Kalkulator koloru oczu dziecka. Jakie oczy będzie miało dziecko?

2015-12-22 22:17 Dagmara Osińska
Płacz niemowlęcia
Autor: thinkstockphotos.com Informacja genetyczna o kolorze oczu zostaje przekazana już w dniu zapłodnienia.

Używając kalkulatora koloru oczu dziecka sprawdzisz, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. O wyglądzie waszego dziecka nie decyduje przypadek. Wiele cech można „obliczyć”, jeszcze zanim pojawi się na świecie.

Każda informacja genetyczna zapisana jest za pomocą pary genów – jeden z nich dziecko dziedziczy po mamie, a drugi po tacie. Zastanawiasz się, po kim twoja pociecha odziedziczy kolor oczu? Wszystko zależy od tego, czy przekazane geny będą dominujące (silniejsze) czy recesywne (słabsze).

Czytaj także: Jak przemywać oczy niemowlaka?

Kalkulator koloru oczu dziecka: sprawa genów

Geny dominujące są nośnikiem ciemnego koloru oczu, natomiast recesywne – jasnego. W uproszczeniu (za ostateczną barwę odpowiada bowiem kilkanaście par genów): dostając od rodziców jeden gen dominujący i jeden recesywny, u dziecka najprawdopodobniej ujawni się ten kolor, który jest zapisany na genie silniejszym.

Gdy przekazane zostaną dwa takie same geny recesywne lub dominujące (np. od obojga brązowookich lub obojga niebieskookich rodziców) – sprawa jest prosta. Natomiast gdy dziecko otrzyma dwa różne geny recesywne (np. od zielonookiej mamy i niebieskookiego taty), procentowe prawdopodobieństwo rozkłada się, a o ostatecznym wyniku przesądzić mogą... dziadkowie. Dzieci również po nich dziedziczą część cech.

Czytaj także: Jak się wyostrza wzrok niemowlaka?

Aby było ci łatwiej policzyć genetyczne kombinacje, skorzystaj z naszej podpowiedzi lub użyj dostępnych w sieci „kalkulatorów” koloru oczu (np. www.koloroczu.pl).

Niezależnie od przekazanych genów, dzieci w naszej części świata zawsze rodzą się z niebieskimi oczami, ponieważ w ich tęczówkach nie ma wystarczającej ilości barwnika – melaniny. Kolor oczu utrwala się około 6. roku życia, ale informacja genetyczna, która o tym kolorze decyduje, przekazana zostaje już w momencie zapłodnienia.

Obejrzyj film: Zasady masowania niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE