Co i jak jeść przy porannych mdłościach? Sposób serwowania ma znaczenie [LISTA PRODUKTÓW]

2022-03-21 14:37

Aż 70 proc. kobiet doświadcza porannych mdłości i wymiotów podczas trwania pierwszego trymestru ciąży. U niektórych nie ustają one całkowicie nawet do końca ciąży. Co powinna jeść przyszła mama, która się z nimi zmaga? Jest kilka produktów zalecanych przy porannych mdłościach, a także trików, które mogą je zmniejszyć. Oto one.

poranne mdłości
Autor: Getty Images Co jeść przy porannych mdłościach w pierwszym trymestrze ciąży?

Poranne mdłości u większości kobiet zaczynają się między 4., a 6. tygodniem ciąży, a swoje apogeum osiągają w 2. i 3. miesiącu. Ponad 1 proc. przyszłych mam doświadcza niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Wymioty pojawiają się wówczas codziennie, a ciężarna zamiast przybierać na wadze, potrafi chudnąć nawet o 5 proc. w stosunku do swojej wagi sprzed ciąży.

Na szczęście u większości kobiet, wymioty maleją najpóźniej po 16. tygodniu ciąży. Jak sobie radzić z mdłościami do tego czasu?

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Spis treści

 1. Jedz więcej posiłków w mniejszych ilościach
 2. Dobierz temperaturę posiłków
 3. Pij lekko słone i lekko kwaśne napoje
 4. Im prościej tym lepiej
 5. Jedz dużo produktów bogatych w witaminę B6
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Jedz więcej posiłków w mniejszych ilościach

Pełen żołądek może u ciężarnych wywoływać wymioty. Paradoksalnie pusty - powoduje mdłości, które także mogą skończyć się wymiotami. Jest na to złoty środek. Nie dopuszczaj do przejedzenia, ani też do głodu. Staraj się jeść około 7, małych posiłków w ciągu doby. Aby było to wykonalne, zawsze miej przy sobie banana, czy kilka krakersów.

Sprawdź: Popularny środek z apteki pomaga na poranne mdłości. Nowe badania

Te ostatnie warto mieć także na szafce nocnej - część ciężarnych unika mdłości, właśnie jeśli przekąsi coś zanim jeszcze wstanie z łóżka

Dobierz temperaturę posiłków

Musisz sama przetestować, jakie posiłki bardziej ci odpowiadają. Jednym kobietom w ciąży, cierpiącym na poranne mdłości, bardziej służą potrawy ciepłe, innym zimne. O tych drugich pomyśleć powinnaś, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwa na zapachy. Chłodne potrawy są zdecydowanie mniej aromatyczne. 

Pij lekko słone i lekko kwaśne napoje

Badania dowodzą, że ciężarnym najlepiej służą napoje lekko słone i lekko kwaśne - w formie elektrolitów. Większości przyszłych mam mdłości zmniejsza lemoniada, lub woda z imbirem. Często pobudzającym mdłości napojem jest z kolei kawa, zwłaszcza pita z mlekiem i na ciepło. 

Przeczytaj też: Jak długo trwają mdłości ciążowe, do kiedy występują i jakie są ich dobre strony?

Im prościej tym lepiej

Skomplikowane, złożone posiłki zdecydowanie częściej wywołują mdłości, niż te proste. Unikaj zwłaszcza potraw tłustych i smażonych, gdyż są długo trawione i mogą zwiększyć problemy żołądkowe. Z kolei jednoskładnikowe dania, najłatwiej się trawi. Idealne będą niskotłuszczowe, białkowe, niezłożone posiłki takie jak:

 • jajka,
 • chude mięso i ryby,
 • gotowana fasola.

Dowiedz się: Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży

Jeśli mdłości są bardzo intensywne, postaw na jedzenie, po które z pewnością sięgnęłabyś podczas zatrucia, czy tzw. grypy żołądkowej, takie jak:

 • banany,
 • biszkopty i krakersy,
 • marchwianka,
 • kleik ryżowy. 

Jedz dużo produktów bogatych w witaminę B6

Według badań naukowych, witamina B6 to naturalny sposób na mdłości, który przynosi tak spektakularne efekty, jak znany wszystkim imbir. Do diety włącz więc produkty takie jak:

 • banany,
 • awokado,
 • suszone morele,
 • pistacje, 
 • szpinak, 
 • wątróbkę,
 • ryby,
 • jaja, 
 • brokuły,
 • brukselka.

Przeczytaj też: "Nie dostałam zwolnienia w ciąży, bo mdłości to niewystarczający powód"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza