Sposoby na ból głowy w ciąży - co robić, gdy w ciąży boli głowa

2020-06-12 12:46

Ból głowy w ciąży zdarza się dość często, dlatego warto poznać sposoby na ból głowy w ciąży, które nie zaszkodzą dziecku. Nie ma jednej recepty dla wszystkich, każda kobieta musi znaleźć własny sposób na ból głowy w ciąży, odpowiednią dla niej. Zobacz, co robić gdy w ciąży boli głowa.

Sposoby na ból głowy w ciąży
Autor: Getty images

Zarówno zwykły ból głowy w ciąży, jak i jego cięższa postać, czyli migrena, mogą towarzyszyć ci przez całą ciążę. Dawniej wystarczyło wziąć tabletkę, ale w ciąży lepiej unikać leków i poszukać naturalnych sposobów na ból głowy w ciąży.

Spis treści

 1. Przyczyny bólu głowy w ciąży
 2. Bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży
 3. Sposoby na zapobieganie bólowi głowy w ciąży
 4. Nietypowe sposoby na ból głowy w ciąży
 5. Może to migrena?

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Warto pamiętać, że ból głowy w ciąży nie zawsze będzie miał tę samą przyczynę. W pierwszym trymestrze wynikają najczęściej ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie na skutek większej niż wcześniej produkcji estrogenów i progesteronu.

Za ich sprawą dochodzi do zatrzymywania w tkankach pewnych ilości wody – tworzą się wówczas niezauważalne gołym okiem i nieszkodliwe obrzęki, które – gdy obejmą tkankę mózgową – powodują zwiększony ucisk, co drażni obecne tam zakończenia nerwowe.

W kolejnych miesiącach ciąży do bólu głowy przyczyniają się: stres, zmęczenie, zbyt mała ilość snu, brak aktywności na świeżym powietrzu, niewłaściwe odżywianie, picie zbyt małej ilości wody, nadmierne obciążenie kręgosłupa, a niekiedy również typowe dla okresu ciąży osłabienie ostrości widzenia.

Bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży

Z bólem głowy w okresie ciąży wcale nie trzeba się godzić, nie trzeba też z jego powodu cierpieć. Istnieje bowiem wiele sposobów na ból głowy w ciąży – także bez konieczności stosowania leków przeciwbólowych. Oto podpowiedzi, co robić, gdy dopadnie cię ból głowy.

 • Spróbuj się rozluźnić. Relaksuj się w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym pokoju – najlepiej położyć się na kwadrans na kanapie, z nogami opartymi na lekkim podwyższeniu (możesz słuchać cichej, relaksującej muzyki, jeśli oczywiście ci nie przeszkadza). Znakomicie relaksuje również woda, dlatego niekiedy ulgę w bólu przynosi ciepła (ale nie gorąca) kąpiel. Nie siedź jednak w wannie dłużej niż 15 minut.

 • Stosuj chłodne i ciepłe okłady. Ich rodzaj – oraz lokalizacja – zależy od tego, w którym miejscu boli cię głowa. Jeśli ból zlokalizowany jest na czole, kilka razy dziennie przez 10 minut na przemian przykładaj w tym miejscu zimne i ciepłe okłady (kompresy zmieniaj co 30 sekund). Gdy natomiast czujesz, że ból obejmuje całą głowę jakby ścisłą obręczą, przykładaj do karku owinięte w folię i ściereczkę kostki lodu lub schłodzony żelowy kompres (taki okład warto trzymać około kwadransa).

 • Rób sobie delikatny automasaż. Kolistymi ruchami masuj górną część twarzy, zaczynając od środka czoła i stopniowo zmierzając ku skroniom, a następnie masuj sobie kark, przesuwając się w kierunku barków (jeśli masz z tym problem, poproś kogoś o pomoc).

 • Wypij szklankę wody. Ból głowy może sygnalizować, że za mało pijesz, a w trakcie ciąży o to nietrudno, gdyż w tym okresie znacząco rośnie zapotrzebowanie na płyny. Powinnaś wypijać około 2,5 litra wody dziennie.

 • Rób ćwiczenia rozluźniające. Jeśli masz duży brzuszek i prawdopodobną przyczyną bólu głowy może być nadmiernie obciążony kręgosłup, spróbuj złagodzić napięcie mięśni – pomogą w tym odpowiednie ćwiczenia. Usiądź wygodnie, pochyl głowę w lewo (policzkiem dotknij do ramienia), policz do sześciu, a następnie zrób to samo, tylko w drugą stronę.

 • Pomóż sobie lekami. Za bezpieczny dla przyszłych mam uważa się paracetamol, który można stosować w sposób opisany w ulotce.

Czytaj: Dolegliwości ciążowe - ból głowy i podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży

Stres i nerwy w ciąży. Czy szkodzą dziecku, jak sobie poradzić ze stresem?

Sposoby na zapobieganie bólowi głowy w ciąży

To, że bóle głowy w ciąży są typowe dla tego okresu, nie znaczy jeszcze, że nie da się ich uniknąć. Oto, co możesz zrobić.

 • Dużo odpoczywaj. Relaks i 8–10 godzin snu to coś, czego ci teraz naprawdę potrzeba. Ponieważ w nocy, zwłaszcza pod koniec II i w III trymestrze, niekiedy trudno jest porządnie się wyspać – bo przeszkadza w tym spory brzuszek – pozwalaj sobie na drzemki w ciągu dnia, jeśli tylko masz taką możliwość.

 • Unikaj zaduchu. Nie dla ciebie teraz zatłoczone centra handlowe i przegrzane pomieszczenia. Będziesz czuła się zdecydowanie lepiej, spędzając chociaż pół godziny dziennie na spacerze w parku lub w lesie – dotlenisz w ten sposób organizm. A jeśli pogoda nie sprzyja takim wędrówkom, uchyl okno choć na pół godziny, by do pokoju wpadła solidna dawka świeżego powietrza.

 • Zadbaj o dietę. Regularne posiłki to podstawa: głód często objawia się właśnie bólem głowy. Zwracaj jednak baczną uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu: w diecie nie może zabraknąć źródeł magnezu (to m.in. kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, kakao, migdały, banany, muesli, jeżyny, fasola biała, botwina) – jego niedobór to częsta przyczyna uporczywego, tępego bólu głowy (tzw. napięciowego), który może towarzyszyć ci nawet przez kilka kolejnych dni.

 • Dużo pij. Zapobiegniesz w ten sposób odwodnieniu, które również może wywołać ból głowy. Ale nie każdy napój jest teraz wskazany: utracie płynów z organizmu mogą sprzyjać kawa, herbata i gęste soki. Najlepiej pić wodę niegazowaną niskozmineralizowaną (do 500 mg pierwiastków na litr).

 • Dbaj o swój komfort. Unikaj hałasu i gwaru, mocno oświetlonych pomieszczeń, głośnej muzyki, tłumu ludzi – nadmiar bodźców jest uciążliwy, może też wywoływać ból głowy. Nie pozwól również na to, by ktoś w twoim otoczeniu palił papierosy.

  Upewnij się, że masz wygodne łóżko – ból głowy niekiedy może być wywołany przez źle dopasowany materac: zbyt twardy (na sztywnym podłożu mięśnie stale są napięte, co obciąża kręgosłup) lub za miękki (zapadasz się w nim, co również obciąża kręgosłup, powodując nierównomierny nacisk na kręgi). Warto wtedy upewnić się, czy twój materac ma drugą stronę użytkową o innej twardości lub nawet wymienić go na lepiej dopasowany model.

Nietypowe sposoby na ból głowy w ciąży

 • Złącz dłonie z tyłu głowy, przygnij brodę, rozluźnij ramiona. Oddychaj głęboko, licząc do 6. Powoli unieś głowę, odchylając ją ku tyłowi, wytrzymaj w tej pozycji (z rozluźnionymi mięśniami karku i szyi), a potem zaciśnij mocno zęby i policz do 6; podnieś głowę do pionu.

 • Rozluźnij mięśnie dolnej szczęki i trzymając głowę luźno, kręć nią, wykonując pełne koła. Pilnuj, by ciało pozostawało bez ruchu, równo oddychaj. Niech głowa obraca się własnym rozpędem. Zrób 3–4 takie obroty, a potem kręć głową w przeciwnym kierunku.

 • Kolistymi ruchami masuj twarz, zaczynając od czoła – w kierunku skroni. Potem masuj kark, kierując się w stronę barków. Do masażu użyj oliwki z kilkoma kroplami olejku lawendowego.

 • Masuj punkt na czubku głowy.

 • Uciskaj palcami punkt między brwiami a uchem (tuż za kostnym wyrostkiem znajdującym się na linii włosów).

 • Zmocz ręcznik w zimnej wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku z lawendy, przyłóż go do czoła i na kark. Z kompresem połóż się w zaciemnionym, dobrze wywietrzonym pokoju.

 • Nacieraj skronie maścią rozgrzewającą.

Warto wiedzieć

Kiedy do lekarza?

Ciążowe bóle głowy niekiedy wymagają interwencji specjalisty. Skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym twoją ciążę (lub od razu pojedź na izbę przyjęć do szpitala), jeśli głowa boli cię przede wszystkim rano, ból pojawia się w tylnej jej części (potylicy), jest dokuczliwy, a czasem towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach i nadmierne pobudzenie. Taki ból może być objawem nadciśnienia tętniczego lub groźnej gestozy.

W takiej sytuacji trzeba również zmierzyć sobie ciśnienie: gdy przekroczy normę, czyli 135/85 mmHg, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Do lekarza trzeba też pojechać wówczas, gdy bólowi towarzyszą zawroty głowy, temperatura powyżej 38°C, drgawki, czujesz, że sztywnieje ci kark, odczuwasz inne, niespotykane objawy lub ból głowy jest wyjątkowo silny i wydaje ci się bardzo nietypowy.

Może to migrena?

Typowe bóle migrenowe w okresie ciąży zdarzają się rzadko, co doceniają te przyszłe mamy, które z powodu migren przed ciążą były leczone neurologicznie. Od zwykłego bólu głowy migrenę odróżnia to, że ból jest wtedy ostry, pulsujący, obejmuje jedną stronę głowy i nasila się w trakcie ruchu, nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej.

Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. Niekiedy poprzedza go tak zwana aura migrenowa – zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn lub twarzy, zawroty głowy.

Jeśli wcześniej miewałaś migreny i jesteś pod opieką neurologa, bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj żadnych przepisanych przed ciążą leków: wiele z nich jest niewskazanych w okresie ciąży. Gdy natomiast migrena dopadła cię po raz pierwszy właśnie w okresie ciąży, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, który zdecyduje, czy twoim bólem głowy powinien zająć się inny specjalista lub przepisze ci bezpieczne leki.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza