Kalkulator koloru oczu dziecka. Jakie oczy będzie miało dziecko?

2015-12-22 22:17 Dagmara Osińska
Płacz niemowlęcia
Autor: thinkstockphotos.com Informacja genetyczna o kolorze oczu zostaje przekazana już w dniu zapłodnienia.

Używając kalkulatora koloru oczu dziecka sprawdzisz, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. O wyglądzie waszego dziecka nie decyduje przypadek. Wiele cech można „obliczyć”, jeszcze zanim pojawi się na świecie.

Każda informacja genetyczna zapisana jest za pomocą pary genów – jeden z nich dziecko dziedziczy po mamie, a drugi po tacie. Zastanawiasz się, po kim twoja pociecha odziedziczy kolor oczu? Wszystko zależy od tego, czy przekazane geny będą dominujące (silniejsze) czy recesywne (słabsze).

Czytaj także: Jak przemywać oczy niemowlaka?

Kalkulator koloru oczu dziecka: sprawa genów

Geny dominujące są nośnikiem ciemnego koloru oczu, natomiast recesywne – jasnego. W uproszczeniu (za ostateczną barwę odpowiada bowiem kilkanaście par genów): dostając od rodziców jeden gen dominujący i jeden recesywny, u dziecka najprawdopodobniej ujawni się ten kolor, który jest zapisany na genie silniejszym.

Gdy przekazane zostaną dwa takie same geny recesywne lub dominujące (np. od obojga brązowookich lub obojga niebieskookich rodziców) – sprawa jest prosta. Natomiast gdy dziecko otrzyma dwa różne geny recesywne (np. od zielonookiej mamy i niebieskookiego taty), procentowe prawdopodobieństwo rozkłada się, a o ostatecznym wyniku przesądzić mogą... dziadkowie. Dzieci również po nich dziedziczą część cech.

Czytaj także: Jak się wyostrza wzrok niemowlaka?

Aby było ci łatwiej policzyć genetyczne kombinacje, skorzystaj z naszej podpowiedzi lub użyj dostępnych w sieci „kalkulatorów” koloru oczu (np. www.koloroczu.pl).

Niezależnie od przekazanych genów, dzieci w naszej części świata zawsze rodzą się z niebieskimi oczami, ponieważ w ich tęczówkach nie ma wystarczającej ilości barwnika – melaniny. Kolor oczu utrwala się około 6. roku życia, ale informacja genetyczna, która o tym kolorze decyduje, przekazana zostaje już w momencie zapłodnienia.

Obejrzyj film: Zasady masowania niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE