Co i jak jeść przy porannych mdłościach? Sposób serwowania ma znaczenie [LISTA PRODUKTÓW]

2022-03-21 14:37

Aż 70 proc. kobiet doświadcza porannych mdłości i wymiotów podczas trwania pierwszego trymestru ciąży. U niektórych nie ustają one całkowicie nawet do końca ciąży. Co powinna jeść przyszła mama, która się z nimi zmaga? Jest kilka produktów zalecanych przy porannych mdłościach, a także trików, które mogą je zmniejszyć. Oto one.

poranne mdłości
Autor: Getty Images Co jeść przy porannych mdłościach w pierwszym trymestrze ciąży?

Poranne mdłości u większości kobiet zaczynają się między 4., a 6. tygodniem ciąży, a swoje apogeum osiągają w 2. i 3. miesiącu. Ponad 1 proc. przyszłych mam doświadcza niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Wymioty pojawiają się wówczas codziennie, a ciężarna zamiast przybierać na wadze, potrafi chudnąć nawet o 5 proc. w stosunku do swojej wagi sprzed ciąży.

Na szczęście u większości kobiet, wymioty maleją najpóźniej po 16. tygodniu ciąży. Jak sobie radzić z mdłościami do tego czasu?

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Spis treści

  1. Jedz więcej posiłków w mniejszych ilościach
  2. Dobierz temperaturę posiłków
  3. Pij lekko słone i lekko kwaśne napoje
  4. Im prościej tym lepiej
  5. Jedz dużo produktów bogatych w witaminę B6
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Jedz więcej posiłków w mniejszych ilościach

Pełen żołądek może u ciężarnych wywoływać wymioty. Paradoksalnie pusty - powoduje mdłości, które także mogą skończyć się wymiotami. Jest na to złoty środek. Nie dopuszczaj do przejedzenia, ani też do głodu. Staraj się jeść około 7, małych posiłków w ciągu doby. Aby było to wykonalne, zawsze miej przy sobie banana, czy kilka krakersów.

Sprawdź: Popularny środek z apteki pomaga na poranne mdłości. Nowe badania

Te ostatnie warto mieć także na szafce nocnej - część ciężarnych unika mdłości, właśnie jeśli przekąsi coś zanim jeszcze wstanie z łóżka

Dobierz temperaturę posiłków

Musisz sama przetestować, jakie posiłki bardziej ci odpowiadają. Jednym kobietom w ciąży, cierpiącym na poranne mdłości, bardziej służą potrawy ciepłe, innym zimne. O tych drugich pomyśleć powinnaś, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwa na zapachy. Chłodne potrawy są zdecydowanie mniej aromatyczne. 

Pij lekko słone i lekko kwaśne napoje

Badania dowodzą, że ciężarnym najlepiej służą napoje lekko słone i lekko kwaśne - w formie elektrolitów. Większości przyszłych mam mdłości zmniejsza lemoniada, lub woda z imbirem. Często pobudzającym mdłości napojem jest z kolei kawa, zwłaszcza pita z mlekiem i na ciepło. 

Przeczytaj też: Jak długo trwają mdłości ciążowe, do kiedy występują i jakie są ich dobre strony?

Im prościej tym lepiej

Skomplikowane, złożone posiłki zdecydowanie częściej wywołują mdłości, niż te proste. Unikaj zwłaszcza potraw tłustych i smażonych, gdyż są długo trawione i mogą zwiększyć problemy żołądkowe. Z kolei jednoskładnikowe dania, najłatwiej się trawi. Idealne będą niskotłuszczowe, białkowe, niezłożone posiłki takie jak:

  • jajka,
  • chude mięso i ryby,
  • gotowana fasola.

Dowiedz się: Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży

Jeśli mdłości są bardzo intensywne, postaw na jedzenie, po które z pewnością sięgnęłabyś podczas zatrucia, czy tzw. grypy żołądkowej, takie jak:

  • banany,
  • biszkopty i krakersy,
  • marchwianka,
  • kleik ryżowy. 

Jedz dużo produktów bogatych w witaminę B6

Według badań naukowych, witamina B6 to naturalny sposób na mdłości, który przynosi tak spektakularne efekty, jak znany wszystkim imbir. Do diety włącz więc produkty takie jak:

  • banany,
  • awokado,
  • suszone morele,
  • pistacje, 
  • szpinak, 
  • wątróbkę,
  • ryby,
  • jaja, 
  • brokuły,
  • brukselka.

Przeczytaj też: "Nie dostałam zwolnienia w ciąży, bo mdłości to niewystarczający powód"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza