Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

2014-12-17 11:44 Agnieszka Roszkowska
woda z cytryna sposób na nudności w ciąży
Autor: Joanna Marciniak-Wróblewska, archiwum Murator|_archiwum-murator Picie wody gazowanej z cytryną to jeden ze sposobów na nudności w ciąży. Wodę pijemy przez cały dzień małymi łykami.

Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży. Imbir, migdały, małe śniadanie do łóżka – o tych sposobach na mdłości na początku ciąży na pewno już słyszałaś. My podpowiadamy mniej znane metody radzenia sobie z nudnościami w ciąży. Oto nietypowe, ale skuteczne sposoby na nudności.

Nudności w ciąży to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość zwłaszcza na początku ciąży. Co pomaga je zwalczyć? Na tę dolegliwość w ciąży nie ma jednego, pewnego sposobu: niektóre kobiety twierdzą, że nic im nie pomagało i po prostu musiały poczekać, aż nudności miną. Mamy jednak nadzieję, że w twoim przypadku nie będzie aż tak źle i uda ci się znaleźć swój własny sposób na poradzenie sobie z ciążowymi nudnościami). Przedstawiamy kilka mniej znanych sposobów na mdłości ciążowe. Spróbuj – może okażą się skuteczne?

Świeży ananas z rana

Istnieją badania, które potwierdziły, że jedzenie rano świeżego ananasa albo picie soku ananasowego łagodzi mdłości i wymioty w ciąży. Warto spróbować – nawet jeśli nie pomoże, to na pewno dostarczy ci cennych witamin i soli mineralnych. Ananasa warto wcześniej schłodzić – podobno wtedy jest najskuteczniejszy na poranne nudności w ciąży. Słyszałaś, że we wczesnej ciąży nie wolno jeść tego owocu, bo wywołuje poronienia? To mit. Bez obaw możesz zjadać miseczkę ananasa codziennie rano. 

Zobacz także:

Dieta w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?

Mdłości i wymioty w ciąży. 8 sposobów na nudności w ciąży

Mdłości w ciąży – dlaczego w ciąży jest niedobrze?

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Aromaterapia jeden ze sposobów na mdłości

Niektóre zapachy skutecznie łagodzą nudności w ciąży. Polecane są olejki eteryczne: lawendowy, sosnowy, miętowy i eukaliptusowy. A słynna Janet Balaskas (specjalistka od porodów naturalnych) dodaje: różany i rumiankowy. Możesz skropić takim olejkiem płócienną chusteczkę i nosić ją przy sobie. A w domu korzystać z kominka aromaterapeutycznego, dzięki któremu zbawienny zapach rozniesie się po całym pomieszczeniu. W internecie można też kupić specjalny aromaterapeutyczny sztyft dla kobiet w ciąży.

Gazowana woda z cytryną

Wiemy, wiemy: dla kobiet w ciąży poleca się wodę niegazowaną, bo dwutlenek węgla może powodować wzdęcia lub zgagę. Ale akurat przy nudnościach w ciąży wielu kobietom pomagają napoje gazowane – potwierdzają to nawet lekarze. Niektóre kobiety właśnie dlatego piją w ciąży colę, ale zawiera ona cukier i kofeinę, więc lepszym rozwiązaniem jest gazowana woda mineralna z dużą ilością soku z cytryny. Jak pić wodę gazowaną, by była sposobem na mdłości w ciąży? Wodę należy pić niewielkimi łykami, nawet przez cały dzień. Jeśli chodzi o temperaturę podania, są dwie szkoły: zimna i ciepła. Częściej jednak poleca się picie wody lekko schłodzonej.

Opaski akupresurowe na nadgarstki

W aptekach i sklepach można również kupić specjalne opaski uciskowe, które trzeba nosić na nadgarstkach. Prawidłowo założone opaski stymulują określone punkty na ciele – tzw. punkty neiguan, znajdujące się ok. 2 cm powyżej nadgarstka, po wewnętrznej stronie ręki. Zgodnie z zasadami akupresury taka stymulacja ma zapobiegać nudnościom w ciąży. Produkt jest sprowadzany z Wielkiej Brytanii, a producent opasek zapewnia, że ich skuteczność została potwierdzona w testach klinicznych. Warto to sprawdzić na sobie. 

Dobrze wiedzieć

Za mdłości w ciąży odpowiedzialne są geny?

Do tej pory uważano, że za ciążowe mdłości odpowiadają zmiany stężenia hormonów. Uczeni z University of Southern California w Los Angeles wyjaśnili jednak, dlaczego skłonności do porannych nudności u ciężarnych często występują rodzinnie.

Badacze zidentyfikowali dwa geny – GDF15 i IGFBP7 – które mają wpływ zarówno na wzrost łożyska, jak i na regulację apetytu. Co więcej, wiążą się też z kacheksją nowotworową.

Ciężkie nudności i wymioty, utrudniające funkcjonowanie, występują u ok. 2 procent ciężarnych. Znanym przykładem jest Księżna Kate, która z tego powodu musiała być poddana hospitalizacji w pierwszej ciąży.

Głębokie oddychanie

Gdy zaczynasz odczuwać poranne mdłości, staraj się pooddychać świeżym powietrzem: stań przy szeroko otwartym oknie i wykonuj głębokie, spokojne oddechy. Niektórzy (np. Balaskas) zalecają trening oddechowy w połączeniu z jogą, ale to wymaga już specjalnego przygotowania i warunków. Staraj się przynajmniej codziennie przez godzinę spacerować na świeżym powietrzu, ćwicząc głębokie oddychanie jako sposób na ciążowe nudności.

Wsparcie psychiczne

Za jedną z przyczyn występowania nudności w ciąży – poza działaniem hormonów – uważa się dyskomfort psychiczny, problemy emocjonalne. Badania pokazały, że nudności i wymioty mogą być wynikiem ambiwalentnej postawy kobiety wobec ciąży, dużego napięcia i lęku odczuwanego w związku z tym stanem. Jedno z badań wykazało też, że nudności w ciąży częściej występują one u kobiet bezrobotnych lub prowadzących dom niż u tych pracujących zawodowo. Stąd wśród zaleceń pojawia się pomoc psychologiczna: szczere rozmowy o swoich problemach z przyjaciółką, partnerem albo psychologiem. 

Ciepły okład

W czasie ataku mdłości ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą. Tę metodę jako sposób na ciążowe mdłości poleca w swojej książce ginekolog dr Preeti Agrawal.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE
konwalka0
|

to może ja też się skuszę, skoro tak zachwalacie, co mi szkodzi

Zoflirek
|

Tak, zaufałam mojemu lekarzowi i pregna vomi sprawdziła się fenomenalnie:)

doris9
|

i jak, próbowałaś? Pomogło?

Zoflirek
|

Mi lekarz zaproponował Pregne Vomi, która własnie ma w składzie wyciąg z kłączy imbiru między innymi ;)

konrad
|

Lekarz prowadzący mojej żony zalecił jej Pregnę Vomi. Mdłości już nie są dla niej takie straszne :) Nie martw się na zapas - niektóre kobiety podobno nie mają tego problemu. A jeśli i Ciebie dopadnie to są na to skuteczne sposoby. Zapytaj lekarza. U nas zadziałało.

doris9
|

A co z imbirem? słyszałam, że herbatki pomagają. jestem na etapie starania się o dziecko, ale już mnie straszą tymi mdłościami i szukam sposobów... :/

Doris
|

A co z imbirem? Słyszałam, że np herbatki pomagają. Ja jestem na etapie starania się o dziecko, ale już mnie wszyscy straszą mdłościami w ciąży :/