj, a jeśli nie masz – to po wyjściu z autobusu czy tramwaju przynajmniej spróbuj znaleźć pojemnik na śmieci czy stań z tyłu, za wiatą przystankową.

Warto też wszędzie, gdzie przebywasz – o ile to możliwe – wybierać miejsca przy otwartym oknie (ale bez przeciągu). Głębokie oddychanie świeżym powietrzem jest bowiem jednym ze sposobów złagodzenia ataku nudności. A jeśli czujesz, że zbliża się taki atak, ale nie możesz skorzystać z okna – wyjdź na zewnątrz budynku, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

Z tych powodów zwracaj też uwagę, czy pomieszczenia, w których przebywasz, są dobrze wentylowane – łatwiej ci będzie tam uniknąć mdłości.

Jak opanować młodości ciążowe w pracy lub na uczelni?

„W biurze zawsze się zastanawiałam, czy zdążę do łazienki, czy jednak lepiej skorzystać z kosza pod biurkiem” – napisała jakaś ciężarna na jednym z internetowych forów. Może się zdarzyć, że rzeczywiście będziesz musiała skorzystać z kosza czy woreczka, ale trudno – to nie koniec świata, takie rzeczy się zdarzają.

Warto jednak uprzedzić współpracowników, że może się tak stać. Być może dzięki temu udostępnią ci miejsce przy otwieranym oknie czy biurko stojące najbliżej drzwi, żebyś zdążyła dojść do toalety – znane są takie przypadki.

Jeśli mdłości w pracy zakończą się wymiotami, dokładnie wypłucz po nich usta wodą, ale nie myj od razu zębów – odczekaj ze 20 minut. Z myciem zębów może być w ogóle problem, bo zbyt głęboka manipulacja szczoteczką nasila i wywołuje mdłości i wymioty. Ale nie
zalecamy, abyś ich w ogóle nie myła tygodniami (do czego też przyznała się jedna z internautek – tak bardzo było to dla niej niekomfortowe).

Zęby myć trzeba, ale bardzo ostrożnie – bez głębokiego wkładania szczoteczki do jamy ustnej. Po takim płytszym szczotkowaniu dodatkowo trzeba użyć nici dentystycznej i płynu do płukania ust, aby zwiększyć skuteczność czyszczenia zębów.

Czytaj: Co pomaga na wymioty w ciąży? Zasady, które pozwolą uniknąć ciążowych mdłości

Prawa i przywileje ciężarnej pracującej na etacie. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

Jak sobie radzić z wymiotami i mdłościami na zajęciach fitness?

Jeżeli cierpisz na bardzo intensywne wymioty, to radzimy jednak zrezygnować w tym czasie z ćwiczeń fizycznych – przynajmniej w formie zorganizowanej, grupowej (w domu możesz spróbować, bo będziesz bardziej swobodna). Natomiast jeżeli dokuczają ci tylko mdłości, które są wprawdzie również bardzo nieprzyjemne, ale da się z nimi żyć – to lekki trening może ci pomóc.

Ale pamiętaj, że nie może być intensywny. Spróbuj raczej ćwiczeń oddechowych, delikatnego rozciągania i spokojnej mobilizacji we wszystkich stawach. Unikaj ćwiczeń wymagających głębokich skłonów, skrętów głowy i ramion i w ogóle wszelkich gwałtownych ruchów, bo mogą sprzyjać mdłościom.

Jeśli decydujesz się na trening wzmacniający, nie przesadzaj z obciążeniem, tempem i liczbą powtórzeń. Rób też dłuższe przerwy między seriami i szukaj pozycji, w których czujesz się najlepiej. Przed zajęciami warto założyć na nadgarstki akupresurowe opaski przeciwwymiotne – niektórym kobietom pomagają, ale nie wszystkim.

Czytaj: Jak długo trwają mdłości ciążowe, do kiedy występują i jakie są ich dobre strony?

Czy mdłości w ciąży można leczyć?

Sposoby na ból głowy w ciąży - co robić, gdy w ciąży boli głowa

Warto wiedzieć

Wymioty czy mdłości? Jak je odróżnić?

Zarówno nudności, jak i umiarkowane wymioty nie są w ciąży objawem choroby, tylko zjawiskiem fizjologicznym, czyli normalnym i powszechnym, wywołanym głównie przez hormony ciążowe.

Nudności to nieprzyjemne, ale też niebolesne, subiektywne uczucie potrzeby zwymiotowania. Wymioty natomiast polegają na gwałtownym zwracaniu treści z przewodu pokarmowego, zwykle wprost z żołądka. Wymioty w ciąży poprzedzone są zwykle nudnościami – jako sygnałem ostrzegawczym. A często na mdłościach się kończy i wymiotów już nie ma.

Niestety, nigdy z góry nie wiadomo, czy atak mdłości doprowadzi do wymiotów, czy nie, a poza tym atak taki zjawia się nagle, nie pozostawiając zbyt wiele czasu na reakcję. To sprawia, że kobiety we wczesnej ciąży mają naprawdę niełatwe życie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza