"Nie dostałam zwolnienia w ciąży, bo mdłości to niewystarczający powód"

2022-02-11 14:49

Lekarz odmówił mi wystawienia zwolnienia w ciąży, bo jego zdaniem nie było takiej potrzeby. Uważam, że bał się jakiejś kontroli, do tej pory wystawiał zwolnienia bez problemu - skarży się nasza czytelniczka. Czy jej pretensje są słuszne?

Czy lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia w ciąży?
Autor: Getty images Czy lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia w ciąży?

Spis treści

  1. Lekarz odmówił przedłużenia zwolnienia lekarskiego w ciąży
  2. Moje znajome od początku ciąży były na zwolnieniu

Ciąża to nie choroba, a jednak w wielu aspektach uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o pracy. Silne poranne mdłości w 9. tygodniu ciąży sprawiły, że poprosiłam lekarza o wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Najpierw przekonywał mnie, że nie widzi ku temu przesłanek, w końcu wystawił, ale tylko na tydzień. Po tygodniu znów pojawiłam się w jego gabinecie.

Lekarz odmówił przedłużenia zwolnienia lekarskiego w ciąży

Owszem, mdłości trochę ustąpiły, ale ja wciąż nie czułam się najlepiej i nie czułam się na siłach, by wracać do pracy. Wtedy powiedział, że jestem w pełni zdrowa i mogę pracować (wykonuję siedzącą pracę biurową). Polecił jedynie, bym z przełożonym ustaliła, co można zrobić, bym nie musiała zbyt długo pracować w pozycji siedzącej.

Zobacz także: Bezpłatne leki dla ciężarnych - które leki są w ciąży za darmo?

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Uważam, że zostałam potraktowana niesprawiedliwie. Obecnie jestem w 2. trymestrze ciąży i zastanawiam się, czy nie powinnam zmienić lekarza prowadzącego ciążę. Mam znajome, które na zwolnienie poszły od razu, gdy tylko dowiedziały się o ciąży.

Moje znajome od początku ciąży były na zwolnieniu

Chciałabym w spokoju zająć się przygotowaniem wyprawki dla noworodka, urządzić pokoik dla dziecka, dbać o siebie, odpoczywać, w końcu porządnie się wyspać. Kiedy gorzej się czuję, biorę urlop. A wolałabym po prostu otrzymać zwolnienie lekarskie i przedłużać je z miesiąca na miesiąc.

Na razie mój brzuch ciążowy nie jest duży, ale pod koniec ciąży na pewno pojawią się jakieś problemy z kręgosłupem, obrzęki nóg, inne ciążowe dolegliwości. Obawiam się, że to, że przez cały czas pracuję, może odbić się na zdrowiu dziecka.

Swoją historię opisałam na forum dla mam. Większość dziewczyn uważa, że to ja mam rację. nie lekarz. Sama najlepiej wiem, jak się czuję i co jest najlepsze dla mojego dziecka.

Polecamy: Nikt nie ustąpił mi miejsca, bo ponoć ciąża to nie choroba

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza