Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

2020-01-08 10:18

Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży. Imbir, migdały, małe śniadanie do łóżka – o tych sposobach na mdłości na początku ciąży na pewno już słyszałaś. My podpowiadamy mniej znane metody radzenia sobie z nudnościami w ciąży. Oto nietypowe, ale skuteczne sposoby na nudności.

Nudności w ciąży: co pomaga?
Autor: Getty images

Sposobów na nudności w ciąży jest wiele - kobiety oczekujące dziecka próbują rożnych metod, ponieważ mdłości w ciąży to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość zwłaszcza na początku ciąży.

Co pomaga zwalczyć mdłości w ciąży? Niektóre kobiety twierdzą, że nic im nie pomagało i po prostu musiały poczekać, aż nudności miną. Prawda jest jednak taka, że każdy organizm reaguje na co innego. Dlatego na tę dolegliwość w ciąży nie ma jednego, pewnego sposobu.

Znane są tradycyjne metody, jak jedzenie imbiru w różnych postaciach czy pogryzanie migdałów. Ale jest też wiele innych, nietypowych sposobów na mdłości, a jednak skutecznych. Przedstawiamy kilka mniej znanych sposobów na mdłości ciążowe.

Spis treści:

  1. Świeży ananas z rana
  2. Aromaterapia
  3. Gazowana woda z cytryną
  4. Opaski akupresurowe na nadgarstki
  5. Głębokie oddychanie
  6. Wsparcie psychiczne
  7. Ciepły okład

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Świeży ananas z rana

Istnieją badania, które potwierdziły, że jedzenie rano świeżego ananasa albo picie soku ananasowego łagodzi mdłości i wymioty w ciąży. Warto spróbować – nawet jeśli nie pomoże, to na pewno dostarczy ci cennych witamin i soli mineralnych.

Ananasa warto wcześniej schłodzić – podobno wtedy jest najskuteczniejszy na poranne nudności w ciąży. Słyszałaś, że we wczesnej ciąży nie wolno jeść tego owocu, bo wywołuje poronienia? To mit. Bez obaw możesz zjadać miseczkę ananasa codziennie rano. 

Zobacz także:

Dieta w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?

Mdłości w ciąży: jak długo występują i kiedy się kończą

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Aromaterapia

Nietypowym sposobem na mdłości ciążowe jest aromaterapia. Niektóre zapachy skutecznie łagodzą nudności w ciąży. Polecane są olejki eteryczne: lawendowy, sosnowy, miętowy i eukaliptusowy. A słynna Janet Balaskas (specjalistka od porodów naturalnych) dodaje: różany i rumiankowy.

Możesz skropić takim olejkiem płócienną chusteczkę i nosić ją przy sobie. A w domu korzystać z kominka aromaterapeutycznego, dzięki któremu zbawienny zapach rozniesie się po całym pomieszczeniu. W internecie można też kupić specjalny aromaterapeutyczny sztyft dla kobiet w ciąży.

Gazowana woda z cytryną

Wiemy, wiemy: dla kobiet w ciąży poleca się wodę niegazowaną, bo dwutlenek węgla może powodować wzdęcia lub zgagę. Ale akurat przy nudnościach w ciąży wielu kobietom pomagają napoje gazowane – potwierdzają to nawet lekarze.

Niektóre kobiety właśnie dlatego piją w ciąży colę, ale zawiera ona cukier i kofeinę, więc lepszym rozwiązaniem jest gazowana woda mineralna z dużą ilością soku z cytryny.

Jak pić wodę gazowaną, by była sposobem na mdłości w ciąży? Wodę należy pić niewielkimi łykami, nawet przez cały dzień. Jeśli chodzi o temperaturę podania, są dwie szkoły: zimna i ciepła. Częściej jednak poleca się picie wody lekko schłodzonej.

Opaski akupresurowe na nadgarstki

W aptekach i sklepach można również kupić specjalne opaski uciskowe, które trzeba nosić na nadgarstkach. Prawidłowo założone opaski stymulują określone punkty na ciele – tzw. punkty neiguan, znajdujące się ok. 2 cm powyżej nadgarstka, po wewnętrznej stronie ręki.

Zgodnie z zasadami akupresury taka stymulacja ma zapobiegać nudnościom w ciąży. Produkt jest sprowadzany z Wielkiej Brytanii, a producent opasek zapewnia, że ich skuteczność została potwierdzona w testach klinicznych. Warto to sprawdzić na sobie. 

Dobrze wiedzieć

Za mdłości w ciąży odpowiedzialne są geny?

Do tej pory uważano, że za ciążowe mdłości odpowiadają głównie zmiany stężenia hormonów. Uczeni z University of Southern California w Los Angeles wyjaśnili jednak, dlaczego skłonności do porannych nudności u ciężarnych często występują rodzinnie.Badacze zidentyfikowali dwa geny – GDF15 i IGFBP7 – które mają wpływ zarówno na wzrost łożyska, jak i na regulację apetytu. Co więcej, wiążą się też z kacheksją nowotworową.Ciężkie nudności i wymioty, utrudniające funkcjonowanie, występują u ok. 2 procent ciężarnych. Znanym przykładem jest Księżna Kate, która z tego powodu musiała być poddana hospitalizacji w pierwszej ciąży.

Głębokie oddychanie

Gdy zaczynasz odczuwać poranne mdłości, staraj się pooddychać świeżym powietrzem: stań przy szeroko otwartym oknie i wykonuj głębokie, spokojne oddechy. Niektórzy (np. Balaskas) zalecają trening oddechowy w połączeniu z jogą, ale to wymaga już specjalnego przygotowania i warunków.

Staraj się przynajmniej codziennie przez godzinę spacerować na świeżym powietrzu, ćwicząc głębokie oddychanie jako sposób na ciążowe nudności.

Wsparcie psychiczne

Za jedną z przyczyn występowania nudności w ciąży – poza działaniem hormonów – uważa się dyskomfort psychiczny, problemy emocjonalne. Badania pokazały, że nudności i wymioty mogą być wynikiem ambiwalentnej postawy kobiety wobec ciąży, dużego napięcia i lęku odczuwanego w związku z tym stanem.

Jedno z badań wykazało też, że nudności w ciąży częściej występują one u kobiet bezrobotnych lub prowadzących dom niż u tych pracujących zawodowo. Stąd wśród zaleceń pojawia się pomoc psychologiczna: szczere rozmowy o swoich problemach z przyjaciółką, partnerem albo psychologiem. 

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, bóle brzucha, wymioty, biegunka w ciąży

Ciepły okład

W czasie ataku mdłości ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą. Tę metodę jako sposób na ciążowe mdłości poleca w swojej książce ginekolog dr Preeti Agrawal.

miesięcznik "M jak mama"